Як це – бути жінкою. Побачити, відчути, зрозуміти на LINOLEUM 2021

від | 11.08.2021 | Фемкульт, Дивитися

Час читання: ( Кількість слів: )

Поки у світі існуватиме дихотомія життя, ми й далі будемо ставити питання на кшталт цього. Зважаючи ж на той численний досвід, що пропонує нам культура, це питання ще довго буде на часі. Досвід, який століттями втілювався в мистецтві та літературі, у кіно та музиці: численні історії чоловіків про чоловіків, написані для інших чоловіків.

Проведемо невеликий експеримент. Обіцяйте відповідати швидко, не задумуючись. Назвіть класичний «жіночий» твір, написаний жінкою й, буцімто, для жінок?

Найімовірніше, ваша відповідь «Джейн Ейр», «Гордість й упередження» або ж «Щоденник Бріджит Джонс» (погодьтеся, це вже сучасна класика). Якщо ж аналогічне запитання поставити чоловікам, впевнені, варіантів відповідей буде набагато більше.

На тлі такого культурного дефіциту кожна історія має значення. 1-5 вересня у Києві відбудеться найбільший показ авторської анімації в Україні на фестивалі LINOLEUM. Уже кілька років поспіль на фестивалі представлена окрема позаконкурсна програма під назвою LADIES FIRST, що осмислює світ із жіночої перспективи та відповідає на запитання «Як це – бути жінкою?».

Бути сильною

Трапляється думка, що останні кілька років тема сексуального насильства звучить аж занадто голосно. Але чи може бути «занадто»? Досі, коли жертва відчуває сором за те, що вона жертва. Досі, коли трапляється думка, що це все «занадто»?

Чотирихвилинна анімація «За мить» (A blink of an eye) ґрунтується на особистому досвіді режисерки та бореться з десятиліттями нормалізації зґвалтування, навмисно уникаючи будь-якого еротизму, що інколи притаманний зображенню насильства у кінематографі. Фільм демонструє нам події з обох поглядів – жертви та ґвалтівника, й, певне, найціннішими є секунди зображення ситуації «за мить» до сумних подій. Саме вони наголошують на страшній правді – на місці тієї жінки могла бути кожна з нас.

Дивитися фільм:

AUGENBLICKE – a blink of an eye from Kiana Naghshineh on Vimeo.

Бути незалежною

Власним прикладом цього навчає нас головна героїня короткого метру «У її чоботах». Старенька Хеді дивує сусідів впертим небажанням розлучатися з дуже зношеним взуттям для хайкінгу, в якому ходити у гори давно небезпечно. Глядачеві надається змога «приміряти» це взуття, а з ним і життя Хеді, сповнене теплої ностальгії за минулим та ментальними розладами сьогодення.

«Це взуття уособлює її силу, незалежність і здатність зберігати незалежність, попри похилий вік та хворобу», – коментує режисерка фільму Катрін Штайнбахер. Деталь про взуття вона списала з рідної бабусі. Ось так п’ятихвилинна анімація нагадує, що жоден вік не має заступати нашу особистість.

Дивитися фільм:

In Her Boots from Kathrin Steinbacher on Vimeo.

Бути вразливою

«Дівчина, яка боїться торкатися людей» – це збірка анімованих візуальних віршів, які ілюструють сюрреалістичну подорож дівчини до подолання свого страху перед інтимними стосунками й дотиками. І, хоча анімація була представлена на торішньому фестивалі, вона римується з темою LINOLEUM 2021, що навіяна всесвітньою пандемією та неможливістю близькості, яку та провокує.

Анімація Лян-Синь Хуан дуже тактильна. Такого ефекту режисерка досягає завдяки широким мазкам олійною фарбою, техніці стоп-моушн та крейді. Короткометражка розділена на чотири розділи, кожен з яких ґрунтується на певній емоції або згадці про те, як героїні вдається впоратися зі своїм страхом. Режисерка каже про героїню: «Ми не бачимо її, але ми можемо відчувати дівчину за її дотиками, за слідами, які лишає її життя, та звукам її дихання». Кожна з нас може бути вразливою та не має соромитися цього.

Дивитися фільм:

A Girl Who’s Afraid Of Touching People from Liang-Hsin Huang on Vimeo.

Бути впевненою

Як «Дівчина, яка не рухалася з місця», бо загубила маму. У цій добрій анімаційній історії все місто зупиняється заради однієї маленької дівчинки, яка впевнено стоїть на своєму місці посеред великої дороги, бо знає – саме так її знайдуть. Інколи всім нам треба пробудити всередині себе таку маленьку, вперту дівчинку, яка знає, що вона має рацію. І ніхто в нас цю віру порушити не зможе.

Дивитися трейлер:

THE GIRL WHO STOOD STILL a film by Joana Toste – Trailer ENG from Agência – Portuguese Short Films on Vimeo.

Фільм можна побачити у спеціальній програмі LADIES FIRST на фестивалі LINOLEUM 2021.

Пам’ятати

Сучасні жінки мають достатньо проблем, з якими треба розібратися. Але, якщо порівнювати стан речей сьогодні з тим, який був 100 років тому, у серці починає палати велика вдячність тим жінкам, що творили сучасний світ заради нас.

Анімаційна документальна стрічка «Біль моєї матері» розповідає нам про три покоління матерів та доньок у колумбійській родині, які говорять про труднощі та їхнє подолання заради покращення життя своїх дітей. Здавалося б, Колумбія – така далека географічно й культурно від нас країна. Проте у словах та мотивах цих сильних жінок мимоволі впізнаєш власних бабусь та матерів.

Дивитися трейлер:

My Mother’s Pain – Trailer from Juliana Erazo on Vimeo.

Фільм можна побачити у спеціальній програмі LADIES FIRST на фестивалі LINOLEUM 2021.

Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва LINOLEUM відбудеться в Києві з 1 до 5 вересня у гібридному форматі: покази конкурсної та спеціальних програм проведуть офлайн у київському кінотеатрі «Жовтень», освітня програма транслюватиметься онлайн на YouTube-каналі та на Facebook-сторінці фестивалю.

Традиційно відбудуться три конкурси – міжнародний, український та конкурс комерційної анімації. Також заплановані програми експериментальної та дитячої анімації, покази української ретроспективи, вже згадана програма LADIES FIRST (фільми жінок про жінок), а ще програма свіжої польської анімації від щорічного партнера фестивалю O!PLA. З нового на глядачів чекають дві ретроспективи естонської анімації (класична й сучасна), продовження тогорічної підбірки #killmeplease, яку покажуть двома різними програмами, а ще підбірка, присвячена темі фестивалю і VR-анімація.

Фестиваль LINOLEUM 2021 відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства України з питань кіно.

Організатор фестивалю: анімаційна студія Animagrad.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

The New Yorker опублікував короткометражний фільм-есе про війну української режисерки Надії Парфан

The New Yorker опублікував короткометражний фільм-есе про війну української режисерки Надії Парфан

Американський журнал The New Yorker в рамках проєкту The New Yorker Documentary виклав документальний короткометражний фільм «Я не хотіла робити фільм про війну» (I Did Not Want To Make A War Film) української режисерки...

Піар особистого бренду. Уривок з книжки Олександри Фідкевич «Як начинити гадюку салом»

Піар особистого бренду. Уривок з книжки Олександри Фідкевич «Як начинити гадюку салом»

«Як начинити гадюку салом» – покрокова інструкція, як  побудувати бізнес на творчості від директорки проєкту «Євген Клопотенко» Олександри Фідкевич. Вона понад сім років керує операційною та стратегічною діяльністю...