«Бренди зараз хочуть бути відомими у світі саме як вихідці з України». Наталі Чуловська про роботу та проблеми брендів

від | 29.12.2022 | FITTING ROOM, Дівчина говорить

Час читання: ( Кількість слів: )

Українські бренди одягу та аксесуарів продовжують працювати попри обстріли та відключення світла — відшивають нові колекції, налагоджують доставки, співпрацюють із шоурумами та поволі виходять на міжнародний ринок.

Авторка телеграм-каналу «Менторка українських брендів» та піарниця Наталі Чуловська розповіла про те, які труднощі зараз стоять перед українськими брендами та як знаходити правильні форми для патріотичних колекцій.

Про проблеми українських брендів

Від початку великої війни багато брендів почали гучніше казати, що вони саме українські, хоча раніше могли позиціювати себе як міжнародні. Це приємний тренд, тому що ці бренди зараз хочуть бути відомими у світі саме як вихідці з України.

Позиція українських брендів наразі і доволі сильна, і доволі хитка. Зараз складний період для їхньої роботи, з іншого боку — хороший момент для того, щоб затвердитись десь на модній карті світу також. Якщо є можливість працювати і не втрачати обертів, то зараз можна заявити про себе.

Звичайно, найнагальніша проблема — це відключення світла на виробництвах, у шоурумах, на складах, вдома, всюди, де людина працює з брендом. Відсутність світла в певних процесах унеможливлює роботу. Більшість брендів відповідає, що перебої зі світлом провокують затримки постачання колекції, пошиття нових одиниць.

Інша проблема, яку спровокувала війна, — це, звичайно, зростання цін на все: сировину, матеріали, роботу, оренду. Через це суттєво зросла вартість самих речей українських брендів. Збільшення цін важко дається власникам брендів, які хочуть продовжувати працювати в тому самому ціновому сегменті. Але це практично неможливо, тому що тоді вони нічого не заробляють з цього, і так бізнес працювати не може.

Існує проблема з постачанням матеріалів, тканин, фурнітури, шкіри з-за кордону. Бренди стикаються з затримками, ускладнилась логістика через те, що замовлення не може бути доставлене в Україну напряму літаком. Це впливає на запуск колекції, на сезонність.

Багато брендів відчувають проблеми з командами — співробітники виїхали за кордон або в інші міста. Буквально не вистачає людей на виробництвах.

Не оминули бренди й етичні проблеми, наприклад, багато хто працював із білоруським льоном. Зараз бренди відмовляються від цього, тому що припинили будь-які відносини з країнами-терористами, країнами-агресорами.

Виділю ще одну проблему, що загалом десь на поверхні лежить всі ці роки, після того як у нас почався бум запуску різних брендів. Поріг входу в медіапростір дуже високий. Я працюю з нішею малих і середніх брендів, яким важко привернути до себе увагу медіа. Вони намагаються робити гідний продукт і важливі соціальні кампейни, запускати акції чи спеціальні колекції, які дійсно важливі для України, але не можуть пробити цю стіну. Весь час на консультаціях, у розмовах чую про те, що завжди пишуть про одних і тих самих, а маленьким брендам не приділяють уваги, їх не беруть безоплатно, хоча вони мають теж гідний матеріал для медіа.

Про популярність одягу з українською символікою, політичними мемами та собаками-героями

Тренд на речі з українською символікою та політичними мемами, на мою думку, вже минув. Він був актуальним у перші місяці війни як реакція на події.

Кожен бренд працює у своєму полі, для своєї цільової аудиторії та має свій напрям діяльності й свою конкретну нішу. Тому, я думаю, що кожен українець може в рамках цих тенденцій знайти щось для себе. Для когось була актуальна і класна форма самовираження з футболкою «Добрий вечір, ми з України», а для когось, у рамках його цінностей і його світобачення, було важливіше купити не якусь просту футболку, а щось глибше, у того бренда, який свідоміше підійшов до цього тренду.

Щоб не перетворити продукт на антитренд, повинен бути глибокий підхід, необхідно врахувати всі історичні, етичні, політичні аспекти. Тому потрібно досить багато часу провести в аналізі та вивченні нашої спадщини, культурних патернів, яких хоче торкнутися бренд. Варто звертатися до експертів, які можуть вам розказати, де та які символи доречніше використати.

Про вихід на іноземний ринок

Виходити на іноземний ринок вигідно для бренда завжди, але потрібно зважати, чи готовий він до масштабування та налагодження безперебійного постачання. Якщо впевненість у своїх силах є, то можна виходити на нові ринки, починати роботу з місцевими шоурумами. Зараз це досить легко зробити за допомогою різних шоурумів українських брендів, які стабільно працюють за кордоном.

Одноденні, триденні стори є наразі в Берліні, Празі, Парижі, Лондоні — майже у всіх великих європейських містах. З них теж можна починати роботу.

Бренди звертаються з такими запитами, і вони готові налагоджувати ці процеси. Якщо ви налаштовані виходити на закордонні ринки, то насамперед у вас має бути готовий гарний сайт, який буде й англійською мовою, і на якому буде доступна оплата різними валютами.

Про нові бренди

Я виділила SPOGAD, у філософію якого вкладено циркулярний бренд. Це сумки ручної роботи з переробленого пластику. Вони мають благодійну місію: весь прибуток від продажу вони будуть передавати у проєкти з екологічної розбудови міста Дніпро після війни. Цікаво буде спостерігати, як вони подаватимуть цей циркулярний бренд.

Також цікавий FRÉO — бренд якісного, мінімалістичного жіночого одягу, який фокусується на хороших тканинах і крої. В нього можна знайти речі для гардероба, які слугуватимуть роками.

Третім виділю всі українські бренди, які зараз продовжують працювати, незважаючи ні на що. Фокусуються на роботі, перемагають усі негаразди, знаходять виходи з усіх ситуацій, в які вони потрапляють через війну, тому моя величезна повага та підтримка всім брендам, які продовжують роботу.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Мене також зґвалтували на вечірці, підсипавши речовину в напій

Мене також зґвалтували на вечірці, підсипавши речовину в напій

У мережі набула розголосу історія про групу хлопців з Івано-Франківська, що влаштовують вечірки, обпоюють дівчат, а потім знімають їх непритомними та публікують ці фото й відео у своїх соціальних мережах. Після публікації у...

Бренд S-cape презентував колекцію дизайнерських патчів Sila Ptakha, натхненну колекцією Музею Івана Гончара

Бренд S-cape презентував колекцію дизайнерських патчів Sila Ptakha, натхненну колекцією Музею Івана Гончара

Бренд верхнього одягу та аксесуарів S-cape випустив серію дизайнерських патчів Sila Ptakha, створену за мотивами давніх зразків вишивки з фондів Музею Івана Гончара. Ідея проєкту виникла в засновниць S-cape понад два роки...

«Зараз ніхто не займається собою. Всі займаються тільки війною». Як працює «Жіночий ветеранський рух»

«Зараз ніхто не займається собою. Всі займаються тільки війною». Як працює «Жіночий ветеранський рух»

На «Шостому українському жіночому конгресі» міністр оборони України Олексій Резніков сказав, що в українському війську...