/

Сейм Латвії відмовився розпочати ратифікацію Стамбульської конвенції

Почати

Сейм Латвії відмовився передавати до парламенту Конвенцію Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством (Стамбульську конвенцію) для її ратифікації.

Відповідну пропозицію внесла фракція «Прогресивних», повідомляється на порталі Delfi.

Підтримали ініціативу 33 депутати від «Нової Єдності» та «Прогресивних» й один депутат від Спілки «зелених» та селян. Проти були 36 депутатів — усі від «Латвії на першому місці» та «Стабільності», майже всі від Національного об’єднання, окремі депутати «Об’єднаного списку». Окремі депутати утрималися від голосування.

Питання про ратифікацію Стамбульської конвенції знову стало актуальним у Латвії після того, як у Єкабпілському краї чоловік вбив колишню дружину на очах у дитини та матері. Декілька місяців він погрожував жінці та переслідував її, попри скарги до поліції жінка не отримала допомоги.

Закликаючи парламентарів підтримати ратифікацію, депутат «Прогресивних» Андріс Шуваєв риторично запитав, чи стане Сейм на бік ґвалтівників, чи жертв насильства. Він наголосив, що ратифікація Стамбульської конвенції є «обов’язком будь-якого відповідального, далекоглядного законодавця, що мислить європейськи».

Депутат партії «Латвія на першому місці», яка виступила проти пропозиції, Айнар Шлесерс заявив, що «жінок потрібно захищати завжди, без жодних вказівок Брюсселя та Вашингтона».

Серед країн ЄС Латвія посідає перше місце за кількістю вбивств жінок. Кожна четверта жінка і кожен п’ятий чоловік визнають, що стали жертвами сексуального або фізичного насильства в дорослому віці.

 

  • Стамбульська конвенція або Конвенція Ради Європи про попередження і боротьбу з насильством щодо жінок і домашнього насильства — міжнародна угода, уперше підписана в 2011 році. Першою країною, яка ратифікувала цей документ, стала Туреччина. Вона ж першою скасувала конвенцію через 10 років — у березні 2021 року. Наразі конвенцію підписали понад 40 країн.
  • Україна брала участь у розробці конвенції та підписала її 11 листопада 2011 року, але ратифікація документа затягнулася на довгі роки, адже проти виступала Всеукраїнська рада церков та деякі народні депутати, які стверджували, що конвенція «нав’язує гендерну ідеологію». Верховна Рада України ратифікувала Стамбульську конвенцію лише в червні 2022 року.

Фото: Agnija Lazdiņa: Latvijas Radio