Жіночі презервативи
//

Жіночі презервативи: що потрібно знати та як використовувати 

Почати
//
8 хв на читанння

Жіночі презервативи чи «фемідон» — один із методів бар’єрної контрацепції.  Він менш популярний та доступний за «чоловічий», проте за правильного застосування його ефективність становить 90–95%. Внутрішній презерватив захищає від небажаної вагітності та хвороб, що передаються статевим шляхом. 

Разом з Ольгою Бегезою, акушеркою-гінекологинею, та Аллою Сніцар, сімейною лікаркою та консультанткою з грудного вигодовування, розповідаємо що таке жіночі презервативи та як ними користуватися.  

Як використовувати жіночі презервативи

Жіночий презерватив — один із видів контрацепції, який захищає від небажаної вагітності й інфекцій, що передаються статевим шляхом. «Жіночі презервативи дуже схожі на чоловічі, але мають більший розмір — близько восьми сантиметрів у діаметрі та приблизно 18 сантиметрів завдовжки. На вигляд це прозора еластична трубка з поліуретану чи нітрилу. Цей матеріал міцніший і тонший за латекс. Також є виробники, які виготовляють жіночі презервативи з латексу, проте іноді у жінок на нього алергія», — розповідає Алла Сніцар.

На обох кінцях жіночого презерватива розташовані два кільця: одне, із закритим кінцем, вводиться у піхву, а інше, більше за діаметром, залишається ззовні. Таким способом у піхві утворюється «тунель», а зовні презерватив покриває вульву та промежину. Він покриває стінки піхви та не допускає контакт статевого члена й сперми з нею.

Жіночі презервативи одноразового використання. Якщо, наприклад, після введення глибоко в піхву жінка відчуває дискомфорт чи свербіж, то варто повністю витягнути презерватив і відкрити новий, щоби спробувати ще раз поставити його всередину.

«На жаль, цей метод контрацепції менш доступний за «чоловічий» аналог. Проте його можна знайти в інтернет-магазинах, сексшопах, на сайтах для інтимних товарів. Інколи жіночі презервативи можна знайти й в аптеках або забронювати певну кількість чи конкретного виробника на сайті закладу», — говорить Ольга Бегеза. 

Ольга Бегеза, акушерка-гінекологиня відповідає на питання про жіночі презервативи
Ольга Бегеза

Якщо вас цікавить вартість жіночих презервативів, ціна варіюється від виробника й компанії, що займається продажами. Середня вартість — від 150 до 350 гривень за штуку. У продажі можна знайти й пакування з 12 презервативів. Така коштуватиме від 1000 до 1500 гривень. 

Сумісність жіночих презервативів з іншими методами контрацепції

«Якщо жінка використовує комбіновані оральні контрацептиви або в неї стоїть внутрішньоматкова спіраль, яка захищає від небажаної вагітності, але не від інфекцій захворювань, що передаються статевим шляхом, то міксувати їх із жіночими презервативами можна», — розповідає Ольга Бегеза. 

Не рекомендовано застосовувати жіночі презервативи одночасно з чоловічими через підвищений ризик їх пошкодження. Також вони не підходять для орального сексу, бо шлях введення тільки вагінальний. 

Переваги жіночих презервативів

«Великим плюсом є те, що жіночий презерватив має більшу площу поверхні покриття і захищає статеві губи і вульварне кільце при вході в піхву. Тож знижується ризик передавання генітального герпесу, сифілісу, вірусу папіломи людини та інших інфекційних захворювань. Презерватив можна одягнути за декілька годин до статевого акту. Можна за дві години, а деякі виробники пишуть, що навіть за 10. Плюсом є те, що не потрібно консультуватися з лікарем перед використанням», — говорить Ольга Бегеза. 

Окрім цього, жіночі презервативи мають перевагу над оральними контрацептивами, адже не потрібно стежити за часом вживання.

«Цей метод контрацепції контролюється самою жінкою. Тобто під час статевого акту не потрібно відволікатися і хвилюватися про те, що презерватив чоловіка може порватися. Його можна використовувати під час менструацій, і він не впливає на гормональний фон», — додає Алла Сніцар.

Алла Сніцар, сімейна лікарка
Алла Сніцар

Захист для лесбійського сексу

Під час сексуального контакту між дівчатами можна заразитися майже всіма тими інфекціями, що і під час гетеросексуального. «Також не забувайте регулярно (один раз на рік) відвідувати гінеколога, навіть якщо нічого не турбує і здавати аналізи щодо інфекцій, які передаються статевим шляхом»,  — говорить Алла Сніцар. 

Певні захворювання, які передаються статевим шляхом, можуть не проявлятися роками. А у разі виявлення їх через декілька років ефективність лікування знижується. Також захворювання, передані статевим шляхом, можуть вплинути на жіночу репродуктивну систему. 

Один із варіантів контрацепції для орального сексу — латексні серветки. Вони захищають від передавання інфекційних захворювань. «Якщо не влаштовує ціна чи важко знайти, можна зробити такі «серветки» з чоловічого презерватива. Достатньо його відкрити та з одного боку відрізати ножицями вздовж. Утвориться прямокутник, який можна класти на ділянку вульви», — говорить Ольга Бегеза. 

Ще один вид контрацепції — латексні або нітрилові рукавички. Їх можна знайти в аптеці чи магазині й підібрати відповідний розмір. Підходять як для вагінального, так і анального сексу.

«Рукавички застосовують, щоб не заразити партнерку інфекційними захворюваннями чи запальними процесами через мікротріщини на тілі або руках», — продовжує Ольга Бегеза

Бажано використовувати лубрикант на водній основі, адже вони безпечні для латексних серветок і секс-іграшок. Також лубрикант допомагає зменшити тертя під час статевого контакту і знизити ризик розриву латексної серветки чи рукавичок.

«Бажано, щоб у кожної партнерки була своя секс-іграшка. До і після статевого контакту їх треба обробляти. Якщо партнерки хочуть обмінюватися секс-іграшками, то на них треба одягати презервативи й після кожного контакту змінювати», — говорить Ольга Бегеза. 

Жіночі засоби контрацепції — які ще є варіанти?

Перша група — це гормональна контрацепція. Сюди входять комбіновані оральні контрацептиви (КОК), оральні прогестинові таблетки, ін’єкційні прогестини, вагінальне кільце і гормональні пластирі. До бар’єрних методів контрацепції зараховують чоловічі та жіночі презервативи, діафрагми, шийкові ковпачки. І внутрішньоматкова контрацепція — гормональні та негормональні внутрішньоматкові системи. 

«Найбільшою популярністю з усіх контрацептивів користуються чоловічі презервативи, а також таблетовані гормональні контрацептиви», — говорить Ольга Бегеза.  Лікарі рідше розповідають і пропонують своїм пацієнткам гормональні пластирі чи вагінальні кільця, саме тому вони мають меншу популярність у використанні. 

«Часто жінки не знають, як правильно використовувати вагінальні кільця. Тому для лікаря є повністю нормальним розповісти пацієнтці про використання контрацептива й допомогти поставити його», — каже Ольга Бегеза.  

Вагінальне кільце еластичне й має круглу форму. Його товщина становить три міліметри. Кільце ставлять у піхву з першого по п’ятий день менструального циклу. Впродовж 21 дня вагінальне кільце перебуває у порожнині піхві, після чого знімається і відбувається менструація. 

Лікарка каже, що цей метод контрацепції є ефективним, проте існують ризики випадіння вагінального кільця під час статевого акту, а жінка може просто не помітити цього. 

«Гормональні пластирі також є дієвими, проте вони потребують змін кожні сім днів. Це не дуже зручно, адже жінка може забувати це робити», — додає гінекологиня Ольга Бегеза.  

А от внутрішньоматкові системи стоять на третьому місці за популярністю й рекомендуються до застосування жінкам, які вже народжували.