Архетипи в кіно і чому вони рідко схожі на жінок

від | 05.03.2023 | Фемкульт

Час читання: ( Кількість слів: )

Сучасна попкультура дедалі більше спрямована на те, щоби зруйнувати гендерні стереотипи, попри це досі не всі фільми проходять так званий тест Бекдел-Уоллес. Тест оцінює гендерну упередженість у фільмах (книжках або серіалах) завдяки трьом простим критеріям. Щоб пройти його, медіапродукт повинен мати хоча б двох жіночих персонажів, вони мають говорити між собою про щось, окрім чоловіків. Звучить просто, зрештою навіть діалог між жінками про погоду дозволив би сексистській історії успішно скласти тест. Але навіть із такими простими умовами близько половини фільмів не підходять під всі три критерії. 

Окрім того, у попкультурі досі існують застарілі архетипи, десь це жарт про те, що білявки тупі, десь — героїня з «жіночою логікою», десь — образ ідеальної домогосподарки. З таких невинних поодинці шматків збирається великий і серйозний сексизм у кіно, який впливає на думку суспільства. 

Архетип — основа, оболонка персонажа/ки, під якою прихований подальший потенціал і розвиток. Практично всіх медійних героїв/нь можна описати архетипами, та важливо, щоб у кожному з них зберігалася своя особливість, та сама особистість, яка робить їх схожими на людей. 

Архетипи, які входять до категорії Always female (а їх, на хвилиночку, понад 200), часто не отримують належного розвитку. Розглянемо деякі з них та подумаємо, можливо, варто від них відмовитися, замінивши новими героїнями. 

Маніакальна дівчина мрії піксі (Manic Pixie Dream Girl)

Уявімо чоловіка-протагоніста, який втратив всяку жагу до життя. От би хтось емоційно доглядав його та повернув тепло до душі… Піксі вже на місці! Вона гарна, весела, життєлюбна, чимось схожа на дитину, а ще має яскравий колір волосся — словом, дівчина мрії. 

Часто в сюжеті її використовують як друге кохання для порятунку персонажа з депресії після втрати першого. Персонажка не має інтересів, друзів або цікавої роботи, все її існування залежить від головного героя. 

Іноді бувають сюжети, де дівчина мрії отримує власні бажання. Вона навіть може бути головною героїнею і мати якусь мету, наприклад, поставити названого героя-протагоніста на ноги і згодом почати використовувати.

Рамона Флаверс із фільму «Скотт Пілігрим проти світу» — вже відома маніакальна дівчина мрії. І хоча Рамона й тримає Скотта на відстані (що нехарактерно для цього архетипу), та критики погоджуються з тим, що фільм все ж таки знятий із перспективи хлопця, котрий бачить Рамону саме дівчиною мрії, яка врятує його від самотності (і яку він врятує від сімох колишніх).

Бойова дівчина (Action Girl)

Вона сильна, мужня, агресивна і завжди готова надерти дупу поганцям. До того ж обов’язково повинна мати уніформу — будь-що, що не прикриває тіло. Броня лицаркам в іграх не потрібна, як і Ларі Крофт комфортний пригодницький костюм. Це все, зрештою, сексуалізована незалежність (і та примарна — адже є чоловік/батько/наставник, який поставить її на місце).

Така дівчина майже завжди присутня в бойовиках, екшенах та антиутопіях. Беатрікс Кіддо з «Вбити Білла» — майже пародійна представниця архетипу. Натренована найкращим воїном з усіх, які існують, вона стає найнебезпечнішою жінкою у світі. Персонажка власноруч розправляється з 88 озброєними охоронцями, щоб за ними відправити ще й висококваліфікованих асасінів у своєму дикому бажанні помсти.

Бімбо (Bimbo

Обдарована красою, та не інтелектом. Виконує переважно комедійну роль у сюжеті. Доволі рідко буває головним романтичним інтересом протагоніста, проте часто — першим несерйозним коханням головного героя. Як правило, не грає головну роль, не буває серйозною антагоністкою. Такій персонажці не вистачає глибини навіть від тропу, на відміну від дівчини піксі, яка часто і стає противагою «дурній» дівчині.

Карен Сміт із «Крутих дівчат (Mean girls)» — «найдурніша дівчина, яку ти коли-небудь зустрінеш». Вона найгарніша в школі, та не знає, як пишеться «апельсин». Добра, сексуальна і загалом безпорадна без своїх друзів — і ті за спиною обговорюють, яка вона «повія».

Дівчина в біді (Damsel in Distress

Троп, старший за людство. Як правило, на початку історії дівчина (на котру з якоїсь причини героям не все одно) потрапляє в небезпеку. Для того щоб її врятувати, головні герої мають об’єднатися і подолати перешкоди. 

Небезпека може бути різною. Класична — дівчину схопили і закрили в замку з драконом. Також вона може загубитися, скажімо, в лісі або страждати від побутового насильства з боку батька чи злої мачухи. Часто дівчина навіть не отримує належну особистість, та і навіщо? Її все одно нема на екрані більшість часу. 

Такі жіночі ролі властиві багатьом популярним екшенам та бойовикам. Це і кінг-конгівська Енн Дерроу, і жінки з фільмів про Джеймса Бонда, і Мері Джейн із «людини-павука» тощо.

Фатальна жінка (femme fаtal

Жінка, за яку можна померти. Це типова клієнтка приватного детектива, яка з’являється на початку заплутаної історії. Вона носить тільки чорний елегантний одяг, курить тонкі цигарки і точно щось приховує. Вона сексуальна та небезпечна, маніпулятивна та безстрашна. 

В типовому сюжеті вона часто займає нейтральну позицію або міняє сторони, має сіру мораль. Може бути романтичним інтересом протагоніста або (та) антагоніста. Зазвичай до кінця історії такі стосунки не доживають, вона для них надто незалежна. Часто проявляє взаємний інтерес для власної вигоди.

Класична фатальна жінка це, безумовно, Селіна Кайл із «Темний лицар повертається». Навіть режисер стрічки Крістофер Нолан стверджує, що завжди бачив жінку-кішку саме тією, за яку можна померти. 

Залізна леді (Iron lady

Жінки з владою в руках (окрім принцес, звісно) завжди зображуються холодними і стійкими, принаймні ззовні. 

Залізна леді має зберігати свій «костюм» на публіці, адже в іншому разі в середовищі високопосадовців вона не виживе. 

Назву цьому архетипу подарували, на диво, радянські журналісти. В газеті «Червона зірка» 1976 року щодо Маргарет Тетчер, очільниці опозиції тогочасної влади, вперше використали вислів «залізна леді». Згодом він не тільки закріпився за британською прем’єр-міністеркою, а і поширився на інших головнокомандувачок. 

Альфа-самка (Alpha bitch)

Візьмемо типовий сюжет із фільмів про старшу школу. Це та сама білява черлідерка, яка звисока оглядає головну героїню «новеньку». Вона — яскравий приклад того, що популярність — це зло. Альфа зробить все, щоби принизити тебе перед однокласниками і підтвердити свій статус. Вона часто стає королевою випускного або школи. 

Маніпуляція — її головна зброя. Також може користуватися допомогою кулаків свого хлопця-придурка (ще один архетип). Альфа багата, гарна, популярна і точно краща, ніж головна героїня. Чому ж вона рідко посідає її місце? 

Альфа-самка має багато представниць у медіа — Шанель із «Королев крику», Блер Волдорф із «Пліткарки», Хезер Чендлер зі «Смертельного потягу», Реджина Джордж із «Крутих дівчат» і багато інших, іронічно, менш популярних.

Мила незграбна дівчина (Cute clumsy girl)

Частіше за все, її незграбність шкодить насамперед людям, які її оточують, не завдаючи самій персонажці серйозних травм. Із постійною усмішкою на обличчі вона стає однією з кандидаток для романтичного інтересу головного героя. Вона мила, неуважна, часто сексуалізована — одна з головних моделей персонажів для фан-сервісу (елемент здебільшого тих медіа, які налаштовані на чоловічу авдиторію; зображення жінок надмірно сексуалізованими). 

Мія з «Щоденнику принцеси» — та сама незграба. Що цікаво, Енн Гетевей одразу ж отримала роль, коли на прослуховуванні впала зі стільця. Сцени, коли у фільмі Мія падає з трибуни, також не було в початковому варіанті. Режисер подумав, що це підходить її образу, тому лишив невдалий кадр.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських пісень на відомій американській радіостанції KEXP у програмі Drive Time. «Вже багато місяців поспіль я...

Український телесеріал «Спіймати Кайдаша» з’явиться на Netflix

Український телесеріал «Спіймати Кайдаша» з’явиться на Netflix

Український телесеріал «Спіймати Кайдаша» за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» додадуть на стримінгову платформу Netflix. Підписники зможуть подивитися серіал з 29 березня, повідомили у пресслужбі...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...