«Якщо ми допоможемо піднятися всім жінкам, змінимо світ». Інтерв’ю Мелінди Ґейтс

від | 26.07.2021 | Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Упродовж останніх п’яти років Девід М. Рубенштейн спілкувався з відомими лідерами та лідерками про їхні життєві шляхи, ухвалення рішень, невдач та змін. У своїй книжці «Бути лідером. Мудрість від тих, хто змінив правила гри», що вийшла друком у видавництві «Лабораторія», автор зібрав найкращі інтерв’ю, а з ними — принципи та керівні філософії сучасних інноваторів. Публікуємо уривок із інтерв’ю Мелінди Ґейтс.

«Якщо ми допоможемо піднятися всім жінкам, змінимо світ». Інтерв’ю Мелінди Ґейтс

Останніми роками Мелінда Ґейтс стала однією з провідних активісток за права жінок у світі, а надто мешканок малорозвинених країн. Завдяки палкому прагненню до змін і відданим зусиллям у боротьбі з проблемами, які для неї важливі, вона стала найвпливовішою, найвідомішою і найшанованішою жінкою у світі. Мелінда стала прикладом для багатьох чоловіків і жінок з огляду на її віддану працю на посаді співголови фонду Bill & Melinda Gates Foundation — найбільшої у світі приватної благодійної організації.

Мелінда на рівних із чоловіком створювала фонд, визначала його цілі й нині мандрує світом, перевіряючи, чи виконує виділене фінансування свої функції. Фонд сприяє глобальним змінам, зокрема розв’язуючи проблеми у сфері охорони здоров’я в малорозвинених країнах. Мелінда також керує організацією заходів у межах «Клятви дарування». І останніми роками всю цю діяльність поєднує з роллю глобальної лідерки у протидії проблемам, із якими стикаються жінки в багатьох куточках світу: брак елементарних матеріальних можливостей для виховання дітей; біль і страждання, спричинені жорстокими партнерами; брак доступу до контрацепції і знань про неї; перешкоди для освіти, необхідної для добре оплачуваної роботи.

У цьому інтерв’ю чітко простежується, що, окрім родини, її головним пріоритетом на сьогодні є допомога жінкам, зокрема мешканкам найменш розвинених регіонів світу. Мелінда прагне розкрити їхній потенціал для щасливого, здорового й сповненого сенсом життя. Заради цього Мелінда невтомно мандрує малодоступними місцями світу, радиться з найавторитетнішими фахівцями для розробки відповідних програм, спілкується зі світовими лідерами стосовно проблем, які намагається подолати, і надихає людей з необхідними ресурсами також узятися за розв’язання цих проблем.

Поговорімо трохи про фонд. Це найбільший фонд у світі. Який зараз обсяг його активів?

Приблизно 50 мільярдів доларів.

Яка загальна сума виділена на благодійність із часів створення фонду?

Сорок п’ять мільярдів доларів.

Серед фондів світу жодний навіть і близько не роздавав таких сум. Ви створили фонд зі статків, надбаних Microsoft. Та одного дня вам і Біллові зателефонував Воррен Баффетт і сказав: «Слухайте, я не знаю, що робити з моїми грішми, і хочу віддати їх вам, тому що мені подобається те, що ви робите».

Приблизно так і було. Ворренова дружина Сюзі активно займалася благодійністю, і він планував спрямувати кошти на їхній фонд, але вона несподівано померла. І отак він здивував мене з Біллом: сказав, що більша частина коштів піде на допомогу через наш фонд, а також три фонди його дітей і Фонд Сюзен Баффетт.

Фонд очолила Петті Стоунсайфер, яка пропрацювала в Microsoft десять років. Коли Білл полишив посаду виконавчого директора Microsoft, теж узявся за фонд. Тоді вже ви разом вирішували, що робити із фондовими ресурсами. Постановили: «Ми хочемо зосередитися на двох проблемах: світова охорона здоров’я, насамперед у Чорній Африці й Південно-Східній Азії, та шкільна освіта у Сполучених Штатах». Чому ви зупинилися саме на цих двох проблемах? Адже могли допомагати й у багатьох інших.

На нашу думку, у країнах світу (країнах із низьким рівнем життя) людей найбільше гальмує здоров’я — спалахи малярії, ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, смерті дітей, яких можна було уникнути. Ми вважали, що за допомогою благодійності можна щось змінити у сфері охорони здоров’я. Якщо почати зі здоров’я, далі можна подбати про належну освіту. У Сполучених Штатах, на нашу думку, життя всіх людей має однакову цінність, але не всі люди мають рівні можливості, і те, що гальмує США, — брак чудової державної системи шкільної освіти.

Дехто скаже: «Чому ви забираєте стільки грошей із прибутків американської компанії та віддаєте їх Чорній Африці або Південно-Східній Азії?»

У країнах, що розвиваються, за дуже малі суми — 50, 100 доларів — можна врятувати стільки життів! Рятуючи життя і допомагаючи людям піднятися на ноги й мати мирні й забезпечені суспільства у всьому світі, ми дбаємо про всіх, не тільки про громадян США.

У межах роботи у фонді ви побували в Чорній Африці серед інших куточків світу і зрештою вирішили зосередитися більше на жіночих проблемах.

За 20 років роботи у фонді я дійшла висновку: якщо ми допоможемо піднятися всім жінкам, змінимо світ. На сьогодні багато процесів притискають жінок. Я надивилася на це в кожній країні у всьому світі. Якщо піднести жінок, вони піднесуть усіх інших навколо себе. І зрештою це забезпечить піднесення спільноти й країни.

Перша проблема, за яку ви взялися, — контрацепція. Ви віддана католичка. Нелегко вам було заявити: «Ми маємо спрямувати більше зусиль фонду на контрацепцію?»

Для мене це було складне рішення з огляду на моє католицьке коріння. Я й досі католичка. Але я зустріла по світу стількох жінок, які розповідали мені, що для них материнство — це буквально питання життя й смерті. Вони казали: «Якщо в мене зарано з’явиться ще одна дитина, я помру під час пологів» або «У мене п’ятеро дітей. Завести ще одного буде несправедливо і для нього, і для решти, коли я не можу їх прогодувати». Тому я мусила переступити через мою католицьку віру й вирішити для себе: «У що я вірю? Я вірю у порятунок життів». Це було правильно.

Чи траплялося, що жінка просила вас: «Заберіть мою дитину, бо я не можу її виростити?»

І не раз. Ворренова дружина Сюзі навчила мене: якщо є змога, подорожуй анонімно. У багатьох селищах я ходила в штанях кольору хакі й футболці. Просто спілкувалася із жінками. Сюзі підказала мені: «Якщо поговорити із чоловіками й жінками в селах, стільки всього дізнаєшся». Наведу приклад. На півночі Індії я відвідала лікарню. Спільно з урядом ми працювали над розвитком клініки для вагітних жінок, де вони зможуть народжувати. Такий заклад рятує життя їм і їхнім дітям. Пішла я в селище й поспілкувалася з одною жінкою. Поряд із нею були її син і чоловік, а на руках новонароджене немовля. Вона поділилася приємними враженнями від клініки. Я прийшла порозпитувати її про цей досвід. Під кінець нашої розмови я поставила останнє запитання: «На що ви надієтеся в майбутньому?». Звали її Міна. Вона довго мовчки дивилася на мене. Опустила очі, а я подумала: «Мабуть, я поставила незручне запитання». Нарешті вона глянула на мене й зізналася: «Правда в тім, що надії в мене немає. Я не маю надії прогодувати ані цю дитину, ані першу, не зможу дати їм освіту. Будь ласка, заберіть їх до себе». У таких випадках серце крається. Зустріти жінку, яка до нестями любить своїх синів, але знає, що їм буде краще поїхати кудись із незнайомкою. Серце розривається. Та сама історія в дуже багатьох жінок і родин у всьому світі.

Ви вирішили забезпечити жінок у цих регіонах контрацепцією?

Ми з партнерами створили міжнародну спілку 2012 року й зібрали 2,6 мільярда доларів, щоб забезпечити доступ до всіх видів контрацепції у 69 найбідніших країнах світу, де жінки не мають до неї належного доступу. Ми систематично поширюємо серед жінок інформацію про контрацепцію. Неймовірно, скільки всього вони вже знають, але важливо навчити їх знати своє тіло і забезпечити їм доступ до засобів контрацепції, які вони собі обирають.

У книжці «Мить піднесення» ви зазначаєте (і, напевно, писати про це було складно), що до шлюбу пережили стосунки із жорстоким ставленням. Що може зробити ваш фонд для обмеження таких випадків?

Я написала в книжці про мій досвід із жорстоким ставленням, тому що хотіла, щоб люди знали: це може статися із кожним. Такі стосунки змушують людину мовчати. Це спосіб змусити жінку мовчати в шлюбі, на роботі чи в спільноті. Я втратила впевненість у собі. Подорожуючи світом, спілкуючись із жінками про вакцини або про венчурний капітал (знаєте, навіть у Сполучених Штатах працює венчурний капітал), я чула історії про утиски й жорстокі зловживання на різних рівнях — вони спливали знову й знову. Мільйони жінок зазнають утисків або зловживань за різноманітних обставин. Наголошую ще раз: утиски змушують мовчати, забирають у жінки голос. У Сполучених Штатах 80 відсотків жінок, які зазнали утисків на роботі, звільняються за два роки. Ми маємо говорити про цей бар’єр й усувати його. Ми можемо збирати про це дані. У світі загалом не збирають даних щодо жорстоких зловживань. Тоді можна буде визначити цю проблему, визнати її й спрямувати всі зусилля на зміни скрізь у світі.

Народ подеколи обурюється поведінкою заможних людей, мовляв: «О, куди б мені подіти гроші — сюди чи сюди?» Як ви на це реагуєте?

Я точно знаю, що я, Білл і Воррен віримо: наявної зараз у Сполучених Штатах нерівності не має бути. Ми повинні щось робити. Я зустрічаю по світу стільки людей, які мріють жити в нашій країні, мріють жити за нашої демократії, за нашої капіталістичної системи. Та ми маємо прогалини і мусимо їх заповнити. Передусім ми з Біллом намагаємося визначити роль благодійництва. Доброчинна діяльність здатна слугувати каталізатором. Ми можемо випробовувати, можемо експериментувати з нашими коштами, втім ніхто не хоче, щоб уряд експериментував з коштами платників податків. Ми маємо показати позитивні результати, а тоді вже справа за урядом — розгорнути їх масштабно. Ми вважаємо, що благодійна діяльність у співпраці з владою, із приватним сектором, з неурядовими організаціями — це належна система партнерств, і ця екосистема може дати найкращі результати у світі.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

STEM-кохання: Як любовні романи роблять жінок у науці помітними

STEM-кохання: Як любовні романи роблять жінок у науці помітними

Смачно, але соромно — чимало людей соромляться зізнатися, що читають любовні романи. Про цей жанр існує багато стереотипів — мовляв, примітивні історії, написані за шаблонами, які не мають нічого спільного з реальністю....

У видавництві «Ранок» виходить жіноча збірка ретелінгів «Легендарій дивних міст»

У видавництві «Ранок» виходить жіноча збірка ретелінгів «Легендарій дивних міст»

У видавництві «Ранок» виходить друком збірка ретелінгів «Легендарій дивних міст» від українських фантасток — Наталії Довгопол, Ярини Каторож, Анастасії Куликової, Наталії Матолінець, Ірини Пасько, Дарії Піскозуб, Ксенії...