Смачно, але соромно — чимало людей соромляться зізнатися, що читають любовні романи. Про цей жанр існує багато стереотипів — мовляв, примітивні історії, написані за шаблонами, які не мають нічого спільного з реальністю. Попри це любовні романи — один із найпопулярніших жанрів, особливо серед жінок.
Світ змінюється, і романтичні історії також набувають нових рис. Змінюється те, що вони несуть читачам і читачкам, на якому фоні відбуваються, хто стає їхніми героями. Чи є місце любовним історіям серед реактивів і математичних формул? І навіщо такі історії потрібні?
Що таке STEM-фемінізм та до чого тут попкультура?
STEM — це акронім, що позначає природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics). До цієї сфери залучені і чоловіки, і жінки. Однак в уявленні багатьох людей STEM — традиційно чоловіча територія. Жінки в науці з часу її виникнення працюють на рівні з чоловіками, й імена Марії Кюрі або Ади Лавлейс не потребують реклами. Але жінок у цій галузі досі сприймають як винятки.
Це і світова, й українська проблема. За даними досліджень UNFPA, у 2021 році 56% українців досі вважали, що існують «суто жіночі» та «суто чоловічі» професії. Це впливає на існування гендерного дисбалансу в різних сферах. Часто носіями таких стереотипів є батьки, друзі, навіть викладачі, які не рекомендують дівчатам вступати на STEM-спеціальності. А жінки, які все-таки обирають такі факультети, часто стикаються з гендерними перешкодами, упередженнями та сексизмом.
Наприклад, досі побутує уявлення, що ІТ — це галузь, в якій працюють переважно чоловіки, однак у 2022 році в українському ІТ на технічних посадах працювало 17% жінок, а на нетехнічних — аж 64%. Утім, жінку в ІТ досі сприймають як виняток.
STEM-фемінізм або стемінізм — один із напрямів феміністичного руху, спрямований саме на те, щоби збільшити присутність жінок у науці та технологіях, оприявнити їх, допомогти реалізувати потенціал. Представники та представниці стемінізму займаються популяризацією STEM-спеціальностей серед жінок і дівчат.
Один зі способів того, як зробити STEM привабливим для дівчат і як донести до них самих і до чоловіків-колег, що ці галузі не закриті для жінок, — зробити жінку в STEM частиною попкультури.
Нехай жінка, яка працює в науці чи технологіях, буде героїнею книжки, серіалу, голлівудського блокбастеру, нехай вона стане рольовою моделлю, людиною, на яку інші хочуть бути схожими.
Зараз маленькі дівчатка вже не дивуються тому, що жінка може бути успішною в науці — такими є героїні мультсеріалів, коміксів. Зрештою, у 2021 році з’явилася лялька Барбі — винахідниця вакцини від коронавірусу, прототипом якої стала професорка Оксфордського університету Сара Гілберт, одна з авторок вакцини AstraZeneca. А як щодо дорослих дівчат?
Романтика лабораторій
Жінка-науковиця успішно і давно увійшла в серіали та книжки — лікарки, фахівчині з патанатомії, хімії, біології, комп’ютерних технологій є головними героїнями, а не другорядними персонажками. На них хочуть дивитися, про них хочуть читати. Популярність авторів та авторок, які пишуть у дусі стемінізму — яскравий тому приклад. Це фантастика, детективи, трилери. З 2017 року почалася нова хвиля романтичних історій, героїнями яких є жінки, котрі працюють у STEM-просторі.
Алі Гейзелвуд — одна з найпопулярніших авторок, яка пише про жінок у STEM. Вона втілює традиційні сюжети любовних романів в академічному середовищі, яке знає з власного досвіду — сама є професоркою й опікується аспірантами.
Народилася в Італії, жила в Японії та Німеччині, переїхала до Сполучених Штатів, щоб здобути ступінь Ph.D з нейробіології. Про її особисте життя відомо небагато — вона не розголошує справжнього імені, мешкає десь у США з чоловіком і котами. Попри це письменниця має неабияку популярність у соцмережах — тіктоком розлетілося відео, як вона ставить автограф на грудях шанувальниці.

Алі Гейзелвуд (alihazelwood.com)
Письменництво, зокрема написання фанфіків про персонажів «Зоряного шляху» та «Зоряних воєн», було для пані професорки хобі, способом відпочити. Однак її дебютний роман «Гіпотеза кохання», який вийшов у 2021 році, блискавично став хітом у соцмережах, зокрема в тіктоку, потрапив до переліку бестселерів New York Times та став найкращим любовним романом Amazon.
Український переклад «Гіпотези кохання» побачив світ у видавництві Vivat у 2023 році (у 2020 році тут вийшла ще одна книжка в дусі STEMінізму — «Коефіцієнт поцілунку» Гелен Хоанг). Наступний роман Алі Гейзелвуд Love on the Brain (2022) та кілька збірок новел також відображають стеміністичні погляди авторки.
«Гіпотеза кохання» — це історія не лише про фальшивий роман аспірантки Стенфорду Олівії Сміт із професором Адамом Карлсоном, який трансформувався під час експерименту. А і про те, що здобутки жінки в науковому середовищі часто оцінюють через призму чоловіка — як здобутки «дівчини професора».
Романи Алі Гейзелвуд містять усі необхідні атрибути любовного роману та вкладаються в популярні тропи. Однак є важливий елемент: в її книжках жінки не просто професіоналки, вони вигризають своє місце під сонцем у STEM-галузях, і їхнє професійне життя займає вагому частину розповіді. Авторка зі знанням справи критикує цю сферу, зокрема за упереджене ставлення до жінок. Наприклад, розповідає, як професор із фізики запитав у дівчини-першокурсниці, чи не переплутала вона аудиторії, або говорить про її мрію стати професоркою так: «Це єдиний спосіб створити нормальне робоче середовище для таких жінок, як ми. Щоб ці титуловані білі чоловіки дізналися, що таке конкуренція». Також згадує про проблему сексуальних домагань на робочому місці.
Головна героїня «Гіпотези кохання» працює над вивченням способів раннього виявлення раку підшлункової залози; її дослідження не просто важливі для медицини, це особиста справа — дівчина втратила маму через рак. Але Олівія — 26-річна молода жінка, не американка (вона з Канади), намагається досягнути успіху у галузі, де переважають чоловіки. Їй непросто пробитися — постійно потрібно доводити, що вона не посередність, що вона повноцінна і має достатньо таланту та наполегливості, щоби стати справжньою вченою. До того ж доводити не лише іншим, але і собі: «Весь її досвід у НТІМ був пронизаний сумнівами в собі, тривогою і відчуттям власної неповноцінності».
Дівчатам та жінкам дуже важливо розширювати свій власний досвід та бачити у книжках героїнь різних професій. Нехай це будуть журналістки, письменниці, депутатки, лікарки, військовиці, але також і представниці STEM-спеціальностей. Героїні з різних сфер роблять таких жінок помітними та справжніми — адже чимало трендів приходить у реальне життя через масову культуру, зокрема любовні романи.
Головне фото: deadline.com (photo credit Justin-Murphy)