У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонують «позбутись спадщини колоніального минулого» і скасувати свята, що відзначають 8 березня, 1 травня та 9 травня, а натомість впровадити День української жінки.
Ініціаторами законопроєкту стали нардепи Оксана Савчук (позафракційна), Наталія Піпа, Соломія Бобровська, Ярослав Юрчишин («Голос»), Ігор Гузь («За майбутнє»), Ростислав Тістик («Слуга народу»).
Вони пропонують встановити нові свята, додавши їх до переліку неробочих днів:
- 25 лютого — День української жінки (День українки) — День народження Лесі Українки;
- 9 березня — Шевченків день — День народження Тараса Шевченка;
- друга неділя травня — День матері.
Водночас нардепи вважають, що для уникнення економічних втрат через велику кількість вихідних слід скасувати святкування Дня праці (1 травня), який є «комуністичним рудиментом».
Так само «нав’язаними традиціями минулої спадщини» автори законопроєкту називають святкування Міжнародного жіночого дня (8 березня) та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні / Дня перемоги (9 травня).
«Досі на державному рівні визначено вихідним днем 8 березня — так званий “Міжнародний жіночий день”, встановлений окупаційним московським режимом з метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок. Його впроваджено за ініціативи Клари Цеткін у 1921 році, з прив’язанням до початку Лютневої революції в росії 1917 року. На противагу вважаємо більш доцільним відзначати “День української жінки” в дату народження найвідомішої української письменниці та громадської діячки — Лесі Українки, а саме 25 лютого. Натомість в березні необхідно відзначити пам’ять Великого Кобзаря Тараса Шевченка в день його народження, 9 березня», — пояснили ініціатори проєкту закону.
Вони наголосили, що московський режим використовує День перемоги як головне ідеологічне обґрунтування агресії під гаслами «боротьби з нацизмом і фашизмом».
«Закінчення Другої світової війни на європейському фронті у світі відзначається 8 травня. Однак в інших державах це не святковий, а траурний день пам’яті десятків мільйонів загиблих. Відповідний характер слід повернути і Україні, що дозволяє обійтись без святкувань на кістках і скасувати вихідний день. Залишивши лише День пам’яті та примирення 8 травня, без вихідного дня, як це передбачено указом президента (…)», — зауважили у парламенті.
- Восьме березня досі залишається днем, що викликає безліч обговорень — як святкувати та чи святкувати загалом. Раніше DIVOCHE.MEDIA запропонувало нові варіанти святкування, відштовхуючись від того, що це День захисту прав жінок.
Фото: Towfiqu barbhuiya: Pexels