Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» представлять країну в конкурсній програмі Міжнародного фестивалю про права людини Movies That Matter у Гаазі та нагадають про російсько-українську війну.
Фільми братимуть участь у конкурсній програмі Camera Justitia. Обидві стрічки торкаються проблеми воєнних злочинів росії в Україні.
«Бачення метелика» — дебютна повнометражна стрічка режисера Максима Наконечного. Сценарій фільму він написав спільно з письменницею та режисеркою Іриною Цілик («Земля блакитна, ніби апельсин», «Я і Фелікс»).
Головна героїня у виконанні акторки Ріти Бурковської — аеророзвідниця з позивним «Метелик», яка повертається з полону. Її чекають рідні, друзі, побратими та коханий. Але нове життя приносить і нові виклики.
- Світова прем’єра «Бачення метелика» відбулася на Каннському фестивалі в програмі «Особливий погляд» — другій за важливістю секції.
- В Україні стрічку вперше показали на шостому Київському тижні критики. На Одеському міжнародному кінофестивалі, який у 2022 році відбувся у межах Варшавського міжнародного кінофестивалю, фільм здобув нагороду як «Найкращий український повнометражний фільм».
- Днями «Бачення метелика» визнали найкращим повнометражним фільмом на кінофестивалі Febiofest SK у Братиславі.
В українських кінотеатрах стрічка виходить у прокат 6 квітня.
Продюсерки — Ліза Сміт і Дар’я Бассель. Міжнародні копродюсери — Аніта Юка, Даґмар Седлачкова, Маріо Адамсон, Серхіо С. Аяла. Країни виробництва: Україна (TABOR), Чехія (MasterFilm), Хорватія (4Film), Швеція (Sisyfos Film Production). Фільм створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Міністерства культури та інформаційної політики України, Eurimages, Чеського кінофонду, Хорватського аудіовізуального центру, Шведського кіноінституту, Українського культурного фонду та Українського інституту.
«Залізні метелики» — документальна стрічка режисера Романа Любого (також відомий за проєктами «Зошит війни» та «Євромайдан. Чорновий монтаж»).
Фільм досліджує обставини збиття літака MH17 на Донбасі влітку 2014 року, риторику російських пропагандистів навколо цієї трагедії та реакцію світової спільноти. У фільмі показують архівні кадри, вирізки зі справ, фрагменти телеефірів, інтервʼю, документальні спостереження, уривки розмов російських військових, що поєднані з сучасним театром та анімацією.
- Світова прем’єра картини відбулася в конкурсі кінофестивалю Sundance, а європейська — на Берлінському міжнародному кінофестивалі. В українських кінотеатрах фільм покажуть у липні 2023 року.
Продюсери фільму — Андрій Котляр, Володимир Тихий, Давід Лехмер, Ізабель Бертолон, а також Тріні Гьотце. Над фільмом працювало кінооб’єднання «Вавилонʼ13» у копродукції з німецькими компаніями TRIMAFILM та RBB/ARTE за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства України з питань кіно.
- Раніше у Люксембургу та Великій Британії відбулися допрем’єрні покази повнометражного фільму-дебюту української режисерки Віри Яковенко «Подвійний іммельманн». Чорно-білий фільм розповідає про війну на Донбасі, яка почалася ще 2014 року, та нову реальність мешканців «сірої зони», котрі намагаються пристосуватись до життя у нових умовах. У центрі сюжету — члени екіпажу українського літака, що збили російські військові, які встигли вистрибнути з парашутами, але приземлилися на окупованій території.