Скандал через календар «5 каналу»: що сталося

від | 09.12.2022 | Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

В Україні розгорівся скандал через календар на 2023 рік з оголеними журналістками «5 каналу», який вони вирішили випустити до Дня захисників і захисниць, 6 грудня. Гроші, отримані за продаж календарів на аукціоні, обіцяли передати на потреби ЗСУ.

«Не секрет, що військові дуже люблять нюдси, і дуже просять. І ось дружбан мій каже: “Може, в тебе є там подружки чи ще хтось, ну дуже хочеться щось красиве бачити”», — цитує «5 канал» свою працівницю, операторку Ганку Кудрявцеву, яка стала однією з ініціаторок акції.

Проте багатьох ця ініціатива обурила, зокрема, низка правозахисних, жіночих та медійних організацій виступили з заявою про неприпустимість поширення календарів.

«Це нівелює роботу, яку роблять медіа і громадянське суспільство для того, аби жінок в Україні, в тому числі військовослужбовиць, не сприймали як сексуальний об’єкт. Жінки-військові самі часто стикаються з сексизмом і сексуальним насильством і вимушені боротися з цими явищами. Ми вважаємо, що збирати гроші на потреби захисників України потрібно у спосіб, який не передбачає просування дискримінаційних і сексистських наративів щодо жінок. Ми проти публічної об’єктивізації жінок», — йдеться у заяві.

Після цього у соціальних мережах почалося гаряче обговорення ситуації: одні вважають календар «мистецтвом», «виявом позиції» та раз за разом звертаються до гасла феміністок «моє тіло — моє діло».Інші називають його об’єктивацією та вважають, що він шкодить іміджу журналістської професії. Зокрема, філософиня, головна редакторка «Гендеру в деталях» Тамара Злобіна пояснила, що секс і сексуальність не можна тягнути у професійну сферу.

«Не йдеться про тотальну заборону ню-фотосесій і навіть виставлення таких фото у публічний простір. Коли жінка або чоловік роблять це як окрема особистість, не виконуючи в цей момент свої професійні обов’язки, приватно — вони мають на це повне право. В кейсі “5 каналу” проблемою є те, що оголились саме журналістки, операторки та редакторки, які позиціонують себе як професіоналок в медіасфері. І календар презентується саме їхнім роботодавцем, через піар в стилі “наші працівниці роздягнулися для ЗСУ”. Це захід сексу в професійну сферу, де йому не місце», — написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Консультантка та тренерка з гендерної рівності, недискримінації та інклюзії Ольга Попадинець нагадала, що протягом багатьох століть цінність жінки полягала в тому, що вона може народжувати робочу силу і спадкоємців, працювати по господарству і, безперечно, в тому, що її тіло може «розслабляти чоловіків, збуджувати чоловіків, заохочувати чоловіків, мотивувати чоловіків на щось».

«Практично всю історію людства секс для жінки був пов’язаний з вагітністю, тобто або черговою втратою самостійності, або з ганьбою і остракізмом, або навіть зі смертю. Для чоловіків секс такої кількості соціальних наслідків не мав. Жіноче тіло самим жінкам не належало і сприймалося всім суспільством як ресурс, в тому числі і жінками. І жінки (в тому числі і українські військові) пройшли дуже довгий шлях для того, щоб їх почали цінувати не тільки за тіло, а їх тіло почали сприймати не тільки як об’єкт насолоди. Тому коли група людей, яка в суспільстві має сприйматися як прогресивна (журналістки, тим більше журналістки “5 каналу”) використовує жіноче тіло для “порадувати наших хлопців і зібрати гроші” — це не прогресивність. Це ті самі багатотисячолітні сиві яйця, тільки в профіль», — зауважила вона.

На думку Ольги Попадинець, календар, факт його створення і мета — це трохи застарілі уявлення про секс, адже такий тип сприйняття жіночого тіла в суспільстві більше не працює.

«Потрохи з’являються наративи, що секс, власно кажучи, може бути не тільки отакий суб’єктно-об’єктний. Що жінка так само може отримувати задоволення, висловлювати свої бажання, мати до своїх бажань повагу і очікувати цієї поваги від партнера чи партнерки. Але в нас поки що немає засобів, за допомогою яких ми могли б зображати такі суб’єктно-суб’єктні відносини в мистецтві, наприклад в фотографії або в кіно», — додала вона.

Колишня журналістка, а нині військовослужбовиця ЗСУ Катерина Петренко заявила, що раніше теж брала участь у подібних проєктах, бо не бачила в таких фото «нічого поганого, аморального та такого, що об’єктивізує та шкодить жінкам на військовій службі».

«Кількість масних жартів, сексистських реплік в мій бік та інших жінок на службі була достатньою, щоб більше не хотіти власноруч давати чоловікам можливості сприймати жінку першочергово як “красиве тіло з вагіною”, “окрасою колективу”. Звісно, рівень об’єктивізації залежить від низки факторів: в який контингент потрапиш, чи мобілізовані чи контрактники, чи в тилу наразі чи на нулі, чи встигла показати себе за роботою, чи одружена тощо. Але об’єктивізація в армії є, як би то не заперечували різні жінки й чоловіки. І вона дістає, якщо чесно. Погодьтеся, вам би не було приємно щодня від різних чоловіків чути, що “жінкам не місце в армії”, “якщо ти жінка, то ти в армії по блату через постєль”, “всі жінки роблять чоловіків у війську слабшими”, “вам, дєвчонкам, нужна дітей ражать і біля плити стоять, а не в армії бути”. За якийсь час це мало б вплив на морально-психологічний стан. Запевняю, що не позитивний», — розповіла вона, зауваживши, що потрібно шукати варіанти протидії неналежного ставлення до військовослужбовиць у війську.

Парамедикиня та заступниця голови «Жіночого ветеранського руху» Катерина Приймак розповіла, що раніше сама організовувала подібні фотосесії, щоб зібрати гроші на допомогу військовим, але ініціативу з календарем розкритикувала.

«Ми не проти календаря як такого, не вважаємо цих жінок аморальними. Але через дату релізу (професійне свято, коли треба говорити про інше), погані комунікації, недалекоглядність у створенні суспільних суперечок і абсолютне небажання бути емпатичними до жінок, які виборюють свої права, вважаю, що “5 канал” заслуговує на суспільне обурення. Бо медіа — це медіа. Особистий простір — це особистий. І рівні впливу різні. Все змінюється, коли ти не приватна ініціатива, а медіа з потужностями, і коли ти комунікуєш це все тілами, за якими скучили мужики на фронті, а ми вирішили зробити “ім пріятноє”. Тут підсмерджує 23 фєвраля… Ця дискусія не про тіло і сексуальність. А про наративи і відповідальність. Рівень токсіку дискусії зашкалює, погрози, публічні образи. Чому б просто не бути чуйними до потреб одне одних в цей складний час? І одна з потреб жінок зараз — реалізувати себе у допомозі державі, а не бути голим призом переможцю», — наголосила вона.

Бойова медикиня, морська піхотинка Ярина Чорногуз написала, що календар «з голими безособовими фотками журналісток з гвинтівками та берцями, в яких вони не ходили і з яких вони не стріляли», викликав у неї відчуття огиди та зневаги до себе.

«Календар є глибоко патріархальний за своєю суттю, зроблений у традиції жінки як воєнного трофея. Жіноче тіло як трофей має дуже давню традицію вживання і в піснях, і в епосі, і просто в мемуарних та документальних спогадах про факти масових зґвалтувань під час окупації територій. Володіння жіночим тілом прирівнюється до оволодіння територією. Це головна причина, чому малоосвічені неотесані рашисти під покликом цієї маскулінної армійської традиції та первісних інстинктів масово ґвалтували дівчат і жінок різного віку на українських територіях. Чи варто мені далі пояснювати, чому оголені жіночі фото біля зброї як комерційний проєкт є дуже неетичним стосовно українок, які пережили таке насилля від окупантів?» — наголосила вона.

Також Ярина Чорногуз розповіла, що жінки-військові постійно борються за те, щоб їх сприймали як фахівців своєї спеціальності, «а не жінку та красиве м’ясо».

«Вони навпаки ховають свою сексуальність подалі і постійно відстоюють, аби їхнє тіло не сприймалося як цей самий воєнний трофей у повністю чоловічих колективах. І от хайповий календар журналісток стверджує зовсім протилежне: ні, ти жінка зі своїм тілом саме ним і є. “Покажи сіськи”, ти ж жінка. Я вже мовчу про дівчат, що пережили полон і яких змусили рашисти бути таки воєнними трофеями», — заявила вона.

Військова зауважила, що люди, які підтримували ідею з календарем та закидали своїм опонентам моралізаторство, самі почали хейтити незгодних жінок за критику монетизації сексуальності та досвід загиблих, полонених, поранених і військовослужбовиць, які «живуть у хатах і бліндажах з 12-ма чуваками, ховаючи своє тіло та сексуальність подалі, аби воно не заважало роботі».

«Одні дівчата гинуть і лежать поранені в госпіталях, а інші цивільні фоткаються на голе тіло з гвинтівками на календарі, аби потішити наших воїнів. А чуваки так тішаться та закидують найгіршими звинуваченнями тих, хто це зауважує…» — додала вона.

Зі свого боку уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що «не бачить нічого поганого» в еротичному календарі на підтримку ЗСУ та «підтримує подібні ініціативи».

«Я не думав, що когось може образити календар, який виданий на підтримку ЗСУ. Скажу відверто: я подібні ініціативи будь-які тільки вітаю. Якщо тобі особисто не подобається, що ти бачиш на календарі, то не купуй його, а знайди інший спосіб підтримати ЗСУ. Тому моя думка, що це взагалі не може в принципі когось ображати і щось порушувати», — сказав у відповідь на запитання журналістів, повідомляє «Радіо Свобода».

Згодом деяким учасницям дискусії, які виступили проти ідеї з календарем, почали надходити погрози та цькування через інтернет. Зокрема, про це на своїй сторінці у Facebook повідомила авторка колонки  «Оголені журналістки. Як це шкодить професії й узагальнює образ?»,  воєнна кореспондентка, членкиня ГО «Жінки в медіа» Ірина Сампан та виклала скриншоти.

«Погрози, булінг і аукціон для моїх колишніх. Ось у що перетворилася дискусія щодо календаря 5 каналу… Як так існування іншої точки зору перетворилося на травлю? Можна не поділяти чужу думку, можна її не розуміти. Але стільки бруду я давно про себе не читала. Навіть від так званих лідерів думок, які мали би вести дискусію ну…інтелектуально, чи що. “Зла, страшна, тупа, товста, заздрісна фемка. Якісь романи на фронті. Не взяли в календар”. Мене дивує тільки неймовірний рівень ненависті і агресії до абсолютно незнайомої людини», — зазначила вона, запевнивши, що всі погрози та факти кібербулінгу будуть передані до поліції.

Також про численні погрози на її адресу розповіла головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська: «Тепер я дізналась, що я “лівацька бл#дь” (дуже смішно, але у мене ніколи не було лівих поглядів, я цього ще жовтеням боялася), “іранська поліція моралі” (ну ви ж не думаєте, що це нормальне порівняння) тощо. Я читала навіть, що це наша спланована кампанія проти 5 каналу», — написала вона, нагадавши, що навпаки виступала на підтримку телеканалу, коли його виключили з цифрового мовлення та загальнонаціонального українського марафону «Єдині новини».

На їхню підтримку висловився український правозахисник та громадський активіст Сергій Мокренюк, який схвалив рішення звернутися до Комісії з журналістської етики з проханням надати оцінку законності й етичності дій журналістів «5 каналу».

«Цей шлях є правильним, чесним, справедливим, демократичним, цивілізованим. Саме за право журналістів демократично, цивілізовано відстоювати свої права, гідно формулювати свої інтереси я готовий боротися. Крім того, шановні пані Тетяна, Ірина та інші журналісти, що підтримали звернення до Комісії, для мене персонально є в певному сенсі стандартом якості та виваженості нашої української журналістики», — заявив він.

Окремо правозахисник розкритикував реакцію частини суспільства, які почали агресивно поводитися у соцмережах, хейтити та ображати ініціаторів звернення до комісії.

«Більшість коментаторів не лише нічого не зрозуміли, але й навіть не читали. Проте “висловилися”. При тому вкрай огидно це зробили. Тренд обгадити людей, бо не зрозуміли, і навіть не вивчав, що люди озвучили, це взагалі дичина, московщина, совок. Це сигнал нашого травмованого минулого, маяк внутрішнього звіра тоталітарної минульщини», — наголосив Сергій Мокренюк, закликавши людей бути цивілізованішими.

  • Раніше у Львові представниці громадської організації «Білкіс» вийшли з протестом до одного з закладів мережі «П’яна вишня», щоби змусити власника припинити сексуалізувати жінок на ілюстраціях, що використані для оформлення закладу, а також прибрати з зображень напис, який закликає до насильства. Тоді користувачі соцмереж також розділилися на два табори: одні підтримували активісток, інші дорікали їм у тому, що такі акції «не на часі».
  • Адміністрація мережі запевнила, що від слогана будуть позбавлятися, але з інших причин. Дискримінаційну рекламу вони вважають «грайливим елементом флірту», також заявили, що «сексуалізація — доволі розмите поняття».

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на...

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат, Андрія Ярину та його товариша Ярослава Домбровського взяли під варту до 1 квітня без можливості звільнення під заставу. Про це з зали Шевченківського райсуду Києва...

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі стався черговий скандал через відмову лікарів робити аборт постраждалій від зґвалтування. Ситуацію погіршує те, що...