Плюс один. Що потрібно знати, якщо ви хочете взяти ще одну тварину в сім’ю

від | 02.05.2022 | Війна в Україні, Дівчина говорить

Час читання: ( Кількість слів: )

Останні два місяці ми хочемо ділитися. Їжею, речами, дахом над головою чи грошима. Ми робимо це несвідомо, розуміючи, що більш рівномірний чи навіть свідомий перерозподіл ресурсів зробить нашу багатомільйонну спільноту сильнішою і наблизить до перемоги над спільним ворогом.

Піддаючись цьому пориву, деякі з нас готові ущільнити свою житлоплощу та збільшити витрати, забравши тварину, яка зараз позбавлена ​​всього необхідного і, головне, людей, які готові були б їй це забезпечити. І тут у тих, хто вже має звіра вдома, виникають запитання. А чи готова ця тварина до необхідності ділитися? Чи розуміє вона цю важливість ущільнення та перспективи вашої маленької спільноти?

Як собака може відреагувати на появу чужинця в будинку і чи можна з них зробити друзів

Для початку розберемося з основними ролями у житті собак.

Свій вид — інші собаки. Що успішніше відбувся період соціалізації (він триває не довше за 4–6 місяців), то більше варіантів, як може виглядати партнер зовні, будуть для вашого собаки нормальними. Випадки, коли кане-корсо (35 кг) не дуже розуміє, що той-тер’єр (2,5 кг) — це теж собака, досить поширені. Деякі собаки не можуть спілкуватися з волохатими та чорними, хтось страшенно боїться білих та пухнастих.

Дружній вид — найчастіше це наша, людська, роль у житті собаки.
Звичайно, вона чудово усвідомлює, що людина — не собака. Але це не заважає жити разом і, що дуже важливо, формувати прихильність одне до одного.

Якщо в період соціалізації щеня набуває позитивного досвіду з великою кількістю видів (не тільки люди та собаки), то перелік дружніх може бути довшим. Наприклад, до нього увійдуть ще коти чи тхори.

Небезпечний вид — той, від якого можна постраждати або загинути. Іноді таким видом для собаки стає людина. Наприклад, якщо це собака-парія, яка росла без будь-якої підтримки та взаємодії з людьми. Бувають і такі сумні випадки, коли доволі небезпечними собака вважає навіть деяких представників свого виду.

Об’єкт полювання — той, хто потенційно може бути здобиччю собаки. Наприклад, миші, птахи, рептилії, комахи. Іноді таким видом може бути кішка чи маленький собака. У поодиноких випадках бувають навіть маленькі діти. І тут знову ми повертаємося до важливості раннього періоду собаки та розуміння, як він відбувався.

У нас уже є пес, і ми вирішуємо привести до будинку ще одного

Загалом собака — це соціальна тварина. І спілкування з родичами є однією з основних потреб. І якщо інші собаки (або більшість із них) нормально вашим собакою сприймаються, то проблем із налагодженням комунікації буде мінімум.

Але це не означає, що вам зовсім не доведеться попрацювати. Що важливо врахувати:

Збережіть старшій (тій, яка давно з вами) режим дня та частоту взаємодії. Не допускайте у неї формування думки, що поява ще одного собаки погіршила ваші стосунки. Нам потрібно прагнути прямо протилежного — життя тепер буде тільки яскравішим і веселішим.

Забезпечте кожну з собак власними ресурсами: мисками для їжі та води, іграшками, амуніцією, лежаком. І, найважливіше, увагою. Навіть якщо вам спочатку здається, що в цьому немає гострої потреби, — зробіть це.

У кожного собаки має бути хоч трохи індивідуального часу з об’єктом своєї прихильності (власником). Це означає, що потрібно буде забезпечити щонайменше одну індивідуальну прогулянку або тренування.

Собаки створюють спільноти, роблячи власний вибір, на відміну від вовків, які формують їх із членів своєї сім’ї. Тому будьте готовими до того, що собаки цілком зможуть мирно співіснувати, але любити одне одного не будуть. І це також цілком непогано.

Дізнайтеся про нового собаку все, що вдасться дізнатися, щоби бути готовими. А якщо минуле нового звіра зовсім невідоме, будьте напоготові, поки не зрозумієте, як у його житті розподіляються ролі та хто для нього ви, ваші діти і ваш собака.

Якщо собаки регулярно влаштовують бійки — не варто затягувати з розв’язанням цієї проблеми та краще звернутися до фахівця з поведінки собак. Що більший негативний досвід, то складніше примирити псів одне з одним.

Собака та кіт

Якщо ми вирішуємо до свого собаки привести кота, то дуже важливо бути впевненими, що він не сприймає котів як об’єкт полювання. Інакше ваше життя перетвориться на спроби зберегти життя коту або облаштування квартири так, щоб усі залишилися живими та здоровими. Пам’ятайте, що
коти — не лише хижаки, а й жертви. І собака середнього розміру цілком може досить сильно травмувати кота або перетворити його життя на липкий постійний страх. Найімовірніше, ви цього не хотіли.

Якщо ж собака сам злегка боїться, побачивши кота або готовий із ним дружити, але не знає як, нам слід:

Пам’ятати, що у цих видів різні потреби та різний спосіб життя. І тепер потрібно кожного з них забезпечувати необхідним. Для кота це буде, крім мисок та власного будиночка, лоток, дряпка (обов’язковий атрибут котячого будинку), можливість користуватися верхотурою (полиці, меблі, підвіконня) і додаткове місце для спостережень за життям на своїй території та поза нею.

Дати тваринам достатньо часу, щоб накопичити необхідний досвід і визначити роль нового партнера та сусіда.

Не пускати на самоплив «самі розберуться». Ця позиція категорично не годиться. Оскільки дуже часто може спричинити лише ескалацію конфлікту.

Собака та екзоти, птахи, рептилії

У випадку, якщо ми наважилися дати притулок зовсім екзотичному звірятку: какаду, гекону, шиншилі або їжаку, потрібно серйозно подбати про їхню безпеку та забезпечення потреб виду. Останнє краще обговорювати з вузькопрофільними фахівцями, що знають, які лампи й на скільки потрібно вмикати, чим годувати змію і як часто стригти кігті кролику. Але важливо, щоб ми з першого дня розуміли, що для нашого собаки — це цілком може бути об’єкт полювання, який він намагатиметься вбити. Не зі шкідливості, не з образи та не з голоду. Просто тому, що визначив таку роль.

Насамкінець ще раз наголошу, що вашому собаці потрібно пояснити вигоди і перспективи такого нового життя з будь-яким із цих видів. Пес може і не зрозуміти все одразу і сам, потрібна буде ваша допомога. Не позбавляйте тварину опори, якщо вона схильна до присвоєння новим мешканцям ролі небезпеки. Адже жити поруч із тим, хто тобі постійно загрожує, нестерпно. Нам це дуже легко зрозуміти.

Про те, як привести новачка у сім’ю з котом, — у наступному матеріалі.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Біженці у власному домі

Біженці у власному домі

«Виїзд із Бахмуту моїм батькам давався найважче… Мені особисто було легше ухвалити рішення про евакуацію, тому що я передусім розуміла загрози для дитини і для себе через мою проукраїнську позицію та журналістську...

В Україні запускають проєкт психологічної допомоги GIDNA для жінок, які пережили сексуальне насильство під час війни

В Україні запускають проєкт психологічної допомоги GIDNA для жінок, які пережили сексуальне насильство під час війни

В Україні запускають проєкт психологічної допомоги GIDNA — для жінок, які зіткнулися з сексуальним насильством російських військових або стали його свідками. Ініціатором проєкту є фонд Future for Ukraine, який залучив 11...

В Україні держпосадовцям заборонили виїзд за кордон: це може призвести до колапсу самоврядування через масове складання мандатів депутатками місцевих рад

В Україні держпосадовцям заборонили виїзд за кордон: це може призвести до колапсу самоврядування через масове складання мандатів депутатками місцевих рад

В Україні держслужбовцям заборонили виїжджати за кордон без поважних причин. За словами президента Володимира Зеленського,...