/

Українські діти після повернення з депортації розповіли, як росіяни їх били та брехали, що батьки від них відмовилися

Почати

Українських дітей під час депортації в росію били металевою палицею, тримали у підвалі та говорили їм, що батьки від них відмовилися.

Про це розповів один із хлопчиків з Херсонщини, якого напередодні вдалося повернути до України, під час спілкування з журналістами. Відео виклала на своїй сторінці в Twitter відома журналістка, членкиня Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при президенті України, ексзаступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова.

«Їжі взагалі нормальної не було. Ми втікали, щоб купити собі нормальної їжі… Постільної білизни не було. Лише подушка, матрац якийсь брудний. Розеток у кімнаті взагалі немає», — описав він умови утримання, додавши, що дітей змушували прибирати в коридорах, а «прибиральниці там взагалі не прибирали».

До того ж росіяни намагалися змусити українців співати гімн росії, тримати російський прапор та підіймати на флагштоку, проте вони не підкорилися.

За непослух, а також за висловлення своєї громадянської позиції, українських дітей відправляли у підвал та били.

«У підвалі тримали… Дівчинку — чотири години. Але там по-різному взагалі кожного: хто що зробив — різне покарання. Підвал — як кімната, там дерев’яна лавка, і сидіти просто, і все… Били дітей, хто за Україну. Там з Херсонської області майже всі за Україну. Палкою якоюсь залізною. По спині дівчинку вдарили, в неї аж синець смугою був», — розповів хлопчик.

За його словами, бив дітей відповідальний за безпеку «Астахов».

Також була ситуація, коли діти сиділи в залі, хтось із них вигукнув «Слава Україні!», потім хтось відповів «Героям слава!»: «І їх забрали, я не знаю, що з ними було».

Також росіяни запевняли дітей, що інформація про деокупацію Херсону — неправда. Проте маленькі українці знали, що Берислав (місто в Херсонській області) був звільнений 11 листопада 2022 року і «дуже раділи».

Українських дітей погрожували відвезти в інтернат: «Ви там посидите і все зрозумієте. З України — кому ви потрібні?»

«Казали, що нас відвезуть у псков, десь там у росії: “Там інтернат, а тоді вас вже всиновлять”. Ми казали, що від нас батьки не відмовлялися, тож ніяк ви нас не відвезете нікуди. Говорили, що батьки відмовилися. Я зателефонував мамі, вона сказала директору табору “Ви що, геть хворі? Я такого не говорила. Нащо ви дітям брешете”. А вона говорила: “Все одно ви їх не заберете, це діти росії будуть”», — додав хлопчик.

 

  • 21 березня завдяки благодійному фонду Save Ukraine до України повернулися 17 дітей з Херсонської та Харківської областей.
  • У серпні 2022 року в Україні запустили державну інформаційну платформу «Діти війни», що допомагає батькам та правоохоронним органам збирати інформацію про дітей, які постраждали під час війни, зокрема зникли безвісти або були незаконно депортовані до росії. За даними Національного інформаційного бюро, від початку повномасштабного вторгнення до рф депортували щонайменше 16 226 дітей і лише 308 вдалося повернути.

Фото: скриншот з відео Save Ukraine / Спасемо Україну