Добре сусідство. Як взяти додому кота чи собаку, якщо один кіт вже є

від | 31.05.2022 | Статті, Війна в Україні

Час читання: ( Кількість слів: )

Чому коту досить складно впоратися з появою в будинку ще однієї тварини? Чи з будь-якою твариною кіт зможе дружити? Чи обов’язково тваринам любити одне одного?

Щоб відповісти на ці запитання і перед тим, як ухвалити рішення взяти в будинок ще одну тварину, краще згадати екологію виду того, хто вже живе з вами. Навіть якщо ви сповнені найблагородніших намірів, кіт цілком обґрунтовано може ваших поглядів не поділяти. І ось чому:

Базою безпеки (тобто джерелом всього необхідного для виживання) для кота є його територія, а не людина. Тобто квартира чи будинок, у якому кіт живе. Саме тому більшість котів не люблять зачинені двері та ремонти. У першому випадку територія стає недоступною для регулярного моніторингу. У другому — нові запахи та розташування предметів повністю змінює цю саму територію.

Звичайно, коти здатні успішно створювати соціальні зв’язки. Однак це може відбуватися не з першим зустрічним, на це точно потрібен час і зв’язок може бути не надто міцним. Формування прихильності у справжньому її сенсі у котів не відбувається багаторазово.

Будь-яка нова істота на території змінює її. Як страву міняє один інгредієнт. Додайте в салат «Олів’є» чорнослив і спробуйте заперечити. А якщо ця істота ще й незнайомого чи небезпечного вигляду, то життя зміниться серйозно та надовго. Оскільки коти — це тварини, які мають дуже короткий період соціалізації, небагатьом вдається показати велику кількість видів як дружніх. І ця думка зберігається у кота на все життя.

Обережність котів у встановленні контактів обумовлена ​​ще й тим, що вони є облігатними хижаками, до того ж цей вид нерідко є жертвою для більших хижаків.

Коти переживають стрес досить стримано, і часто він виливається в якесь захворювання: цистит, панкреатит, дерматит, гастрит тощо. Людина не має достатніх інтуїції та знань, щоб розпізнати сигнали стресу та мову тіла кота без додаткового вивчення предмета.

Загалом коти дуже схильні до неофобії, все нове ними найчастіше сприймається як небезпечне. Тому для вже дорослого кота наявність у будинку нової тварини може бути досить стресовим фактором.

Проте наразі з’являється все більше наукових праць на тему того, що домашні коти, на відміну від свого дикого предка, здатні жити в групах, якщо середовище може забезпечити достатній рівень ресурсів для всіх його членів. Під ресурсами маються на увазі їжа, вода, простір (щоб можна було уникнути небажаної комунікації), місця для відпочинку, спостереження, туалету, предмети для маніпуляційних ігор, поверхні для заточування пазурів (візуальний та запаховий маркер).
Все перераховане — це необхідний мінімум, щоби тварини у групі почувалися нормально.

Які проблеми можуть виникнути у спробі створити нову спільноту з різних її учасників для вашого кота. Звертаю вашу увагу, що частина цієї небажаної для вас поведінки є цілком нормальною для кота.

Агресивна поведінка

Більшість випадків агресивної поведінки котів із моєї практики — це класична агресія страху. Загалом причин агресивної поведінки чимало, але саме ця у котів найпоширеніша. Спочатку кіт демонструє страх, якщо умови не дозволяють уникнути цього страху, він ухвалює вольове рішення про захист чи навіть напад.

Новий кіт

Потрібно поділити тварин так, щоб вони змогли чути запах, звуки та бачити одне одного. Але водночас не могли вступити у відкритий конфлікт і травмувати одне одного. Так вони зможуть нагромадити достатній позитивний досвід про нового співмешканця.

Собака

Не дозволяйте собаці порушувати простір кота, який ви збудуєте для нього. Кіт має залишитись господарем хоча б на частині території. І ця частина повинна мати весь необхідний мінімум.

Великі плазуни

Через нерозуміння, чого чекати від цього дивовижного класу тварин, які можуть годинами не рухатись, а потім зробити це різко, лякаючи кота, той може напасти на джерело небезпеки. Знову ж таки зверніть увагу, як організувати комфортне місце для нового мешканця, зберігши можливість для кота спостерігати за ним на комфортній відстані.

Мисливська поведінка

Щодо представників свого виду коти досить рідко можуть демонструвати таку поведінку. Найчастіше вона вмикається під час гри та вимикається разом із її завершенням. Те ж стосується і людей, і дітей. Кіт надто розумний хижак для переоцінки своїх сил настільки, щоб вирішити полювати на дитину. Ймовірніше, він її злякається, і тоді це буде вже агресія страху.

Собака

У вас великий кіт, наприклад, мейн-кун. І ви привели в будинок цуценя або навіть дорослого той-тер’єра. Мисливська поведінка, якщо кіт не знайомий із видом, може запуститися. Не залишайте наодинці тварин у дуже різній ваговій категорії.

Птахи, гризуни, риби

Ось тут будьте напоготові, намагаючись врятувати їм життя. Може статися, що вони стануть жертвою вашого кота. І це не тому, що він голодний чи йому чогось не вистачає. Харчова поведінка кота сформувалася так, що їм доводилося їсти потроху і часто. Щоб забезпечити себе достатньою кількістю енергії, поїдаючи такий низькокалорійний продукт, як миша, цих мишей потрібно чимало. Відповідно, потрібно багато та успішно полювати. Саме тому мисливський інстинкт котів настільки сильний, що, навіть поїдаючи щойно зловлену мишу, вони побіжать за наступною, якщо вона здається легкою здобиччю. І покинуть першу. Інакше вони не вижили б. Саме тому більшість цивілізованих країн забороняють безконтрольний вільний вигул котів. Через особливості мисливської поведінки вони є реальною загрозою фауні.

Наприклад, результати дослідження, опубліковані в Nature Communications, доводять, що кішки є однією з найбільших загроз для дикої природи США. Щорічно вони вбивають мільярди тварин. Якщо бути точними, то науковці говорять про загибель від 1,4 до 3,7 мільярда птахів та 6,9–20,7 мільярда ссавців. Це більше, ніж кількість смертей від ДТП, зіткнення з будівлями та відбування. https://www.bbc.com/news/science-environment-21236690

Надмірний страх

Але буває і така копінг-стратегія, як уникнення або завмирання. І в нашій ситуації з новою твариною у будинку кіт перестає нормально жити. Він постійно ховається, пересувається на зігнутих лапах, їсть і ходить у туалет, коли ніхто не бачить. Може взагалі відмовитись від пиття, якщо для того, щоб до нього дістатися, треба щось подолати. Ігрова та дослідницька поведінка практично дорівнює нулю.

Крім контролю собаки та відділення нового кота так, щоб вони не зазіхали на простір старожила (пам’ятайте про необхідність збереження можливості чути запах, звуки, що видаються, і бачити, читайте контролювати, звіра) можна допомогти вашому коту в такий спосіб:

Організуйте максимально безпечну територію лише для старожила

Місце, де кішка зможе прийти до тями й «переварити» стрес від приходу чужинця на її територію. Це може бути окрема кімната або її частина, де буде тихо. Там тварина зможе відпочивати від нових незвичних стимулів, вражень і небажаного спілкування. Саме ця можливість вибору, навіть якщо це видається парадоксальним, підвищить шанси на якнайшвидше налагодження ситуації.

Дайте часу стільки, скільки потрібно

А потім ще трохи, як би вам не хотілося якнайшвидше повернутися до звичного способу життя. Не варто засмучуватися, якщо кішка спочатку поводиться не так, як ви припускали.

Будьте передбачуваними та послідовними

Йдеться про ваші дії та режим дня. Адже режим для кішки загалом дуже важливий. А для тієї, що звикає до нового, вдвічі. Це скелет добробуту. Дотримання режиму дає кішці відчуття спокою та контролю над ситуацією.

Неохайна поведінка

Якщо ж тварина начебто й не надто боїться, але калюжі чи купи іноді з’являються, не поспішайте ставити тавро «на зло». Що більше свого запаху, то більше заявок на те, що це моє. Що більше мого, то впевненіше почуваєшся. Багато хто з тих людей, які змушені зараз приїхати в нові будинки без речей, розуміють це.

Новий кіт

Їм потрібно розділити територію та ресурси. Зазвичай допомагають додаткові лотки. Універсальна формула кількості лотків: кількість котів + ​​1. Іноді потрібно більше. Крім того, тримайте руку на пульсі питання чистоти цих лотків, вибираючи наповнювач відповідно до запитів котів.

Собака

Ці мешканці впливають на охайність кота з інших причин. По-перше, вони з радістю можуть поласувати котячими екскрементами, порушуючи процес усамітнення, що так необхідний котам для цих справ. Корм для котів містить вищий рівень білка та жиру, а кал більш ферментований. Собаці це здається смачним і таким, що містить енергію. Чого ж добру пропадати. По-друге, собака може чатувати на кота у вузьких місцях і просто не давати пройти до лотка. Тому сам лоток краще поставити в місці, куди у собаки не буде доступу (можливо, поставити котячі дверцята). А вузькі місця організувати так, щоби тварини могли розійтися. Наприклад, використовувати верхотуру (пуфи, полиці та інше).

Інші тварини

Коли ми випускаємо гризуна або рептилію походити/поповзати, вони залишають свій запах. Якщо цей запах турбує кота, він може залишити поверх нього свій. Ніби зачищаючи його. Саме це вони роблять, коли пісяють у черевики тих, кого нібито не люблять, або тих, хто їх сварив. А зовсім не з помсти.

Як бачите, друг для кота — це геть не завжди безтурботно та весело. Нерідко вам доведеться попрацювати на такий результат. Але воно варте того. Однак, якщо ж день у день ви спостерігаєте, що життя кота не приходить в норму, а нова тварина ніяк не вписується у ваш формат, — не відкладайте і звертайтеся по допомогу до фахівця з поведінки тварин.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

alyona alyona випустила пісню про інклюзивну відбудову та доступність українських міст

alyona alyona випустила пісню про інклюзивну відбудову та доступність українських міст

В Україні запустили соціальну кампанію «Відбудуймо країну доступною для кожного», метою якої є інклюзивна відбудова українських міст та підтримка маломобільних груп населення. Ініціатором кампанії є неурядова організація...

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Українська молодь (13–19 років) вірить у перемогу України, планує своє майбутнє після війни на Батьківщині та хоче бути корисною у післявоєнній відбудові країни. Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного...

Доповідь Комісії ООН про злочини російських військових в Україні: навмисно розстрілювали цивільних і ґвалтували жінок, які були самі вдома

Доповідь Комісії ООН про злочини російських військових в Україні: навмисно розстрілювали цивільних і ґвалтували жінок, які були самі вдома

Від початку повномасштабної війни в Україні російські військові скоїли безліч воєнних злочинів, зокрема умисні вбивства,...