Фільм про дітей на Донбасі «Будинок зі скалок» номінували на «Оскар»

Фільм про дітей на Донбасі «Будинок зі скалок» номінували на «Оскар»

Почати
4 хв на читанння

Документальний фільм «Будинок зі скалок» (A House Made of Splinters) потрапив у номінацію «Найкращий документальний фільм» премії «Оскар».

Цьогорічних номінантів 24 січня оголосила Академія кінематографічних мистецтв і наук США, 95-та церемонія нагородження «Оскар» відбудеться 13 березня.

Окрім «Будинку зі скалок» за перемогу в номінації змагатимуться міжнародний документальний фільм спільного виробництва мовою хінді, знятий режисером Шонаком Сеном, «Усе, що дихає» (All That Breathes), американська стрічка режисерки Лори Пойтрас «Уся краса і кровопролиття» (All The Beauty and the Bloodshed), американо-канадський «Вогонь кохання» режисерки Сари Доси (Fire of Love) та фільм канадського режисера Деніела Роера «Навальний» (Navalny).

«Будинок зі скалок» — документальний фільм виробництва Данії, України, Швеції та Фінляндії. Це вже друга картина режисера Сімона Леренґа Вільмонта, яку було знято в Україні. Партнером зі створення фільму став благодійний фонд «Голоси дітей».

У центрі сюжету — пронизлива історія трьох дітей, яких тимчасово відлучили від батьків. Очікуючи на вирішення своєї долі, Єва, Саша та Коля знаходять дружбу та проблиски надії в старих стінах Лисичанського дитячого будинку поблизу лінії фронту на сході України. А група вольових соціальних працівників створює для дітей такий необхідний безпечний простір і дарує моменти радості та спокою.

«Це фільм про дітей зі складних родин, які потрапили до притулку поруч із війною. В притулку вони проводять дев’ять місяців — і або повертаються до батьків, або потрапляють в інтернат чи прийомну родину», — розповів другий режисер та лінійний продюсер Азад Сафаров.

За словами Вільмонта, у «Будинку зі скалок» не було ані сценарію, ані репетицій, ані навіть дублів. «Були лише я, камера та мій асистент. Так дітям стало легше розкритися і бути собою. Вони часто забували, що ми є поряд і просто жили своїм життям», —розповів він.

Фільм знімали два роки, за цей час було створено 245 годин матеріалу. До фільму увійшло лише півтори. І за ці півтори години творцям стрічки вдалося чесно показати дітей, які живуть між двома війнами. Між війною, яку розв’язала росія, та війною, яка щодня триває у їхніх домівках через байдужість батьків.

«Безперечно, це приємна для України подія. Та все ж важлива не стільки перемога у номінації на “Оскар”, скільки можливість надати гучності голосам українських дітей. Почути їх. Привернути увагу до проблем дитинства під час війни. А головне — дати маленьким українкам та українцям шанс на гідне й безпечне життя», — зазначив Азад Сафаров.

Завдяки одному з закритих показів стрічка змінила долю одного з головних героїв підлітка Колю всиновила сім’я, яку вразила непроста історія хлопця.

 

  • Прем’єра фільму «Будинок зі скалками» відбулася на найвідомішому в світі фестивалі незалежного кіно «Санденс» 2022-го року, у міжнародній програмі стрічка отримала нагороду у номінації «Найкраща режисерська робота». Також фільм здобув головну нагороду кінофестивалю документального кіно One World, також переміг на грецькому кінофестивалі Thessaloniki International Film Festival та у документальному конкурсі Ґетеборзького кінофестивалю у Швеції.
  • У лонглісті номінантів цьогорічної премії «Оскар» також був фільм української режисерки та сценаристки Марини Ер Горбач «Клондайк». Проте до шортліста він не потрапив.