Placeholder Photo

Змінюй світ – даруй своє

Почати
10 хв на читанння

Державний уповноважений Антимонопольного комітету України, громадська діячка Світлана Панаіотіді розповідає, як допомогти іншим у свій день народження та як утворився проект “Змінюй світ. Даруй своє”.
Коли мені виповнилось 25, на мій день народження ніхто не прийшов.
Я прийшла працювати на нову роботу. Як виявилося вже потім, новий колектив не дуже зрадів молодому топ-менеджеру з високою зарплатою та окремим кабінетом і вирішив, що найкращий спосіб показати своє ставлення – це не прийти на запрошення.
Світлана Панаіотіді
Спочатку запросила колег, накрила в своєму (о, жах) кабінеті стіл і чемно чекала всіх запрошених. Не зрозуміла, що відбувається, коли в обумовлений час ніхто не прийшов, дзвонила на телефони, слухала формальні відмови типу «ой, вибач, забув попередити, але мені треба було терміново поїхати» і залишилась сама. У свій день народження я лишилась без запрошених гостей-колег. Потім до мене приєдналися шеф і заступники, але загальна картина була невтішною і незабутньою.
Уже наступного року, коли змогла завоювати авторитет у компанії, до мене вишикувалася черга з привітаннями, квітами та подарунками, але не полишала думка, що святкування має бути іншим. Із таким питанням зверталася до себе з року в рік, аж поки не вирішила, що хочу особливого дня народження.
Останній день народження, в рамках якого зібрала 150 000 гривень. Зібрані кошти дозволили придбати два серцевих імпланта для двох дівчаток, які потребували операції – для Харковець Вікусі та Тарасюк Дарини.

Три роки тому вирішила дарувати свій улюблений день іншим. Відмовитися від квітів і подарунків від знайомих та друзів і збирати кошти на благодійні справи.

Треба почати з того, що я звичайна людина, у якої є свої стереотипи. Одним із них колись було те, що благодійність – це справа відомих людей. Здавалося, що, коли ти відомий, люди будуть радісно тобі допомагати. Але виявилося, що це не так. Точніше, зовсім не так. Допомагати може будь-хто. Це просто і назавжди змінює твоє життя.
У свій останній день народження зібрала кошти на закупівлю імплантату – окклюдера для трьох дітей, які потребували операції на серці.
А потім вирішила, що хочу, щоб це було трендом. Разом із онлайн-платформою ubb.org.ua ми створили проект «Змінюй світ. Даруй своє». Він спрямований на залучення звичайних людей до збирання коштів на благодійні проекти. Проект допомагає обрати перевірений благодійний проект, користуючись нагодою дня народження або іншого свята, залучити своїх друзів, колег і знайомих до збирання коштів.
“Місто щасливих дітей”. На цей день народження збирала також і на піврічну оплату їхніх комунальних послуг, оренди. Вони серед моїх постійних підопічних.
Замість довгого пошуку та придбання подарунка можна запропонувати знайомим і друзям перерахувати кошти на користь того, кого можна вилікувати, нагодувати, одягнути та обігріти або подарувати незабутні емоції свята. Таке свято може стати справжнім дивом і змінити зрештою вас самого.
У всьому є правила, яких краще дотримуватися, щоб це справді було святом, а не розчаруванням. Можу виокремити декілька з них:

Репутація – це ваш актив і те, що втрачається назавжди.

Це те, що треба запам’ятати і ніколи не втрачати з фокуса. Репутація вибудовується довго, але втратити її можна за мить. Благодійність – це саме те, де ваша репутація понад усе.
Коли обираєте проект допомоги, перевіряйте все: кому потрібна допомога, які документи це підтверджують, хто ще допомагає (а так часто буває) і чи вирішить це проблему. Дуже важливим є обрання партнера – благодійного фонду або платформи.
Це важливо знати, оскільки, коли ви будете комунікувати про те, що замість подарунку ви хочете комусь допомогти, треба бути готовим до запитань, а також до того, що потім, коли все вийде, це буде ваша спільна радість і задоволення. Люди люблять мріяти про гарне, тому із задоволенням розділять ваші сподівання. Допоможіть їм дізнатися про те, що саме вони змінюють разом із вами.

Починайте з малого

Варто оцінити власні сили і сили вашого оточення. Якщо ви хочете спробувати так святкувати свій день народження, візьміться за невеликий проект, який ви точно заберете. Це надасть сил та надихне продовжувати далі.
Мені здається, що важливо допомагати. Скільки – це вже питання можливостей і точно не є пріоритетом. Навіть якщо вирішите зібрати тисячу гривень, це також має значення.
Таня Райкова
Вона звичайна дівчина з маленького українського міста, яка приїхала до столиці, щоб стати президентом. Усе вийшло не так, як планувалось. Таня не стала президентом, але вона має не менш відповідальну роботу. Вона популяризує добро та працює в благодійному фонді. Кожного дня вона обробляє сотні кілограмів інформації, прохань про допомогу та невпинно шукає шляхи допомоги нужденним. Коли Таня була маленькою і жила в маленькому провінційному містечку, то навіть не знала, що таке луна-парк, парк атракціонів, американська гірка і батути. Бачила тільки в фільмах і дуже мріяла туди потрапити. Коли стала дорослою, почала заробляти на атракціони та дитячі забави. Але також знала і дітей, які так само, як вона колись, не знають про розваги. Ці діти позбавлені батьківського піклування, любові, уваги і тепла. Це діти, які живуть у дитячому притулку «Місто щасливих дітей», бо їх забрали у батьків-наркоманів та алкоголіків. Таня вирішила, що попросить знайомих і друзів замість подарунків направити кошти на благодійність та подарувати дещо особливе – поїздку вихованців притулку до парку атракціонів, де б вони відчули найяскравіші емоції дитинства.
Вона створила проект, зібрала 10 565 гривень і вирушила з дітьми до парку атракціонів. І наче знову побувала малечею.

Немає рамок

Ви не зобов’язані відмовлятись від квітів, які вам даруватиме кохана людина, чи від подарунків, які для вас очікувані та важливі. Рамок допомоги немає. Меж того, що ви віддаєте, не існує. Ви і тільки ви встановлюєте те, що хочете віддати іншим. Те, що віддаєте, має викликати у вас радість і задоволення, і в жодному разі не розчарування.

Звертайтесь особисто

Звертайтесь до кожного з друзів та знайомих особисто, коли ви хочете попросити замінити квіти або подарунки на благодійну допомогу. Іноді процес купівлі квітів поставлений на автоматичний процес, і, щоб його змінити, про це треба повідомити. Буває й так, що треба нагадати.
Ми тільки стаємо на шлях до виховування культури допомоги і в цьому треба допомогти своїм знайомим і друзям, яким, повірте, простіше купити вам квіти. Вони так звикли.
Докладіть зусиль і розкажіть особисто, що для вас важливо, щоб друзі перерахували гроші на підтримку благодійного проекту.
Олеся Огризко 
Співзасновниця проекту Friendly People, активістка Олеся Огризко на день народження забажала, щоб діти з інвалідністю могли бути інтегрованими в наше суспільство. Разом із однодумцями Олеся встановлює інклюзивні дитячі майданчики в Києві. Завдяки проекту, присвяченому її дню народження, зібрала 20 000 гривень на дооблаштування інклюзивного майданчика на Пейзажній алеї інформаційними стендами: як звичайним шрифтом, так і шрифтом Брайля. Там міститься інформація про дітей з інвалідністю та про правила використовування та призначення спеціального обладнання. 
Саша Погорела 
Піарниця Саша Погорела втратила в Донецьку все своє майно, зараз живе і працює в Києві. У свій день народження вона обрала замість подарунків збирати на ліки Михайлику. Це дитина-метелик, шкіра якого зовсім не пристосована до життя. Саша зібрала 40 тисяч гривень і привітала Михайлика з днем народження.
А ще стає чудовою традицією, коли великий бізнес замість корпоративних подарунків на Новий рік спрямовує кошти на благодійність. Замість привітань компанія може врятувати комусь життя.
Для того щоб зробити класну й корисну справу, потрібно тільки бажання та віра, а як у всьому розібратися – проект «Змінюй світ. Даруй своє» обов’язково в цьому допоможе.
Я вірю в те, що ми завжди можемо обирати: або пливти за течією та підкоритись обставинам, або змінювати світ навколо себе. Пробуйте. Повірте, це буде незабутній день народження.
 
 
На головній фотографії – фото з виписки першої дівчинки, на операцію якій Світлана збирала кошти. Мама Анюти шість років чекала на можливість зробити операцію, з самого народження.