Міністерство закордонних справ України рішуче засудило винесений російською владою в окупованому Криму «вирок» українській громадянській журналістці Ірині Данилович, яку засудили до семи років позбавлення волі у колонії загального режиму та штрафу у розмірі 50 тисяч рублів.
«Ірині Данилович були висунуті абсурдні звинувачення в “незаконному зберіганні вибухових речовин” — вже “традиційний” фейк, який використовується російською окупаційною владою по відношенню до українських активістів. Під час перебування в ув’язненні та протягом судового “розгляду справи” фіксувались неодноразові випадки застосування щодо Ірини Данилович засобів морального та фізичного тиску, відверте ігнорування необхідності надання медичного догляду», — йдеться у заяві міністерства.
МЗС України закликало міжнародну спільноту та партнерів України, зокрема в рамках міжнародної Кримської платформи, продовжувати чинити тиск на Росію, вимагаючи негайно звільнити всіх українських громадян, незаконно ув’язнених окупаційним режимом в Криму та запровадити санкції щодо посадових осіб, причетних до переслідувань українців.
Прокуратура Автономної Республіки Крим назвала вирок абсурдним та повідомила, що за фактами порушення недоторканності житла та позбавлення волі громадянської журналістки (ч. 2 ст. 146 та ч. 2 ст. 162 КК України) триває кримінальне провадження.
«У квітні цього року “силовики” спочатку безпідставно провели обшук у квартирі активістки, а згодом вивезли її у невідомому напрямку. Близько тижня місце знаходження Ірини Данилович було невідоме», — нагадали у прокуратурі.
За даними відомства, такі випадки в Криму відбуваються систематично і служать інструментом залякування жителів півострова.
«Незаконні обшуки, затримання, ув’язнення — стандартна схема, яку російський режим застосовує до кримських активістів, що висвітлюють об’єктивну ситуацію на півострові, як у цьому випадку та й загалом, до кримчан незгодних з окупацією… однак жоден з них [випадків] не залишиться поза увагою правоохоронних органів автономії», — запевнили у прокуратурі.
- Ірина Данилович працювала медсестрою та вела кілька блогерських колонок, присвячених правам медичних працівників і проблемам охорони здоров’я на анексованому півострові, також активно вела свою сторінку у соцмережах. Російські силовики затримали жінку 29 квітня дорогою з роботи у Коктебелі додому через «зв’язки з іноземною державою». В її будинку в селі Владиславівка, що під Феодосією, провели обшук, вилучили телефон і ноутбук. Рідні та адвокат 12 днів не знали про долю та місцеперебування журналістки.
- «КримSOS» повідомляла, що Данилович вісім днів утримували у будівлі ФСБ, де допитували на поліграфі та погрожували вивезти до лісу, якщо вона щось буде приховувати. Весь цей час її годували один раз на день. Згодом журналістці запропонували підписати порожні бланки в обмін на звільнення. Проте, коли вона це зробила, почула, що в її сумці нібито знайшли 200 грамів вибухівки, і жінку відвезли до суду для обрання запобіжного заходу.
- 7 травня у так званому Київському районному суді Сімферополя журналістку взяли під варту на два місяці, понятим під час «суду» був співробітник окупаційної поліції, який надав хибні свідчення.
- У попередніх листах Данилович писала, що 5 липня під час етапування до «суду» конвой ФСБ завдав їй тяжких ушкоджень, а співробітники ФСБ у присутності свідків відверто заявили, що підкинули їй вибухівку.
- 27 грудня під час судового засідання жінці викликали швидку через різке погіршення стану здоров’я, вона скаржилася на постійний головний біль та тривалий розвиток отиту, який у СІЗО відмовляються лікувати. За словами очевидців, у Данилович були ознаки втрати координації рухів.
- Попри це 28 грудня російський суд в окупованому Криму засудив активістку до семи років позбавлення волі у колонії загального режиму, також вона має сплатити 50 тисяч рублів штрафу.
Фото: Facebook Irina Danilovich