/

«Роль українки на війні — лідерська». На Українському жіночому конгресі обговорили захист прав жінок та їхню участь у відбудові України

Почати
/
6 хв на читанння

Українські жінки під час повномасштабного вторгнення росії взяли на себе роль лідерок та стали експертками у низці нових для себе питань.

Про це заявила перша леді України Олена Зеленська під час Шостого українського жіночого конгресу, присвяченого темі «Цінності під час війни», що зібрав 28 листопада на одному майданчику понад 50 спікерів і спікерок, які беруть участь у чотирьох дискусійних панелях та чотирьох спеціальних подіях.

«За ці місяці вторгнення українські жінки не тільки звикли до постійної загрози, але й навчилися з цим жити. Там, де звучить “треба”, українка вже знає, “як”. Вона навчилась миттєво доставляти гуманітарну допомогу та евакуювати найскладнішими маршрутами, розбиратися у дронах та турнікетах, зброї та тактичній медицині, облаштуванні бомбосховищ, а тепер ще й в електрогенераторах. Кожна українка зараз в одній особі є рятувальницею, психологинею та антикризовою менеджеркою. І кожна є мультизадачною. Тому роль українки на війні — лідерська. Бо лідер — це не якась одна людина, їх може бути багато. Бути лідером — це віддавати більше, ніж отримуєш, і надихати. Українські жінки саме такі. І важливо, щоб після перемоги батьківщина зробила те саме для них», — сказала вона.

За словами Зеленської, українки стали сенсацією у світі: «Розповідаючи світу про українських жінок, я обов’язково розповідаю про 40 тисяч доброволиць у ЗСУ і мільйони на інших фронтах спротиву — про наших медикинь, волонтерок, вчительок, які роблять свою роботу попри обстріли і наперекір їм. Про наших бізнесвумен, а на них приходиться третина бізнесів, які тримають економіку. Про героїнь, які витримали полон і окупацію, але не зламалися. Про мільйони тих, хто полишив дім, щоб врятувати дітей. Я розповідаю історії конкретних жіночих доль, щоб світ уявив собі їх не як статистичні дані, а як особистості».

Таку ж думку обстоює і директор Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ Маттео Мекаччі, який взяв участь у конгресі онлайн: «В усіх процесах під час війни та після перемоги України жінки мають бути не лише за столом ухвалення рішень, вони мають бути на чолі цих рішень».

Мекаччі наголосив, що українки, які захищають країну в ЗСУ, секторі безпеки та політиці чи громадянському суспільстві, є дуже сміливими, тому не варто зображувати жінок як жертв, хоча наслідки військового конфлікту в Україні часто різняться для жінок та чоловіків. Зокрема, він розповів, що більшість людей, які були змушені втекти від війни, це жінки та діти, також жінки частіше стають жертвами сексуального та гендерно зумовленого насильства або об’єктами торгівлі людьми.

Під час свого виступу на Конгресі віцепремє’рка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина запевнила, що на початку повномасштабної війни не було жодних гендерних ролей у владі чи громадянському суспільстві: «Були лише ті, хто готовий діяти і робити все можливе, аби вберегти свою країну, близьких і не дати перемогти ворогу. В цьому є відчуття рівності кожного і кожної».

Заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк вважає, що майбутнє України має базуватися на повазі до прав і рівності: «Перемога у війні, побудова нової України, відбудова має створити в Україні одну з найкращих атмосфер рівності, відчуття нової справедливості. Адже ми побачили та пережили всі жахи війни», — зауважила вона.

Зі свого боку міністерка соціальної політики Оксана Жолнович заявила, що одним із пріоритетів влади нині є розвиток соціальних послуг для людей з інвалідністю, які вже включені у світову практику, а також розвиток економічної незалежності таких громадян.

«П’ять мільйонів українських мам із дітьми перебувають зараз за кордоном. І дуже часто вони побачили і отримали послугу, якої в Україні ніколи не було. Особливо, якщо у них діти з інвалідністю. І як би серце мами не боліло за рідним домом, якщо вона розуміє, що сервіси за кордоном для дитини будуть кращими, вона обере місце, де буде краще її дитині. Тому ми вже сьогодні думаємо про відновлення соціальних сервісів, розвиток соціальних послуг, які прийняті у світі, щоб кожній мамі запропонувати вільно повернутися, показати, що така ж послуга є і вдома», — пояснила вона.

 

Фото: Facebook Український жіночий конгрес