/

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Почати

Українська молодь (13–19 років) вірить у перемогу України, планує своє майбутнє після війни на Батьківщині та хоче бути корисною у післявоєнній відбудові країни.

Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного дослідження «Підлітки та їхнє життя під час війни: настрої, цінності, майбутнє», яке провів благодійний фонд «Клуб Добродіїв» за підтримки гуманітарної організації Plan International.

«Це дослідження — шанс зсередини побачити, яким сьогодні є запит молоді до решти українського суспільства. Які виклики постають перед підлітками, які зміни у їхнє життя та погляди внесла війна. Ми бачимо, що підлітки, які зараз залишаються в Україні, роблять це цілком свідомо. Вони проживають цей нелегкий досвід на рівні з дорослими та готові брати відповідальність за своє майбутнє. Це вселяє надію», — зазначає засновниця та керівниця «Клубу Добродіїв» Марія Артеменко.

Нині підлітків найбільше хвилює війна — її назвали 73% опитаних. Зокрема, 38% розповіли, що через війну в них з’явився страх за життя та здоров’я (своє та близьких), 12% сказали про невизначеність та незрозумілість майбутнього. Ще по 11% найбільшою зміною в житті, яку принесла війна, назвали переїзд друзів в інші країни чи міста та відсутність світла, інтернету і зв’язку.

Також 23% підлітків хвилює навчання, зокрема 15% переймаються через відсутність можливості ходити до шкіл.

Відволікатися від поганих новин, настрою, тривоги підліткам допомагає музика (43%), спілкування з друзями, батьками, однокласниками та однолітками (40%), соцмережі та інтернет (38%) і прогулянки (35%). Водночас для 37% під час війни стало важче знаходити друзів.

Попри те, що війна — ключова причина занепокоєння підлітків, 89% опитаних відчувають підтримку від близьких. Вони розповіли, що отримують достатньо підтримки з боку батьків (91%), друзів (90%), однолітків та однокласників (76%), викладачів та тренерів (72%). Зокрема, це поради чи підказки, як вчинити, (21%), обійми та тактильність (19%), підбадьорення (19%), спільний час разом (15%), пропозиція плану дій (15%), матеріали для хобі, квитки на концерт, фільм тощо (11%). Проте 59% підлітків сказали, що хотіли б отримувати більше підтримки.

Водночас 83% українських підлітків хочуть дізнатися, як підтримувати себе у складні часи, і 81% опитаних вважають батьків своєю опорою зараз (але рольовою моделлю — лише 55%).

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Серед опитаних підлітків 85% мають хобі, і більшість намагаються займатися своїми улюбленими справами під час війни.

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

93% респондентів вірять у себе та власні сили, трохи менше (90%) вважають, що докладають зусиль для самореалізації.

Найбільше самореалізацію підлітків блокують об’єктивні фактори (відсутність світла, зв’язку та транспорту, тривоги, закриття гуртків) — 43%, трохи менше — 41% — відсутність мотивації, ще 32% такими чинниками назвали нестачу знань, навичок та підтримки. Зокрема, 62% підлітків відчувають, що через війну не отримують достатньої кількості знань.

Більшість опитаних (67%) знають, ким хочуть стати у майбутньому, хоча для 87% через війну стало важко щось планувати на довгий період.

У перемогу України вірять 95% підлітків, а 86% бачать своє майбутнє на Батьківщині. Зокрема, 70% хочуть жити та навчатися в Україні, 10% хочуть поїхати навчати за кордон, а потім повернутися, 8% хочуть навчатися за кордоном і не планують після цього повертатися, ще 6% хочуть виїхати за кордон до кінця війни, а потім повернутися.

Серед опитаних 90% прагнуть бути корисними під час відбудови України, більшість бачать свою користь у розвитку економіки (22%) та інфраструктури (14%), ще 12% — у волонтерстві.

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Під час повномасштабної війни 43% опитаних вже долучалися до волонтерства: збирали кошти для Збройних сил України (49%), плели маскувальні сітки (35%), пакували допомогу (27%) чи готували та роздавали їжу (20%).

Комплексне всеукраїнське соціологічне дослідження «Підлітки та їхнє життя під час війни: настрої, цінності, майбутнє» проводила компанія Kantar у такі етапи: якісний (чотири онлайнові фокус-групи тривалістю 90 хвилин кожна з підлітками 13–19 років. Географія: Київ, Львів, Одеса, Дніпро), кількісний (опитування молоді 13–19 років, 600 осіб. Метод: F2F, опитувальник — тривалість 20 хвилин. Географія: міста України, 50K+, окрім мешканців тимчасово окупованих територій та прифронтових зон).

Фото: cottonbro studio: Pexels