/

В Індії створили жіночу Прем’єр-лігу з крикету: як це може допомогти подолати гендерну нерівність у країні

Почати
/
5 хв на читанння

В Індії створили жіночу Прем’єр-лігу з крикету з бюджетом 500 мільйонів доларів, що пропонує молодим дівчатам нові можливості.

В Індії, яка за прогнозами ООН вже незабаром стане найбільш густонаселеною країною світу, перегнавши навіть Китай, гендерний розрив залишається одним із найбільших в усьому світі. Лише 20% жінок є офіційно працевлаштованими.

Створення професійної жіночої ліги означає, що Індії потрібно буде створити багато команд із талановитими гравчинями. Багаті інвестори (бізнесмен і найбагатша людина в Індії Мукеш Амбані, індійський магнат-мільярдер Ґаутам Шантілал Адані та інші) бачать можливості у новій професійній лізі з крикету, що є найпопулярнішим видом спорту в країні, та вкладають у неї сотні мільйонів доларів: для першого сезону, який відбувся минулого місяця, були створені п’ять команд, вартість яких становить 570 мільйонів доларів. За одну ніч ліга стала другою за цінністю жіночою спортивною асоціацією у світі після WNBA (Жіноча національна баскетбольна асоціація), пише The New York Times.

Жіноча Прем’єр-ліга створена за зразком надзвичайно успішної чоловічої професійної крикетної ліги Індії — лише за 15 років вона стала однією з найдорожчих спортивних організацій на планеті. Команди, придбані раніше за 100 мільйонів доларів, зараз оцінюються в 1 мільярд доларів.

Яскравий дебют отримав низку шанувальників, на деякі матчі приходили до 35 тисяч людей. Протягом першого тижня лігу дивилися 50 мільйонів глядачів в Індії. Гравчинь обговорювали в соціальних мережах та вигадували меми про них.

«Тепер усі сторони зацікавлені в досягненні успіху, у розширенні можливостей жіночої екосистеми, щоб мати набагато більше героїнь», — сказав виконавчий директор спортивно-розважального агентства RISE Worldwide Нікіл Бардіа.

У селі Дхаронкі в індійському штаті Пенджаб щодня тренується команда з двох десятків дівчат, серед яких наймолодшій — дев’ять років, а найстаршій — 14. Вони бігають по три кілометри на день та відточують навички гри у крикет. Наставником та тренером дівчат є офіцер поліції Гулаб Сінгх Шергілл. Його мати, дружина та сестра допомагають координувати роботу та працюють із дівчатами. Донька Шергілла також грає у команді. Для дівчат в Індії крикет — набагато більше, ніж просто спорт. Це шлях до успішного життя, в якому не доведеться щодня рано вставати і займатися господарством та тяжко працювати.

В Індії створили жіночу Прем’єр-лігу з крикету: як це може допомогти подолати гендерну нерівність у країні
Дівчата на тренуванні з крикету. Фото The New York Times

Натхненням для дівчат є відома гравчиня в крикет 34-річна Харманпріт Каур, яка багато років була капітанкою національної збірної Індії. Тренер виявив талант дівчинки у середній школі та дозволив їй тренуватися з хлопцями — в її районі не було команд для дівчат. Згодом Каур сказала в інтерв’ю, що він «створив навколо неї команду дівчат». Проте навіть після того, як Каур стала частиною жіночої національної збірної, їй довелося знайти підробіток на Індійській залізниці в Мумбаї.

Жіночий крикет страждав від байдужості до 2006 року, переломним моментом став чемпіонат світу 2017 року в Англії, коли Індія програла у фіналі, але Харманпріт Каур стала зіркою. Після низки успішних виступів національної жіночої збірної на міжнародній арені, правління вклало серйозні кошти в проведення районних та обласних змагань серед жінок.

Наприкінці березня Шергілл і його команда взяли участь у відборі гравчинь для команди округу віком до 15 років у місті Патіала. Відбір до цієї команди — це єдиний спосіб отримати можливість зіграти в змагальних матчах і заявити про себе в крикеті. Зрештою з дівчат відібрали сімох гравчинь.

Фото: The New York Times