Нігерійські військові масово роблять примусові аборти жінкам, які побували в полоні в ісламістів — розслідування Reuters

від | 07.12.2022 | Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

У Нігерії військові примусово робили аборти щонайменше 10 тисячам жінок, звільненим з полону ісламістів з угруповання «Боко харам».

Таємна і незаконна програма з переривання вагітностей триває щонайменше з 2013 року, йдеться у розслідуванні Reuters. Журналісти поспілкувалися з 33 жінками та дівчатами, які робили аборти, п’ятьма цивільними медпрацівниками та дев’ятьма співробітниками служби безпеки, які брали участь у програмі, включаючи озброєних охоронців, які супроводжували жінок. Більшість людей побоюються розправи за свої свідчення, тому говорили анонімно. Також агентство вивчило копії військових документів та записів цивільних лікарень.

За словами очевидців, ісламісти, які утримували жінок у полоні, примушували їх до шлюбів і ґвалтували. Після звільнення з полону вагітних колишніх полонянок повстанців перевозили вантажівками під озброєною охороною на військові об’єкти або до лікарень на північному сході країни для абортів. Зокрема, журналістам стало відомо про щонайменше п’ять таких цивільних лікарень та стільки ж військових об’єктів.

Аборти переважно проводилися без згоди людини, а найчастіше і без її відома, зокрема, серед опитаних жінок лише одна погодилася на це. Терміни вагітності жінок і дівчат були від кількох тижнів до восьми місяців, деяким вагітним було лише 12 років. Військові робили вагітним ін’єкції невідомими препаратами та давали таблетки. Через це у жінок починалася сильна кровотеча, яка призводила до викидня. Деяких вагітних відвозили до лікарень, де окрім медикаментозних проводили і хірургічні аборти — за допомогою ручної вакуумної аспірації або дилатації та вишкрібання. Багато жінок померли через переривання вагітності, наразі їхня кількість невідома.

«Ця жінка мала найбільший термін вагітності з усіх нас, десь шість чи сім місяців. Вона плакала, кричала, каталася і, нарешті, перестала кататися та кричати. Вона стала такою слабкою та травмованою, а потім перестала дихати. Вони просто викопали яму, засипали її піском і поховали її», — розповіла Бінту Ібрагім, яка також пережила примусовий аборт.

Троє солдатів та охоронець розповіли, що вони зазвичай обманювали жінок, які часто були виснажені після полону, що пігулки та ін’єкції призначені для відновлення їхнього здоров’я та боротьби з малярією. У деяких випадках жінок, що чинили опір, били (інколи навіть палицями), тримали під дулом пістолета або накачували наркотиками, щоб вони підкорилися. За словами охоронця та медичного працівника, були випадки, коли жінок зв’язували або притискали, щоби ввести препарат для перервання вагітності. Окрім цього, жінкам погрожували вбивством, якщо вони комусь розкажуть про те, що вони пережили та побачили.

Співрозмовники Reuters розповіли, що жінок, які були в полоні, вважають оскверненими через їхній зв’язок із бойовиками, особливо якщо вони завагітніли. Оскільки в Нігерії побутує думка, що дітям від повстанців судилося колись підняти зброю проти нігерійського уряду та суспільства, тому не можна дозволити їм народитися. Також опитані медпрацівники та солдати говорили, що програма абортів «спрямована на благо суспільства і жінок», а також порівнювали її з «дезінфекцією суспільства».

Згідно з документами, які отримали журналісти, для переривання вагітності застосовували препарат мізопростол, який допомагає стимулювати пологи чи перейми, а також використовується для лікування виразок та післяпологових кровотеч. Іноді жінкам давали блокатори прогестерону під назвою міфепристон і препарат окситоцин.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та інших органів, препарати мізопростол та міфепристон вважаються безпечними для абортів у разі застосування стандартного медичного протоколу. Проте нездорові жінки або жінки з групи ризику, зокрема на більш пізніх термінах вагітності, повинні перебувати під наглядом лікарів через підвищений ризик розвитку серйозних ускладнень, таких як розрив матки, сильна кровотеча та потрапляння інфекції. За словами міжнародних медичних експертів, використання окситоцину для аборту є смертельно небезпечним, особливо якщо його вводять надто швидко внутрішньом’язово, як це робили нігерійські солдати.

Правозахисники вважають, що примусові аборти можуть бути прирівняні до військових злочинів та злочинів проти людяності, зокрема їх можна витлумачити як тортури чи інші види нелюдського поводження та відповідно карати.

Керівництво нігерійської армії заперечує існування програми та заявило, що розслідування Reuters є «частиною іноземних зусиль, спрямованих на підрив боротьби з повстанцями».

  • Зіткнення між урядовими військами та ісламістськими повстанцями «Боко харам» на північному сході Нігерії тривають з 2009 року. За оцінками ООН, за цей час там загинуло щонайменше 300 тисяч осіб. Ісламісти прагнуть захопити владу, встановити шаріат і позбутися слідів «західного» способу життя. ООН та деякі держави визнали угруповання терористичною організацією. За даними правозахисних груп та науковців, десятки тисяч жінок та дітей були втягнуті у конфлікт, деякі з них були завербовані до лав повстанців, а інші змушені були стати терористками-смертницями. Також повстанці примушують жінок і дівчаток до сексуального рабства, шлюбу та народження дітей.
  • Аборти у Нігерії засуджуються та є незаконними. Винятком є лише переривання вагітності для порятунку життя матері. Людина, визнана причетною до здійснення аборту, включаючи жінку, може бути звинувачена у скоєнні кримінального злочину та засуджена до ув’язнення терміном до 14 років із можливим штрафом. Заподіяння смерті жінці шляхом аборту без її згоди також карається довічним ув’язненням.
  • Раніше CNN опублікувало розслідування про Іран, де з вересня тривають масові протести через смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією. Журналісти з’ясували, що іранські силовики ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів.

Фото: Reuters /Nigerian Military

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на...

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат, Андрія Ярину та його товариша Ярослава Домбровського взяли під варту до 1 квітня без можливості звільнення під заставу. Про це з зали Шевченківського райсуду Києва...

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі стався черговий скандал через відмову лікарів робити аборт постраждалій від зґвалтування. Ситуацію погіршує те, що...