У 2022 році зафіксували 105 випадків гомофобії, трансфобії та дискримінації щодо українців, третину з них скоїли окупанти — звіт

від | 09.02.2023 | Новини, Вісник сексизму

Час читання: ( Кількість слів: )

У 2022 році правозахисники зафіксували 105 випадків гомофобії, трансфобії, дискримінації щодо громадян України, два з них трапилися за кордоном з українськими біженцями, а 31 — на тимчасово окупованих територіях країни.

Про це йдеться у звіті правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ».

Майже половина задокументованих випадків припадає на Херсонську область (28), переважно це воєнні злочини з боку російських окупантів, і Київ (22), де ЛГБТК-спільнота є найбільш помітною.

За даними дослідників, окупанти скоїли 25 воєнних злочинів щодо ЛГБТК-людей у Херсонській, три — у Донецькій, два — у Запорізькій та один у Харківській області.

Зокрема, росіяни піддавали їх дискримінації, насильству, образам та приниженню людської гідності, вони погрожували та втручалися у приватне життя, катували, викрадали, грабували та ґвалтували людей. Також зафіксований один випадок вбивства.

Більшість воєнних злочинів сталася на блокпостах та в місцях патрулювання російських військових на окупованих територіях.

Щонайменше п’ять однотипних випадків сексуального насильства з боку російських окупантів зафіксували у Херсоні протягом липня-серпня 2022 року. Вони сталися у гуртожитку політехнічного коледжу, де розташувався загін кадирівців. Вони приходили в парк зі спортмайданчиком, що навпроти гуртожитку, де часто проводили час місцеві хлопці, та під виглядом перевірки документів вибирали найтендітніших із них і по одному водили до себе в казарму. Там їх піддавали сексуальному насильству: роздягали, мочились, вставляли в різні частини тіла ствол автомата, ґвалтували групою. Зранку хлопців, які мали не лише фізичні травми, але й великий психологічний стрес, викидали біля гуртожитку. Один із постраждалих після цього покінчив життя самогубством, а інший намагався це зробити.

За словами джерела, на яке посилаються правозахисники, найімовірніше, що постраждалі, яким від 19 до 21 року, не були гомосексуалами.

Окрім цього, у вересні біля тієї казарми знайшли мертвим 32-річного гея. Джерело розповіло, що той напідпитку сам прийшов до кадирівців — йому проломили череп.

Водночас дослідники зазначили, що у 2022 році значно знизилася кількість нападів на ЛГБТК-центри та заходи активістів із боку ультраправих угруповань. Проте це пояснюється відсутністю публічних заходів та зосередженням уваги на воєнні справи. Правозахисники називають у цій категорії лише чотири випадки: напад невідомого на керівницю громадської ЛГБТК-організації «Інсайт» Олену Шевченко у квітні у Львові, напад молодиків у воєнізованій формі на учасників/ць закритого заходу, присвяченого участі української делегації у Варшавському прайді, у столичному гей-клубі «Версаче» у червні, побиття пари геїв у Львові через те, що вони йшли вулицею, тримаючись за руки, та побиття киянина, який після знайомства з хлопцем через мобільний додаток для геїв домовився з ним про зустріч, але замість нього прийшла компанія агресивно налаштованих хлопців і дівчат.

У період воєнного стану суттєве збільшилася (у порівнянні з мирним часом) кількість проявів гомофобії / трансфобії, включно з застосуванням фізичного насильства та навіть катувань з боку правоохоронців, зокрема поліції. Якщо у 2021 році таких проявів було зафіксовано у 4 із 19 випадків порушень, то у 2022 — у 17 із 21.

Також правозахисники задокументували 16 випадків порушень прав за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності (СОГІ) з боку військовослужбовців ЗСУ та ТрО і представників Муніципальної варти.

Центр «Наш світ» зауважив, що фіксував випадки гомофобного ставлення до ЛГБТК-людей на військовій службі як до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, так і після 24 лютого 2022 року.

«Вони не мали системного характеру, а командування, як правило, вживало заходів з метою розслідування інциденту, захисту жертв і виправлення ситуації. Водночас, треба зауважити, що переважна більшість ЛГБТК-військовослужбовців, як і взагалі ЛГБТК-людей в українському суспільстві, воліють не розголошувати свою сексуальну орієнтацію або ґендерну ідентичність поза межами вузького кола довірених осіб, побоюючись негативної реакції. Крім нестатутних відносин між військовослужбовцями були задокументовані кілька випадків гомо/трансфобного поводження з боку військовослужбовців ТрО до цивільних осіб. Найчастіше такі випадки відбувалися на блокпостах, коли бійці ТрО фактично виконували обов’язки правоохоронців у перші місяці повномасштабного російського вторгнення», — розповіли правозахисники.

Водночас від серпня вони не зафіксували жодного випадка порушень з боку службовців ТрО, що, «можливо, пов’язано з переводом більшості підрозділів ТрО до бойових частин ЗСУ і, відповідно, зменшенням їхнього контакту з цивільними особами».

Окремо у звіті вказані два випадки відмови ЛГБТК-пацієнтам у медичних послугах або надання їх не в повному обсязі через упереджене ставлення. В одному з них було фізичне насильство щодо пацієнтки, а в іншому — втручання в особисте життя.

 

Фото: Shane: Pexels

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських пісень на відомій американській радіостанції KEXP у програмі Drive Time. «Вже багато місяців поспіль я...

Українські діти після повернення з депортації розповіли, як росіяни їх били та брехали, що батьки від них відмовилися

Українські діти після повернення з депортації розповіли, як росіяни їх били та брехали, що батьки від них відмовилися

Українських дітей під час депортації в росію били металевою палицею, тримали у підвалі та говорили їм, що батьки від них відмовилися. Про це розповів один із хлопчиків з Херсонщини, якого напередодні вдалося повернути до...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...