В Індії створили жіночу Прем’єр-лігу з крикету з бюджетом 500 мільйонів доларів, що пропонує молодим дівчатам нові можливості.
В Індії, яка за прогнозами ООН вже незабаром стане найбільш густонаселеною країною світу, перегнавши навіть Китай, гендерний розрив залишається одним із найбільших в усьому світі. Лише 20% жінок є офіційно працевлаштованими.
Створення професійної жіночої ліги означає, що Індії потрібно буде створити багато команд із талановитими гравчинями. Багаті інвестори (бізнесмен і найбагатша людина в Індії Мукеш Амбані, індійський магнат-мільярдер Ґаутам Шантілал Адані та інші) бачать можливості у новій професійній лізі з крикету, що є найпопулярнішим видом спорту в країні, та вкладають у неї сотні мільйонів доларів: для першого сезону, який відбувся минулого місяця, були створені п’ять команд, вартість яких становить 570 мільйонів доларів. За одну ніч ліга стала другою за цінністю жіночою спортивною асоціацією у світі після WNBA (Жіноча національна баскетбольна асоціація), пише The New York Times.
Жіноча Прем’єр-ліга створена за зразком надзвичайно успішної чоловічої професійної крикетної ліги Індії — лише за 15 років вона стала однією з найдорожчих спортивних організацій на планеті. Команди, придбані раніше за 100 мільйонів доларів, зараз оцінюються в 1 мільярд доларів.
Яскравий дебют отримав низку шанувальників, на деякі матчі приходили до 35 тисяч людей. Протягом першого тижня лігу дивилися 50 мільйонів глядачів в Індії. Гравчинь обговорювали в соціальних мережах та вигадували меми про них.
«Тепер усі сторони зацікавлені в досягненні успіху, у розширенні можливостей жіночої екосистеми, щоб мати набагато більше героїнь», — сказав виконавчий директор спортивно-розважального агентства RISE Worldwide Нікіл Бардіа.
У селі Дхаронкі в індійському штаті Пенджаб щодня тренується команда з двох десятків дівчат, серед яких наймолодшій — дев’ять років, а найстаршій — 14. Вони бігають по три кілометри на день та відточують навички гри у крикет. Наставником та тренером дівчат є офіцер поліції Гулаб Сінгх Шергілл. Його мати, дружина та сестра допомагають координувати роботу та працюють із дівчатами. Донька Шергілла також грає у команді. Для дівчат в Індії крикет — набагато більше, ніж просто спорт. Це шлях до успішного життя, в якому не доведеться щодня рано вставати і займатися господарством та тяжко працювати.

Натхненням для дівчат є відома гравчиня в крикет 34-річна Харманпріт Каур, яка багато років була капітанкою національної збірної Індії. Тренер виявив талант дівчинки у середній школі та дозволив їй тренуватися з хлопцями — в її районі не було команд для дівчат. Згодом Каур сказала в інтерв’ю, що він «створив навколо неї команду дівчат». Проте навіть після того, як Каур стала частиною жіночої національної збірної, їй довелося знайти підробіток на Індійській залізниці в Мумбаї.
Жіночий крикет страждав від байдужості до 2006 року, переломним моментом став чемпіонат світу 2017 року в Англії, коли Індія програла у фіналі, але Харманпріт Каур стала зіркою. Після низки успішних виступів національної жіночої збірної на міжнародній арені, правління вклало серйозні кошти в проведення районних та обласних змагань серед жінок.
Наприкінці березня Шергілл і його команда взяли участь у відборі гравчинь для команди округу віком до 15 років у місті Патіала. Відбір до цієї команди — це єдиний спосіб отримати можливість зіграти в змагальних матчах і заявити про себе в крикеті. Зрештою з дівчат відібрали сімох гравчинь.
- Раніше генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що для досягнення гендерної рівності за нинішніх темпів знадобиться 300 років, а здобутий за десятиліття прогрес «тане на очах». За його словами, деякі країни виступають навіть проти включення гендерної проблематики до багатосторонніх переговорів.
- Згідно зі звітом Світового банку щодо рівноправ’я та позитивного впливу законів на економічні можливості жінок «Women, Business and the Law 2023», лише 14 зі 190 країн надають жінкам повний правовий захист та гарантують рівні права, принаймні з юридичного погляду. Україна у цьому списку лише на 71-му місці.
- У листопаді 2022 року Європарламент схвалив директиву про гендерну рівність на найвищих посадах компаній. Єврокомісія вперше представила свою пропозицію щодо гендерної рівності ще у 2012 році, майже десять років Європарламент та Рада ЄС не могли досягти компромісу з цього питання, лише у березні 2022 року їм вдалося погодити спільну позицію. У червні законопроєкт було погоджено.
Фото: The New York Times