/

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

Почати
/
7 хв на читанння

Упродовж історії кіно зняли чимало стрічок, які прямо чи опосередковано зображували фемінізм. Уже в 1920-х роках Жермен Дюлак торкалась у своїх фільмах питань гендерної рівності. Тож познайомитися з усіма важливими роботами на цю тематику — ще те завдання. Щоби легко почати, Projector.Humanitarium і кінокритикиня Саша Поворозник обрали з них сім.

Ці фільми не поступаються водночас і своєю художньою цінністю. Інакше кажучи, must-watch.

Та насамперед — а що таке «феміністичне кіно»?

Саша Поворозник пояснює: «Часом непросто визначити чіткі межі між по-справжньому феміністичними фільмами та стрічками, які просто експлуатують образи сильних жінок. Чи, наприклад, розповідають драматичні історії про складну жіночу долю та боротьбу за гендерну рівність. Хтось вважає, що будь-які стрічки, зняті жінками, є феміністичними вже за своєю суттю. А хтось наполягає на тому, що феміністична стрічка має проходити тест Бекдел, порушувати гендерні питання, уникати об’єктивації жіночого тіла і розповідати про боротьбу за жіночі права. Зрештою, все це залежить ще й від того, який напрям фемінізму близький особисто вам — ліберальний, інтерсекційний чи, наприклад, культурний».

Отож істину тут встановити важко. Хай там що, ми зробили добірку фільмів, які точно варто переглянути, якщо ви не байдужі до фемінізму. Ось вона.

«Біда з янголами» (Айда Лупіно, 1966)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

«Біда з янголами» — чудова комедія про католицьку школу для дівчат, присвячена сестринству. Утім, пік фемінізму відбувся тут за об’єктивом. Айда Лупіно, єдина режисерка, яка працювала в 1950-х роках, присвятила цю роботу всім жінкам, що зніматимуть після неї. Що ще цікаво, фільм заснований на автобіографічній книжці Life with Mother Superior. Джейн Трейхі, її авторка, була феміністкою і однією з найважливіших професіоналок у рекламній індустрії 1960-х. Упродовж своєї кар’єри Трейхі здобула понад 200 нагород, зокрема «Найкраща жінка року у галузі реклами» (the American Advertising Federation, 1969).

«Орландо» (Саллі Поттер, 1992)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

Саллі Поттер, відома режисерка і феміністка, якнайкраще екранізувала однойменний роман Вірджинії Вульф. Тільда Свінтон блискуче грає в ньому і чоловіка, і жінку. Свінтон розпочинає як дворянин Орландо і рухається від одного століття до наступного (а водночас руйнує гендерні норми та культурні обмеження). Особливу увагу варто звернути на роботу з візуальною частиною. Зйомки в «місті-музеї» Хіві та копітка робота над костюмами дійсно вражають.

«Фортепіано» (Джейн Кемпіон, 1993)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

«Фортепіано», здавалося б, не феміністичний фільм. Утім, він просто не може опинитися поза дискурсом. Стрічка розповідає про німу дівчину Аду, яка потрапляє в центр драми через свій волелюбний характер. Її історія змушує нас добряче порефлексувати щодо ролі жінки в суспільстві, родині і своєму власному житті. «Фортепіано» красномовно здобуло «Золоту пальмову гілку» за найкращий фільм та приз за найкращу жіночу роль (Голлі Гантер) Каннського фестивалю, а також три премії «Оскар». Саундтрек до стрічки і досі вважається одним із найкращих в історії кіно.

«Маленькі жінки» (Джилліан Армстронг, 1994)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

І знову класика. І так, ми, звісно ж, чули про екранізацію Грети Гервіг 2019 року. Утім, хочемо познайомити вас із не менш вдалою версією 1994-го. Як відомо, фемінізм — не «жінки можуть робити все, що можуть чоловіки». Він про те, що вони можуть робити все, що захочуть. Для головних героїнь екранізації роману Луїзи Мей Олкотт це означає письменницю, музикантку, домогосподарку і бунтарку. Відзначимо тут чудовий каст, до якого увійшли, зокрема, Вайнона Райдер, Сьюзен Серендон, Кірстен Данст і Крістіан Бейл.

«Фріда» (Джулі Теймор, 2002)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

Фріда Кало — один із символів фемінізму, тож фільм про неї мав мало шансів бути незгаданим. Байопік Джулі Теймор переносить нас за полотно Кало, щоб розкрити її як мисткиню, активістку і революціонерку. Й доволі успішно. Варто відзначити також акторську гру Сальми Гаєк, яка чудово виконала роль Фріди (не в останню чергу завдяки своїм власним феміністичним поглядам). За цю роботу акторка висувалася на премії «Оскар», «Золотий глобус» і BAFTA.

«Персеполіс» (Маржан Сатрапі та Венсан Паронно, 2007)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

«Персеполіс» заснований на однойменному графічному романі Маржан Сатрапі. Це анімаційний фільм і дуже зворушлива автобіографічна історія. У фокусі — дорослішання Маржан і життя її родини під час Ісламської революції в Ірані. А водночас це про дівчину, яка кидає виклик ісламським фундаменталістам. Робота є повною протилежністю сучасній глянцевій анімації. Плоске зображення будівель і вулиць тут радше поетичне, ніж суворе та непривабливе. Сама ж історія попри всю драму сповнена теплоти, свободи духу і любові до життя.

«Рома» (Альфонсо Куарон, 2018)

Кіноповістка: Сім важливих стрічок про фемінізм

«Рома» є чудовим роздумом про ті ролі, через які зазвичай жінки проходять: дівчина, доросла жінка, мати. В основі сюжету — історія звичайної родини середнього класу в Мехіко початку 1970-х років. Батько рідко буває вдома, а мати виховує чотирьох дітей, спираючись на допомогу двох служниць-індіанок. Сценарист і режисер Альфонсо Куарон виглядає дуже переконливо у чорно-білих тонах свого фільму. Не потрібно багато зусиль, щоб усвідомити — «жіночі» справи тут ніколи не виходять далеко за сіру зону.

Сподіваємося, для початку (або ж успішного продовження) вам цього вистачить. Бажаємо приємного перегляду!

А якщо кінематограф цікавить вас не менше, ніж фемінізм, Projector.Humanitarium запрошує на відеокурс «Історія західного кіно». Під час навчання ви дізнаєтеся про чіткий розвиток індустрії, найважливіші фільми в її історії та головних мист_кинь. Кураторка і куратор курсу — Саша та Юра Поворозники, кінокритики_ні і редактор_ки Vertigo.com.ua. Також Humanitarium має подарункові сертифікати, якщо ви захочете подарувати комусь із ваших близьких цей відеокурс, або будь-який інший з 11-ти програм.

 

Зображення: кадри з фільмів.

Автор_ки: Захар Манухов, Саша Поворозник.