/

В Україні запустили чат-бот для вагітних про безоплатні медичні послуги та права пацієнток

Почати
/
4 хв на читанння

В Україні запустили спеціалізований чат-бот для вагітних на основі відкритих даних «Буду мамою».

Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги. Жінка вказує свій тиждень вагітності, отримує перелік необхідних обстежень та аналізів згідно з її терміном і одразу знаходить найближчу жіночу консультацію чи пологовий будинок, де ці послуги надаються безоплатно (незалежно від прописки вагітної чи її фактичного місця проживання).

Чат-бот також містить документи-пам’ятки, які допоможуть захистити права пацієнток на безоплатні медичні послуги, перелік «червоних прапорців» — симптомів, які вказують на необхідність термінового звернення до лікаря, поради, як зібратися у пологовий будинок, і багато іншого. Чат-бот доступний у популярних месенджерах — Telegram та Viber, а над його створенням працювала група кваліфікованих розробників, представники неурядових організацій і лікарі-акушери-гінекологи.

З 24 лютого до кінця 2022 року в країні народилося 195 тисяч дітей. Цей показник суттєво зменшився з 2021 року, і тенденція до зниження народжуваності зберігатиметься і загострюватиметься — через економічне і психологічне навантаження на українців, невпевненість у майбутньому. Водночас українці, які вирішили народити дитину в поточних умовах, говорять про значні витрати протягом ведення вагітності, тоді як безоплатні аналізи та обстеження сприймаються скоріше як щасливий випадок. Проте держава в межах Програми медичних гарантій оплачує супровід вагітності та медичну допомогу при пологах як одні з пріоритетних послуг.

«Допомагати українцям лікуватися безоплатно — мета нашої громадської організації. Чат-бот “Буду мамою” — це новий проєкт на основі відкритих даних. Електронний помічник, який допоможе та підтримає вагітних жінок. Вони молоді, і часто спостереження вагітності є їхнім першим досвідом звернення до медичної системи. З “Буду мамою” це знайомство зорієнтує у можливостях безоплатної медичної допомоги ведення вагітності та пологів без міфів та стереотипів, знайде найкращий медичний заклад, розповість про медичну реформу, де пацієнтка та майбутні українці, їхні життя і здоров’я є на першому місці», — говорить голова ГО «Ліки Контроль» Наталія Гуран.

За словами голови Національної служби здоров’я України Наталії Гусак, НСЗУ оплачує всі необхідні медичні послуги для пацієнток, починаючи з перших днів вагітності.

«Для нас важливо, щоб кожна майбутня мама знала, що медична допомога протягом всього періоду вагітності, пологів та після народження малюка є безоплатною. Всі необхідні консультації, обстеження та медична допомога входять до пакетів “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”, “Медична допомога при пологах” та “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках”. Для того щоб отримати медичну допомогу безоплатно, необхідно, щоб лікарня мала відповідний договір з НСЗУ. Тому ми раді створенню чат-бота “Буду мамою”, який допоможе майбутнім батькам швидко знайти лікарню та отримати безоплатну медичну допомогу. Також ви завжди можете звернутися по допомогу до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77», — додала вона.

Проєкт реалізували громадська організація «Ліки Контроль» та благодійний фонд «280 днів» за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» і за сприяння Міністерства цифрової трансформації України. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

 

  • На початку року в Україні створили чат-бот «Календар здорових українців», у якому розповідатимуть про можливості безплатної діагностики та лікування, про перелік медичних послуг, які фінансуються з державного бюджету, та права пацієнтів загалом. У чат-боті також можна дізнатися, які дослідження і в якому віці варто зробити, які з них безоплатні та як пройти обстеження.
  • Раніше очільниця відділення акушерських проблем екстрагенітальної патології в ІПАГ Юлія Давидова, акушер-гінеколог Роман Ворона та лікарка-акушерка-гінекологиня, що практикує природний підхід у пологах, Ольга Сьоміна в рамках всеукраїнської кампанії ГО «Докудейз» «Разом – за безпечні пологи» провели онлайн-розмову «Вагітність і пологи: що має змінитися після війни», в якій обговорили досвід застосування телемедицини, триступеневу модель надання акушерської допомоги та інші послуги, що варто врахувати у повоєнній відбудові України.