Лише одна з 10 компаній, що належать жінкам, пропонує товари та послуги на міжнародному рівні — дослідження

Почати
5 хв на читанння

Більшість бізнесів (84%), що належать жінкам, у Східній та Південно-Східній Європі, Центральній Азії та на Кавказі пропонують товари та послуги тільки в межах своїх держав, в Україні цей показник ще більший — 88% або 9 з 10 компаній.

Про це свідчать результати недавнього дослідження в країнах Східної та Південно-Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу, проведеного організацією Emerging Europe в рамках кампанії She’s Next Empowered by Visa.

«Як зауважила одна з опитаних, жінкам складніше залучати кошти. Складніше в Кремнієвій долині. Складніше й у її країні, Вірменії. І залучення коштів — це лише одна з численних проблем, з якими стикаються підприємиці. У цьому дослідженні ми прагнули якнайглибше дослідити жіноче підприємництво й визначити всі потенційні перешкоди, які можуть вплинути на бізнеси та стартапи, створені жінками. Ми також хотіли вивчити потреби підприємиць і знайти рішення, які б розширили їхні можливості й допомогли жіночим бізнесам процвітати та розвиватися на міжнародному рівні», — прокоментував партнер-засновник Emerging Europe Ендрю Врубель.

Провідними секторами, в яких працюють жіночі бізнеси, є краса та здоров’я (17%), роздрібна торгівля (12%), сільське господарство та продовольство (12%), освіта (8%) і піар та маркетинг (7%). Дві третини підприємиць не залучають зовнішнє фінансування, а три чверті не мають найманих працівників. Близько 35% бізнесів, що належать жінкам, у регіоні були засновані з капіталом менш ніж 1000 доларів США. Лише кожна десята підприємиця має понад п’ять співробітників.

Дослідження довело, що:

Жінки прагнуть професійної та фінансової незалежності. Основними джерелами мотивації відкрити свою справу для жінок є бажання збільшити дохід (50%), бажання працювати на себе (31%) та здійснення мрії (21%). В Україні основною мотивацією розпочати бізнес є прагнення збільшити дохід (42%) та прагнення незалежності (41%).

Підприємиці майже однаково стурбовані питаннями бізнесу та особистого життя. Опитаних найбільше непокоїть, що їхній бізнес зазнає невдачі (29%), що їхнє фінансове становище погіршиться (27%) і що вони залишать сім’ю та дітей без уваги (25%). Підприємиці в Україні, на противагу, найбільше стурбовані тим, що бізнес не лишить їм часу на відпочинок (29%), на другому місці — страх провалу (26%).

Жіночі бізнеси страждають від конкуренції та проблем із залученням фінансування. Підприємиці найчастіше стикаються з такими труднощами, як висока конкуренція (40%), залучення капіталу (32%) та несприятливі умови ведення бізнесу (31%). Респондентки в Україні зауважили, що найбільшою проблемою під час відкриття та ведення бізнесу в їхній країні є висока конкуренція (58%), тоді як несприятливі умови ведення бізнесу або проблеми із залученням капіталу на собі відчувають лише 37% та 21% відповідно.

Підприємиці бажають навчитися ведення бізнесу в інтернеті. Основні навички, які опитані хочуть набути, — це стратегії отримання додаткового фінансування (47%), цифровий маркетинг та ведення соціальних мереж (37%), електронна комерція (24%) та розширення бізнесу на міжнародному рівні (21%). В Україні топ найпопулярніших навичок виглядає так само: на перших місцях стратегії отримання додаткового фінансування (47%), цифровий маркетинг та ведення соціальних мереж (38%) та електронна комерція (27%).

Підприємства, що належать жінкам, розплачуються зі співробітниками та постачальниками готівкою, але зазвичай встановлюють POS-термінали для клієнтів. 42% підприємиць розплачуються зі своїми співробітниками та постачальниками готівкою, а оплаті карткою віддають перевагу лише 37%. В Україні платять співробітникам та постачальникам готівкою лише 39%, а оплаті карткою віддають перевагу 42%. Однак серед клієнтів електронні платежі набагато популярніші: 37% респонденток зазначили, що їхні товари та послуги найчастіше оплачують карткою, а 42% заявили, що воліють, щоб їхні клієнти платили карткою. Для порівняння: 35% підприємиць заявили, що їхні клієнти частіше розплачуються готівкою, і лише 28% воліють, щоб клієнти користувалися готівкою й надалі. В Україні клієнти здебільшого платять карткою (37% проти 31%, які розплачуються готівкою). А близько половини українських підприємиць назвали карткові платежі найбажанішим способом розрахунку за їхні товари та послуги.

Наступний етап партнерства Visa та Emerging Europe, амбітною метою якого є об’єднання підприємиць усього регіону в рамках спільноти She’s Next, — надати їм платформу для спілкування, наставництва, обміну досвідом та розширення горизонтів бізнес-діяльності.

Лише одна з 10 компаній, що належать жінкам, пропонує товари та послуги на міжнародному рівні — дослідження

Обширне дослідження Visa та Emerging Europe було проведено у 2022 році та включало онлайн-опитування 2000 власниць бізнесів або самозайнятих жінок в 11 країнах (зокрема в Україні), 75 глибинних інтерв’ю та роботу у фокус-групах. Отримані дані дозволяють скласти детальний портрет середньостатистичної підприємиці регіону, надаючи зацікавленим особам можливість зрозуміти труднощі та проблеми, з якими стикаються жінки, будуючи кар’єру.

  • Раніше український портал із пошуку роботи серед IT-спеціалістів Djinni проаналізував майже 6 тисяч профілів кандидатів за останні пів року та з’ясував, що лише чверть із найнятих спеціалістів (27%) — жінки (у пошуку жінок — 38%). До того ж, за даними порталу, українки в ІТ просять на 10-30% меншу зарплату, ніж чоловіки.
  • Від початку повномасштабного вторгнення росії майже половину нових малих бізнесів, за даними Опендатабота, відкрили жінки. За майже дев’ять місяців війни (станом на 18 листопада 2022 року) 84 916 жінок зареєструвалися як ФОПи — це майже половина (48%) від 177 375 нових ФОПів.

Фото: Kaboompics