Український бренд Etnodim спільно зі співачкою та бандуристкою Мариною Круть створив вишиванку Bandura, присвятивши її національному музичному інструменту.
«Бандура унікальна у своєму походженні. Її аналоги й побратими присутні в інших етносах. Та саме такої конструкції й звучання немає у жодної нації світу. Її історія безліч разів була переписана, а факти спотворені. Радянський союз, а перед тим російська імперія доклала до цього свою руку. Регулярна страта кобзарів та намагання імперської росії присвоїти іншим етносам походження цього інструменту викликала у мене запитання: Чому спочатку кобзу, а згодом бандуру намагались знищити? Бо у кобзарському мистецтві була неймовірна сила і просвітницький дух, що був невигідний тодішній владі», — розповіла музикантка.
Основний елемент вишиванки взято з вересаєвської кобзи (або «кобза Вересая» на честь легендарного кобзаря Остапа Вересая) — характерне різьблення у вигляді квітки, що називається голосник. Також на сорочці зображений текст із української пісні «Взяв би я бандуру».
За словами громадської діячки, фольклористки та поетки Антоніни Литвин, це історія про козака, в якого татари вкрали дівчину, намагаючись її визволити, він втратив зір у полоні. Повернувшись додому, чоловік вчиться грати на бандурі: «Взяв би я бандуру та й заграв, що знав, через ту дівчину бандуристом став».
Ця фраза вишита знизу на рукавах у техніці «хрестик», як вишивали на українських рушниках.
Сама вишиванка прямого силуету oversize з рукавом реглан на резинці, має V-подібний виріз із відкладним коміром. На рукавах також є три складки на верхній частині. Сорочка застібається на шість ґудзиків.
Вишиванка виконана з бежевого льону, нитки бавовняні. Вартість — 7 200 гривень.
- У 2022 році лляна вишиванка SLOVO українського бренда одягу Etnodim потрапила в архів музею Івана Гончара.
- У січні українська дизайнерка Лілія Літковська представила нову колекцію весна-літо на Berlin Fashion Week. Родзинкою колекції «Веснянки» стала льняна сукня, вишита словами з «Молитви українського націоналіста» Осипа Мащака, які політичний в’язень написав кров’ю на стіні своєї камери у Львівській в’язниці в 1936 році.