/

Жінок, які працюють на чайних плантаціях у Кенії, змушують займатися сексом з керівництвом в обмін на роботу — розслідування

Почати
/
7 хв на читанння

На чайних плантаціях у Кенії, які багато років належать британським компаніям Unilever і James Finlay & Co та постачають сировину для найпопулярніших брендів Великої Британії, включаючи PG Tips, Lipton і Sainsbury’s Red Label, жінки зазнають сексуальної експлуатації.

Видання BBC отримало інформацію про сексуальні домагання та насильство з боку керівництва від понад 70 жінок, які змушені працювати на плантаціях через майже повну відсутність роботи у Кенії. Тож вони не мають іншого вибору, як піддатися сексуальним вимогам своїх босів або залишитися без коштів для життя.

«Я не можу втратити роботу, бо маю дітей», — сказала одна жінка.

Інша жінка розповіла, що керівник відділу звільнив її з роботи, поки вона не погодилася на секс із ним.

«Це просто тортури; він хоче спати з тобою, а потім ти влаштовуєшся на роботу», — зазначила вона.

Ще одна місцева мешканка розповіла, що заразилася ВІЛом від свого керівника, який примусив її до сексу.

Щоб зібрати більше доказів, BBC найняло таємного репортера Кеті (несправжнє ім’я), яка мала попрацювати на плантаціях.

Секретні зйомки показали, як місцеві боси на плантаціях тиснули на жінку, вмовляючи зайнятись сексом.

На відео — «співбесіда» рекрутера James Finlay & Co на ім’я Джон Чебочок, якого багато жінок описали BBC як «хижака». Він понад 30 років працював на плантаціях Фінлі, спочатку керівником плантації, а потім власником підрядної компанії.

Чебочок призначив «Кеті» зустріч у номері готелю. Чоловік притиснув її до вікна та попросив доторкнутися до нього і роздягнутися.

«Я дам вам трохи грошей, потім я дам вам роботу… Я допоможу вам, допоможіть мені… Полежимо, закінчимо і поїдемо. Тоді ти прийдеш працювати», — говорив він.

Проте кореспондентка не погодилася на його пропозицію, згодом член знімальної групи, який перебував неподалік задля її безпеки, зателефонував їй, давши привід піти.

«Я була така налякана і така шокована. Мабуть, жінкам, які працюють під керівництвом Чебочка, справді важко», — сказала «Кеті».

Після цього ВВС зв’язалася з James Finlay & Co, де заявили, що Чебочка негайно відсторонили від роботи. Також у компанії заявили, що вже повідомили про цей випадок до поліції, яка зараз розслідує, чи є в її кенійського підприємства «повсюдна проблема з сексуальним насильством».

Так само «Кеті» зазнала сексуальних домагань на плантації, яка належить компанії Unilever. Її запросили познайомитися з колективом, де керівник відділу на ім’я Джеремія Коскі виступив із промовою перед новими працівниками про політику абсолютної нетерпимості Unilever до сексуальних домагань. Проте після цього він запросив «Кеті» зустрітися з ним у готельному барі того ж вечора і намагався змусити її зайнятися з ним сексом, пропонуючи поїхати до нього.

«Якби все моє життя дійсно було прив’язане до цієї можливості, я можу тільки уявити, як би розгорнулася ця зустріч», — сказала кореспондентка після зустрічі. На запит BBC про коментар чоловік не відповів.

Зрештою «Кеті» призначили в бригаду прополки — це виснажлива робота з графіком шість днів на тиждень, і багато жінок просять, щоб їх перевели. Коли «Кеті» намагалася домовитися з наглядачем Семюелом Єбеєм про зустріч, щоб обговорити можливість виконувати легші обов’язки, той запитав її, чи готова вона зайнятися з ним сексом в обмін на позитивне рішення. Нині чоловік заперечує звинувачення проти нього.

Коли «Кеті» повідомила про це одному з посадовців Unilever, що займаються питанням сексуальних домагань, їй сказали: «Дотримуйтеся своїх принципів. Не віддавайте своє тіло в обмін на роботу». Після цього жінка намагалася з’ясувати, які заходи були вжиті щодо її керівництва, але не отримала відповіді.

Компанія Unilever вже стикалася з подібними звинуваченнями понад 10 років тому і запровадила підхід «нульової толерантності» до сексуальних домагань, а також систему звітності та інші заходи. Проте спільне розслідування BBC Africa Eye та Panorama виявило докази того, що звинувачення у сексуальних домаганнях не бралися до уваги.

Наразі компанія Unilever запевняє, що була «глибоко шокована і засмучена» цими звинуваченнями. Своє підприємство у Кенії компанія продала, поки BBC приховано знімала те, що відбувається на плантаціях.

Новий власник, Lipton Teas and Infusions, говорить, що «негайно відсторонив двох менеджерів» і наказав провести «повне та незалежне розслідування».

James Finlay & Co постачає кенійський чай у супермаркети Sainsbury’s і Tesco, а також у Starbucks. У відповідь на розслідування Sainsbury’s заявила, що «цим жахливим звинуваченням немає місця в нашому ланцюжку поставок». Tesco запевнила, що сприймає звинувачення «надзвичайно серйозно» і веде «постійний діалог» із Finlay, щоб домогтися «рішучих заходів». Компанія Starbucks оприлюднила заяву, у якій йдеться, що вона «глибоко стурбована» та вжила «негайних заходів», щоб призупинити закупівлі у James Finlay & Co у Кенії.

 

Фото: BBC