Перший в Україні та Європі бренд модних аксесуарів з переробленого пластику SPOGAD, заснований трьома жінками під час повномасштабної війни, випустив лінійку прикрас Zdyvo.
Вона складається з обмеженої кількості намист і браслетів. Кожна прикраса унікальна, оскільки намистини обточуються вручну і ніколи не повторюються: ні за співвідношенням кольорів, ні за формою. Прикраси — універсальні. Їх можна завʼязувати на руці, вплітати у зачіски чи носити замість стрічки на голові.
Намистини, з яких сплетені прикраси, — це залишки від сумок, основної лінійки бренда. Так SPOGAD, даючи друге життя залишкам, на практиці відстоює власні цінності — циркулярність, сталість, філософію повільної моди.
У новій колекції бренд переосмислив традиційні українські прикраси: зґарду (прикраса як символічний оберіг), намиста із муранського скла (писані пацьорки) другої половини 19 століття, намиста із вибійчаної тканини й різнокольорові намиста із пластмаси 20–30 років минулого століття. Кожна прикраса вкладається у конверт, наче любовна записка (lettre d’amour), папір для яких литий вручну у київській студії Ольги Вишневської.
«Важливо було не відтворити традиційні українські прикраси, а знайти цікаві форми і показати, як ці старовинні форми й техніки плетіння можуть виглядати, якщо, скажімо, скло і камінь замінити на перероблений пластик. Так ми намагаємось обʼєднати минуле з майбутнім, сплести цілісне полотно історії», — говорить креативна директорка й співзасновниця бренда Анастасія (Ана) Кондратьєва.
За її словами, назва Zdyvo (діалектне слово від «диво, дивуватися») не випадкова, адже ідея створити прикраси зʼявилася напередодні Різдва, та через відключення світла, повітряні тривоги й обстріли Києва та Дніпра, запуск лінійки переносився. Тож запуск дропу був справжнім різдвяним дивом.
«Цим лімітованим дропом, а також постійною колекцією сумок, ми збираємось профінансувати розвиток станції з сортування відходів й лабораторії з переробки пластику у Дніпрі. У майбутньому це забезпечить регіон інноваційною інституцією для післявоєнної відбудови міст», — наголосила операційна директорка та співзасновниця бренда Лідія Семенюк.
- Раніше український бренд LOGVIN випустив колекцію «Скарб» спільно зі Скарбницею Національного музею історії України. Натхненням та основою колаборації став Мартинівський скарб.
- Нью-йоркський бренд Hudson Wilder, що спеціалізується на посуді, створив лімітовану серію чашок Lotta на підтримку України. У студії-шоурумі Hudson Wilder у Нью-Йорку організували виставку-фандрейзинг «Додому», частиною якої стануть фотопортрети українок Тетяни, Ангеліни та Світлани за чаюванням. Ці жінки втратили домівки через війну і мешкають в одному з просторів проєкту CO-HATY.