Cуд Греції зняв звинувачення у шпигунстві з 24 волонтерів, які рятували біженців. У справі про незаконне ввезення мігрантів, шахрайство та відмивання грошей розслідування триває

від | 13.01.2023 | Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

Грецький суд ухвалив перше рішення у справі 24 волонтерів та активістів неурядової організації Emergency Response International Center (ERCI), які брали участь у порятунку мігрантів, котрі намагалися перетнути Егейське море, щоб дістатися до Лесбосу в 2018 році. Про це повідомляє The Guardian.

У п’ятницю, 13 січня, були скасовані звинувачення у шпигунстві та підробці документів. Водночас більш серйозні звинувачення — у незаконному перевезенні мігрантів, членстві в злочинній організації, відмиванні грошей, шахрайстві та незаконному використанні радіочастот — залишаються.

Серед відповідачів — плавчиня та біженка з Сирії Сара Мардіні, яка втекла з країни разом із сестрою Юсрою, а Netflix зняв про них фільм The Swimmers («Плавчині»), і досвідчений дайвер, який спеціалізується на аварійних підводних зануреннях, Шон Біндер, після арешту у 2018 році він провів 107 днів в афінській в’язниці.

Звинувачення прокуратури ґрунтуються на звіті грецької поліції, який містить кричущі фактичні помилки, зокрема стверджується, що деякі з обвинувачених декілька разів брали участь у рятувальних операціях, коли вони фізично не були в Греції. У звіті також цитується спілкування між волонтерами, яке відбувалося в інший період часу.

Окрім цього, волонтерів звинувачують у незаконному використанні радіочастот Грецької берегової охорони та агентства Європейського Союзу з безпеки зовнішніх кордонів (Frontex), хоча у звіті поліції визнається, що будь-хто, в кого є радіо з ультракороткими хвилями, може отримати доступ до незашифрованих радіоканалів.

До того ж сторона обвинувачення стверджує, що нібито під цивільними номерами автомобіля, яким керували Біндер і Мардіні, був виявлений фальшивий військовий номерний знак, що, на її думку, свідчить про намір волонтерів потрапити у військові зони з обмеженим доступом на Лесбосі, де іноді висаджувалися шукачі притулку та мігранти. Але жодних доказів того, що вони намагалися потрапити в заборонені зони, немає, а їхня машина мала логотипи рятувальної групи. Сара Мардіні та Шон Біндер також заперечили факт існування підроблених знаків. Законну діяльність зареєстрованої як некомерційна організація ERCI зі збору коштів прокуратура кваліфікувала як відмивання грошей. Загалом волонтерам загрожує до 20 років в’язниці.

У своєму рішенні суд визнав процесуальні порушення, зокрема недостатній переклад документів обвинувачення та відсутність доступу до перекладачів для підсудних, хоча розслідування тривало чотири роки.

Суд ухвалив частково зняти звинувачення через декілька годин після того, як до цього закликала ООН, яка наголосила, що такі судові процеси «криміналізують роботу, яка рятує життя, і створюють небезпечний прецедент». Правозахисні організації, зокрема Amnesty International, Choose Love і Human Rights Watch, побоюються, що обвинувальний вирок за рештою звинувачень «криміналізує гуманізм» і загрожуватиме пошуково-рятувальним операціям у всьому світі. У звіті Європарламенту ця справа була названа «найбільшим випадком криміналізації солідарності в Європі».

 

  • Десятки тисяч людей, які тікають з Африки та Близького Сходу, прагнуть потрапити до Греції, Італії та Іспанії в надії на краще життя в Європейському Союзі.
  • За даними Міжнародної організації з міграції, у Середземному морі з 2021 року загинули або зникли безвісти майже 500 мігрантів, наразі в Греції не працюють цивільні пошуково-рятувальні організації.

Фото: Facebook Sara Mardini

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на...

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат, Андрія Ярину та його товариша Ярослава Домбровського взяли під варту до 1 квітня без можливості звільнення під заставу. Про це з зали Шевченківського райсуду Києва...

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі стався черговий скандал через відмову лікарів робити аборт постраждалій від зґвалтування. Ситуацію погіршує те, що...