Прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін програла парламентські вибори і залишить посаду

Почати
3 хв на читанння

Прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін програла парламентські вибори, її соціал-демократична партія стала лише третьою у перегонах.

Перемогу на виборах здобула консервативна Національна коаліційна партія на чолі з Петтері Орпо, який може стати наступним головою уряду, — 20,8%, на другому місці (20,2%) — ультраправі «Справжні фіни» і 19,9% в соціал-демократів, пише BBC.

Марін, яка має величезний рейтинг довіри з боку суспільства за те, що привела Фінляндію до НАТО (4 квітня Фінляндія офіційно стала 31-м членом Альянсу) та успішно керувала країною в умовах пандемії Covid-19, вже визнала свою поразку та привітала Орпо.

Попри програш партії Марін вдалося покращити свій результат на попередніх виборах та збільшити кількість мандатів з 40 до 43 (Національна коаліційна партія матиме 48 мандатів, а «Справжні фіни» — 46).

Відповідно до системи пропорційного представництва Фінляндії майбутньому очільнику уряду доведеться створити коаліцію зі 100 депутатів у 200-місному парламенті, щоб керувати країною, і це буде непросто.

«“Справжні фіни” є дуже складним партнером, тому що вони дуже недосвідчені, і в них є депутати, які не задоволені майже будь-чим. Найприродніше було б співпрацювати з соціал-демократами. Але [Санна Марін] раніше належала до лівого крила своєї партії, і очевидно, що їй не подобаються консерватори», — вважає професор сучасної історії в Університеті Турку Веса Варес.

На думку політологині Дженні Карімакі з Гельсінського університету, соціал-демократи мають змішані почуття, тому що, хоча вони збільшили кількість місць у парламенті, проте не змогли стати найбільшою партією та поновити своє прем’єрство.

«Але фінська політична культура відома своєю гнучкістю. Вона відома своєю здатністю вести переговори та знаходити компроміси», — додала вона.

 

  • У 2019 році Санна Марін стала наймолодшою прем’єр-міністеркою у світі. Вона очолила коаліцію з п’яти партій, усі очолювали жінки.
  • Після повномасштабного вторгнення росії Марін активно підтримувала Україну, Фінляндія почала надсилати зброю та захисне спорядження вже 27 лютого 2022 року. За даними МЗС Фінляндії, станом на 23 лютого 2023 року Фінляндія надала Україні 930 мільйонів євро допомоги, з них 140 мільйонів — на гуманітарну допомогу, а 760 мільйонів — на озброєння та спорядження.
  • Очолюючи уряд Марін неодноразово стикалася з проявами сексизму. Так, минулого року їй докоряли у «непрофесійності» після появи в інтернеті відеороликів, на яких лідерка Фінляндії розважалася зі своїми друзями на приватному заході. У відповідь жінки з усієї Фінляндії та світу почала викладати відео, на яких вони танцюють на знак підтримки Марін.
  • Ще один випадок стався під час брифінгу в Окленді в рамках офіційного візиту до Нової Зеландії та Австралії. Тоді один із журналістів вирішив показати свою дотепність і запитав у Марін та її колеги Джасінди Ардерн про мету їхньої зустрічі, зауваживши на статі та віці лідерок.

 

Пресслужба уряду Фінляндії