Рятуємо домашнього улюбленця: як допомогти тварині, якщо та травмувалася чи пережила стрес

Почати
7 хв на читанння

Досвід воєнного часу став доказом нашої гуманності, і не лише у ставленні до інших людей, а й до тварин. І попри всі жахи, що випали на долю українців, війна показала, наскільки ми любимо своїх кішок та собак: забираємо їх під обстрілами, несемо до сховищ улюблені лежаки, смаколики й іграшки, самотужки організовуємо логістику тварин до господарів, що виїхали, та навіть ризикуємо життям, рятуючи маленьких друзів із небезпечних територій.

Щоби травма чи погіршення стану тварини не заскочили вас зненацька, і ви не залишились бездіяльні, разом із Михайлом Думничем, фаундером та головним інструктором курсів першої допомоги Save a Life, розповідаємо про першу допомогу та заходи безпеки під час порятунку домашнього улюбленця.

Як захистити себе під час допомоги тваринам?

Ця інформація стосується тварин у свідомості. Нажахані, вони можуть добряче пручатися, дряпатися й кусатися, не зважаючи на те, господар ви чи чужа людина. Надавати допомогу і тримати лапи-зуби улюбленця одночасно — складне завдання. Якщо можете, знайдіть когось, хто візьме цю роль на себе, доки ви будете проводити рятувальні маніпуляції. Також подбайте про одяг: якщо маєте можливість, надягніть рукавички, щось із міцної тканини і закрийте максимум ділянок тіла.

Поранену кішку можна «нейтралізувати», обгорнувши її цупким одягом чи рядном, і краще одразу везти до клініки — поранені коти дуже небезпечні. Собаці треба тримати морду — надіти нашийник або просто щось накинути на голову.

Що робити у разі сонячного/теплового удару?

 • Пересвідчитися, що це тепловий удар: якщо тварина перебувала у спекотному місці (на вулиці чи у приміщенні) та після цього стала в’ялою, витягує назовні язика, шумно й часто дихає та майже не рухається — найімовірніше, вона перегрілася.
 • Не поливайте тварину водою, рідина затримується в шерсті і призводить до ще більшого перегрівання тіла.
 • Перенесіть її в тінь або провітрюване приміщення. Будьте поруч, поки чотирилапому не стане легше.

Чи можна робити серцево-легеневу реанімацію (СЛР) тваринам?

Ветеринарні лікарі кажуть, що можна, але без «вдихів», тільки непрямий масаж серця. Робити реанімацію потрібно, якщо пес/кіт знепритомнів і перестав дихати.

Експерти курсів Save a Life разом із ветеринарними експертами радять виконувати СЛР тварини так:
Перевірте, чи рухається грудна клітка, чи відповідає тварина на зовнішній подразник. Якщо ви не бачите вдихів-видихів і вона не реагує на доторки — починайте СЛР.

 • Покладіть тварину на бік, розмістіться зі сторони хребта. Якщо рятуєте пса, обіпріться об нього колінами, щоб тіло не від’їжджало. Якщо рукам слизько, тримайтесь за шерсть.
 • Поставте руки орієнтовно посередині грудної клітки тварини, почніть натискати на неї зі швидкістю понад 100 разів на хвилину. Спочатку натискайте з меншою силою, поступово збільшуючи інтенсивність натиску.
 • Одночасно з СЛР зв’яжіться з ветклінікою, якщо лікар не може приїхати — якнайшвидше везіть самі.

Рятуємо домашнього улюбленця: як допомогти тварині, якщо та травмувалася чи пережила стрес

Чи може кіт/собака вдавитися?

На жаль, може, проте це стається не часто. Переважна більшість випадків, коли їжа чи щось інше застряє у горлі тварини, минають самі собою. Кіт чи пес просто відкашляє шерсть/чужорідний предмет. Якщо ж ви побачили, що домашній улюбленець перестав кашляти, він не рухається і не дихає — почніть компресію грудної клітки за алгоритмом вище. У разі знепритомнення одразу викликайте таксі та проводьте реанімацію дорогою до ветеринара.

Травми домашніх улюбленців: переломи і кровотечі

Як діяти у разі перелому:

 • Одразу ж телефонуйте до ветеринарної клініки.
 • Доки лікар їде або до того, як ви відвезли тварину самі, якщо можливо, промийте рану (у разі відкритого перелому). Щоби вберегти тканини від інфекцій і бруду, прикрийте перелом чистою хустинкою/марлею.
 • Закритий перелом не чіпайте, не накладайте пов’язок чи джгутів, не намагайтеся вправити.
 • Доправте тварину до ветеринарного закладу.

Як зупинити кровотечу:

 • Промийте ушкоджену ділянку водою (якщо можете), але не використовуйте перекис, спирт чи щось подібне — вони призведуть до опіку, сильного болю й можуть розізлити тварину. Якщо не маєте води, пропустіть цей пункт.
 • Туго перев’яжіть рану. Враховуйте, що живіт і грудну клітку не можна перетискати — домашній улюбленець не зможе вільно дихати.
 • Розлюченій кішці не накладайте пов’язки, краще одразу вкутайте в куртку та доправте до лікаря.

Рятуємо домашнього улюбленця: як допомогти тварині, якщо та травмувалася чи пережила стрес

Чи можна допомогти, коли собака чи кіт боїться?

Якщо пес злякався вибухів, сирен чи інших гучних звуків, він не хоче залишати свій лежак і відмовляється їсти — поговоріть із ним, погладьте, спробуйте заспокоїти. Не залишайте собаку наодинці, тримайте поруч із собою, давайте йому ласощі або іграшки, щоб відволікти. Також чотирилапим допомагають заспокоїтися рутинні дії, спокійне середовище зі звичними запахами та достатній сон.

Котам важче вийти зі стану стресу, ніж псам, і звична, «своя» територія пріоритетніша за те, чи перебуває господар увесь час поруч із ними. Оточіть кота знайомими речами (корм, будиночок, кігтеточка, іграшки), переконайтеся, що тварина може вільно перевіряти територію дому, та зробіть все можливе, щоб прибрати фактори-подразники.

Якщо вам не вдалося покращити стан улюбленця, собака не їсть понад 72 години (три дні), періодично труситься й лякається, а кіт вас уникає, ховається, втратив апетит і не грається — проконсультуйтеся з ветеринаром щодо можливого призначення лікарських засобів чи тимчасової корекції вашого з улюбленцем способу життя.

Безпека рятівника на першому місці

 • Намагатися врятувати улюбленця — безумовно, благородна справа. Але пам’ятайте: усі притомні поранені тварини тією чи іншою мірою небезпечні.
 • Не нехтуйте захисними заходами, про які ми розповідали на початку статті.
 • Не надавайте допомогу тварині (чи людині), якщо середовище навколо вас несе загрозу.
 • Не чіпайте травмованого кота чи собаку з піною в роті, краще викличте ветеринарну службу, адже тварина може бути інфікована сказом.