Екстрена контрацепція, німесулід і дексаметазон. В Україні зареєстрували петицію з вимогою скасувати продаж препаратів за рецептом

Почати
2 хв на читанння

На сайті президента України створили петицію з вимогою вилучити низку препаратів зі списку тих, які аптеки зобов’язані продавати за рецептом.

Ініціаторкою петиції, зареєстрованої 3 квітня, є Анастасія Юсенкова.

«З 1 квітня 2023 року під обов’язковий рецепт потрапляють групи препаратів, що, зокрема, використовуються в екстрених випадках загрози здоров’ю і життю людини, а саме препарати для екстреної контрацепції (гормональні, «Постинор»), так і для зняття, наприклад, важкого алергічного нападу, де час іде на хвилини («Дексаметазон»), або людина помирає», — йдеться у тексті петиції.

Анастасія Юсенкова наголосила, що в обидвох випадках людина фізично не зможе отримати рецепт заздалегідь або день у день, адже це препарати саме екстреної допомоги — час іде на хвилини.

«Накладання обов’язкового рецепта на ці препарати порушує права громадян на своєчасну медичну допомогу, а також чинить репродуктивне насилля щодо жінок, що постраждали, наприклад, від зґвалтування, особливо це актуально під час війни з росією і частими випадками ґвалтування окупантами українських жінок», — наголосила вона.

Окрім цього, від імені «багатьох жінок» ініціаторка петиції попросила скасувати обов’язковий рецепт на знеболювальні препарати з активною речовиною німесулід, «адже тільки цей препарат допомагає їм, навіть після консультації з лікарем-гінекологом і виключенням захворювань, від негативних наслідків перших днів менструального циклу, а саме болів, що заважають звичному способу життя, а також нудоти, блювання, втрати свідомості від інтенсивності болю».

Анастасія Юсенкова закликала президента України Володимира Зеленського терміново звернутися до Міністерства охорони здоров’я з обґрунтованим проханням скасувати обов’язковий рецепт на ці групи препаратів, «адже це порушує одразу низку людських прав і становить пряму загрозу життю людей».

Наразі петицію підписали вже понад 1000 людей. Для того щоб це звернення розглянув президент, потрібно зібрати 25 тисяч підписів за 90 днів.

  • З 1 квітня Міністерство охорони здоров’я запровадило електронний рецепт. Тепер за ним в аптеках можна придбати рецептурні препарати. Через війну в Україні одночасно з е-рецептом діятиме і паперовий. До того ж у регіонах, де тривають бойові дії, рецептурні ліки можна буде купити без рецепта. В Україні рецептурними є близько 60% зареєстрованих лікарських засобів, зокрема засоби екстреної контрацепції, антибіотики, антидепресанти, гормональні, протисудомні, низка знеболювальних препаратів тощо.

Фото: Karolina Grabowska: Pexels