///

Жінка заслуговує на комфорт: Як війна відкрила очі на проблему з формою для військовослужбовиць і чи вдалося її вирішити 

Почати

Сьогодні у Збройних силах України служить близько 40 тисяч жінок. Понад п’ять тисяч із них в умовах повномасштабної війни перебувають на передовій. 

Серед них є парамедикині, снайперки, командирки підрозділів і штурмових бригад, кулеметниці. Жінки на рівні з чоловіками беруть до рук зброю, виконують бойові завдання, керують танками та артилерією, сплять в окопах, риють траншеї. 

Міністерство оборони сьогодні передбачає для жінок лише парадний варіант одягу — кітель, спідницю та черевики. Проте форми для польових та бойових умов, на жаль, немає. Дівчатам видають чоловічу уніформу, яку часто доводиться підшивати, вкорочувати чи повністю міняти. 

Одним із тих, хто спробував знайти вихід із ситуації, є волонтерський проєкт Arm Women Now і його засновниця депутатка Київради Ірина Никорак. Про проблему відсутності жіночої форми вона дізналася у квітні 2022 року, коли до неї звернулися із запитом знайти комплект жіночої форми маленького розміру для артилеристки з Харківського напрямку. 

Ірина разом із волонтерами шукала форму по всій Україні та виявила, що у нас жіночої форми немає, ніхто її не шиє і придбати неможливо. 

Жіноча військова форма
Ірина Никорак

«Це нас підштовхнуло почати виробництво військової форми для жінок, — говорить Ірина Никорак. — Ретельно вивчили досвід армій світу, де її шиють за стандартами НАТО. Дізналися, що жіноча уніформа є лише у США, Великій Британії, Канаді та Ізраїлі».

Після створення лекала і пошиття першої партії форму одразу направили на передову, щоб захисниці могли випробувати її в польових умовах та розповісти про свої враження — що підійшло, а над чим варто попрацювати. Виробники врахували всі зауваження і почали виробництво жіночої військової форми нон-стоп. 

«До кінця року ми передамо дві тисячі комплектів жіночої форми. За місяць можемо відшивати близько тисячі комплектів. У пріоритеті передавати форму жінкам на передову. Через перебої з електропостачанням потужності значно знизилися. До прикладу, якщо до 10 жовтня одне виробництво на тиждень могло пошити від 500 комплектів, то зараз тільки 100. Тому ми намагаємося мінімізувати ризики і починаємо співпрацювати з більшою кількістю цехів, що можуть шити форму для жінок», — говорить Ірина. 

Сьогодні цехи, з якими співпрацює організація, розміщені в Івано-Франківській, Харківській, Хмельницький областях та місті Хмельницький. Відкривати виробництва за кордоном не планують, адже хочуть підтримувати економіку країни, надавати робочі місця і сплачувати податки в Україні. 

Комплекти передають жінкам, які служать у Збройних силах України, Національній гвардії, у прикордонній службі та в територіальній обороні. 

Жіноча військова форма

Військові отримують форму безплатно, а проєкт Arm Women Now фінансується коштом донатів та завдяки благодійним фондам і аукціонам, на які виставляють зіркові лоти. 

«Трапляється, що ми відправляємо форму на передову, а жінки  відмовляються брати її безплатно. Кажуть, що задонатять гроші та нехай вони підуть на форму іншим», — згадує Ірина Никорак. 

Чим жіноча форма відрізняється від чоловічої

Попри те, що зовні форма схожа на чоловічу, шиють її з урахуванням особливостей жіночого тіла — кітель відрізняється від чоловічого в плечах та грудях, а штани мають глибшу посадку та подвійну фіксацію на талії.

Arm Women Now виготовляє статутну форму — кітель та штани. Також у виробництві є термобілизна, спідня білизна, теплі штани, зимові куртки, які складаються з двох одиниць і їх можна комбінувати залежно від погодних умов та пори року. Якісний піксель закупили у Польщі та привезли в Україну, де відшивають комплекти від 42 до 54 розміру. 

«Зараз форма тестується на передовій, і до кінця року ми закриємо запит у дві тисячі  комплектів уніформи, термобілизни і спідньої білизни, — говорить Ірина Никорак. — Жінки пишуть, що за вісім місяців повномасштабної війни вони нарешті одягли зручну форму, яка добре сідає на різні типи фігур. Їм комфортно, і це головне».

Нині усі комплекти на офіційному тестуванні в Міністерстві оборони України. Упродовж двох місяців форму випробовуватимуть. Після цього стандарти жіночої військової форми необхідно буде прописати та внести до чинного законодавства. І тільки тоді держава забезпечуватиме захисниць, можливо, саме цією військовою формою.

Яка форма у жінок сьогодні

Під час презентації у Києві колекції військової форми для жінок від Arm Women Now організатори передали 48 комплектів літньої форми захисницям зі 112-ї окремої бригади тероборони Києва.

Військовослужбовиці бригади Ілона та Марія розповіли, що Міністерство оборони видало їм комплект зимової та літної форми, проте деякі елементи не підійшли. 

Жінка заслуговує на комфорт: Як війна відкрила очі на проблему з формою для військовослужбовиць і чи вдалося її вирішити 

«У літню входили штани, кітель, футболка, поло, шкарпетки, чоловічі труси, берці й кепка, — каже Марія. — Зимовий комплект був більшим, до нього входили зимові берці, штани, утеплювач до штанів, спідня білизна, термобілизна, білизна для спання, шапка, шарф-труба, куртка і плащ». 

Марія купувала собі окремо зимові штани, бо вони не підійшли за розміром, також рукавиці, термобілизну, спідню білизну, плитоноску й амуніцію. 

«Можна було обирати форму або за  зростом, або за розміром. Тому літній комплект мені підійшов, у ньому штани на липучках, тож я могла їх регулювати. А от зимова форма виявилася завеликою, тому купувала собі теплий одяг, шапку в’язала, фліску шила», — додає Ілона. 

Засобами гігієни, зокрема прокладками і тампонами, їх повністю забезпечують волонтери. Міноборони цього не пропонує бійчиням. 

«Ми не вимагаємо особливого ставлення, інакших умов служби, — каже Марія. — Ми згодні служити на рівні з чоловіками і бути в тих самих умовах. Просто хочемо, щоб елементарно були закриті базові потреби: гігієна й одяг».

Жіноча військова форма
Оксана Григор’єва

Оксана Григор’єва, радниця командувача Сухопутних військ Збройних сил України з гендерних питань каже, що кадрові військовослужбовиці жодного разу не зверталися зі скаргами на форму. 

«Можливо, вони звикли до реалій, звикли підшивати форму, адаптувати під себе. Щобільше, заробітна плата у військовослужбовців сьогодні достатньо висока, щоб мати змогу купити собі форму, зокрема за кордоном», — говорить Оксана Григор’єва. 

Жінки в армії просять забезпечити їх компактними та зручними у використанні одноразовими наборами, в яких є зубна паста, щітки, сухий шампунь та душ — речі, завдяки яким можна швидко привести себе до ладу в окопі.

Жіночі засоби захисту

Окрім форми жінки також потребують спеціалізованого захисту — зокрема спеціалізованих плитоносок. Під час презентації форми у Києві компанія «Балістика» розповіла про жіночі бронежилети, які виробляють з 2019 року. 

Жіноча військова форма

«Ззовні жіноча та чоловіча плитоноски схожі між собою, а всередині їх відрізняє демпер, який анатомічно підходить до жіночої форми, — говорить Богдана Кугенко, виконувачка обов’язків директора компанії. — Жіноча плитоноска обладнана системою швидкого скидання, яка дуже важлива у разі необхідності екстреної евакуації чи транспортування пораненого. Вона має комфортні плечові темпери, розміри регулюються на талії й дозволяють розподілити навантаження важкої бронепластини на плечах. Внутрішня об’ємна 3D-сітка дозволяє пом’якшувати удари і виконує вентиляційну роль, виключає натирання на шиї». 

Ірина Никорак наостанок зазначає, що завдяки інформаційній підтримці  медіа проблема відсутності жіночої військової форми стала видимою. 

«25% в українській армії становлять жінки, тому я вважаю, що наша справа гідна, вона має існувати, й жінки на передовій повинні бути одягнені у комфортний одяг», — підсумовує Ірина.