Приблизно 52% зумерів (покоління Z, люди, які народилися між другою половиною 1990-х та другою половиною 2000-х років) і 53% міленіалів (покоління Y, люди, які народилися у період 1981–1996 роки) вважають, що суспільство «зайшло дуже далеко» у просуванні прав жінок і вже дискримінує чоловіків.
Про це свідчать результати опитування, проведеного дослідницькою компанією Ipsos та Глобальним інститутом жіночого лідерства при Королівському коледжі Лондону, в якому взяли участь понад 22 тисячі людей віком від 16 до 74 років із 32 різних країн.
З-поміж представників бебі-бумерів (1946–1964) та покоління X (1965–1980) такої ж думки дотримуються 40% та 46% відповідно.
Загалом у світі люди розділилися щодо того, чи зайшли жінки настільки далеко у просуванні рівності, що дискримінують чоловіків. Майже половина (48%) говорять, що дискримінація існує, але приблизно двоє з п’яти (43%) з цим не погоджуються. Чоловіки частіше, ніж жінки, погоджуються з цим твердженням (55% проти 41%).
Найбільше серед опитаних, які вважають, що чоловіків дискримінують, громадян Таїланду (78%), Індії (74%), Саудівської Аравії (74%), Об’єднаних Арабських Еміратів (73%) та Аргентини (62%). Протилежної думки дотримуються у Португалії (71%), Угорщині (59%), Швеції (57%), Індонезії (56%), Бельгії (53%) та Польщі (53%). Представники України не брали участі в опитуванні.
Водночас 37% людей бояться захищати права жінок через страх помсти. В Індії про свої побоювання розповіли 65% опитаних, в ОАЕ — 62%, в Саудівській Аравії — 59%, Малайзії — 58% та Таїланді — 52%.
За даними The Telegraph, з 2017 року частка британської громадськості, яка каже, що боїться висловлюватись і виступати за рівні права жінок, подвоїлася з 14 до 29%. Проте більшість (71%) запевняє, що це ствердження не про них.
Дослідники встановили, що більше побоювань мають молоді покоління, причому покоління Z (38%) говорить про це приблизно вдвічі частіше, ніж бебі-бумери (19%).
Майже двоє з п’яти людей (38%) у Британії вважають, що від чоловіків очікують занадто багато для підтримки рівності, що на 29% більше, ніж у 2019 році.
Більш позитивним є те, що майже половина опитаних британців (47%) впевнені, що рівність між чоловіками та жінками буде досягнута протягом їхнього життя, у 2018 році таких було 40%.
На думку феміністки та професорки соціології Університету в Ньюкаслі Елісон Фіппс, переконання молодих людей, що фемінізм «зайшов досить далеко» не є поганими, оскільки це може означати, що вони досі не стикалися з гендерною нерівністю у своєму житті, пише журнал Dazed.
«Це можливо, враховуючи той факт, що зараз дівчата, як правило, перевершують хлопчиків у школі, молоді жінки, як правило, дуже добре навчаються в університеті, а деякі форми дискримінації щодо жінок — наприклад, нерівність на робочому місці чи проблеми, пов’язані з материнством — дадуть знати про себе пізніше», — каже вона.
Однак професорка також визнає, що ці цифри можуть свідчити і про те, що молоді люди дедалі більше навмисно уникають фемінізму.
«Насправді у певному сенсі ми повертаємося назад — наприклад, вплив фінансової кризи на жінок, спроби скасувати репродуктивні права, онлайн-переслідування та насильство, і сплеск упереджень, спрямованих зокрема на трансжінок», — зазначає Фіппс.
Оскільки молоді люди зараз стикаються з особливо несприятливими соціально-економічними умовами, багато хто шукає просту відповідь, чому їхні життя такі важкі: і легко зрозуміти, чому дехто вказує пальцем на фемінізм. Багато «традиційних дружин» стверджують, що насправді фемінізм погіршив становище жінок, заохочуючи їх вийти на роботу, а стати домогосподаркою — гарний спосіб «обдурити» капіталістичну систему та відмовитися від невдячної, низькооплачуваної роботи.
Що стосується молодих чоловіків-антифеміністів, маскулінність переживає кризу. Після руху #MeToo чоловіки були вражені тим, що жінки зазнають стільки сексуальних домагань і насильства, але досі немає реального «плану», як бути молодим чоловіком у сучасному світі. Кількість неодружених і самотніх чоловіків також зростає, і в цьому контексті фемінізм стає джерелом усіх їхніх нещасть.
«Мій досвід спілкування з міленіалами і поколінням Z свідчить про те, що їхня політика загалом є прогресивною, що дуже дивно, враховуючи весь реакційний контент, який там є. Ми, старші покоління, повинні підтримувати їх, коли вони орієнтуються в усій інформації та дезінформації, і коли вони уявляють собі світ, який вони хочуть побудувати», — резюмувала Фіппс.
- Раніше генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що для досягнення гендерної рівності за нинішніх темпів знадобиться 300 років, а здобутий за десятиліття прогрес «тане на очах». За його словами, деякі країни виступають навіть проти включення гендерної проблематики до багатосторонніх переговорів.
- Згідно зі звітом Світового банку щодо рівноправ’я та позитивного впливу законів на економічні можливості жінок «Women, Business and the Law 2023», лише 14 зі 190 країн надають жінкам повний правовий захист та гарантують рівні права, принаймні з юридичного погляду. Україна у цьому списку лише на 71-му місці.