Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат

від | 29.12.2021 | Вісник сексизму

Час читання: ( Кількість слів: )

Жінки і військкомат

Міністерство оборони України розширило перелік професій та спеціальностей, який передбачає взяття на військовий облік жінок віком від 18 до 60 років. Проконтролювати це мають роботодавці, в іншому разі матимуть штрафи. Попри те, що наказ набув чинності 17 грудня, від початку новина з’явилася без офіційного пояснення, тому спровокувала безліч обговорень. 

Радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова в ефірі «Громадського радіо» підтвердила, що документ справжній, але алгоритм, як жінкам ставати на облік, не розроблений. «Думаю, що ми розробимо алгоритм, і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів. Якщо буде можливість, то на облік можна буде стати електронно, — щоб ви надіслали свої дані онлайн. Подивимося, чи буде це можливо з точки зору безпеки. Я поговорю з військкоматами, щоб ми розробили швидку процедуру, щоб не всі разом прийшли ставати на облік», — сказала вона.

«Назріла необхідність створення такого документа, який давав би змогу нам, військовим, бачити жінок, яких можливо використовувати під час захисту нашої держави. Тому народився цей указ, трохи більше ніж 100 спеціальностей туди вбили… Я хочу заспокоїти жінок, що я за гендерну рівність і повністю це підтримую: вже завтра не треба бігти до військкомату, не треба займати чергу, не треба шукати когось, хто допоможе це все зробити, ми це робитимемо планово, поступово, і все буде добре», – прокоментував журналістам головнокомандувач Збройних сил генерал-лейтенант Валерій Залужний. Наразі відомо, що до кінця 2022 року потрібно зареєструватись у військкоматі та пройти там медогляд. Більше відповідей на поширені запитання дає «Бабель».

«Я категорично проти обов’язкового військового обліку жінок. І справа тут не лише в тому, що це жінки, адже в нас передбачені рівні можливості та умови для військовослужбовців незалежно від статі, – пише правозахисниця, лідерка Жіночого руху «За майбутнє» Ірина Суслова. – По-перше, не зовсім зрозуміло, від чого відштовхувались у Міноборони, коли затверджували перелік професій. Лікарі чи журналісти або машиністи мені ще зрозуміло, а ось працівники сфери культури чи туризму тут до чого? По-друге, виникають запитання щодо військової підготовки жінок, які стануть на військовий облік. Адже вони не проходили військову підготовку, не володіють відповідними вміннями та навичками. Крім того, що вони мають робити у випадку мобілізації, чи є відповідні інструкції? А ще, як мінімум, де і з ким залишити дитину або непрацездатних батьків?»

Депутатка Інна Совсун наголошує: «Бракує бачення, жінки яких професій потрібні ЗСУ і на які посади. Таке бачення мало б бути насамперед у Верховного головнокомандувача, у президента Зеленського (який є ініціатором закону). Для когось список професій — це рядки в постанові, а для когось — це питання планування свого майбутнього». 

«Тепер про те, що думають про все це українські феміністки. Насамперед українські феміністки різні. Хтось критикує обов’язковий призов як такий і підтримує лише контрактну армію – для обох статей. Ці феміністки не сприймають нововведення. Примітка для сексистів – ця феміністична позиція не підтримує облік, строкову службу і мобілізацію чоловіків також. Воювати має лише контрактна армія, – пише головна редакторка видання «Гендер в деталях» Тамара Злобіна. – Хтось вважає, що все населення країни, на яку напали, має брати участь в обороні, і мобілізація жінок у разі нападу – це добре. Ці феміністки схвально або нейтрально ставляться до військового обліку жінок. Дехто сподівається, що цей крок допоможе жінкам активніше брати участь у територіальній обороні та отримувати посади в контрактній армії, і внаслідок подібних змін кількість сексизму у війську зменшиться». 

Після гучних обговорень голова комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич написав, що список професій, за яким жінки мають стати на військовий облік, планують скоротити: «Обговорили це питання з міністром оборони Олексієм Резніковим і дійшли згоди, що перелік буде переглянуто в бік зменшення та здорового глузду, бо там є професії, які дійсно не знадобляться Збройним Силам та іншим військовим формуванням. Але сама ініціатива правильна, країна повинна знати свої резерви, ми повинні бути готовими, бо ситуація зобов’язує».

Тим часом електронна петиція про скасування наказу Міністерства оборони України щодо розширення переліку спеціальностей, представниці яких відтепер є військовозобов’язаними і мають стати на військовий облік, набрала необхідну для розгляду президентом Володимиром Зеленським 25 тисяч голосів всього за п’ять днів. Авторка петиції Яна Рашевченко пише, що наказом Міноборони «начебто змінився лише перелік, але згідно з ним майже всі жінки України повинні бути військовозобов’язаними». «Це неподобство! Жодного суспільного обговорення. Жодних підготовчих заходів. Жодного перехідного періоду та роз’яснень щодо механізму реалізації», – наголошується в петиції.

До Верховної Ради внесли законопроєкт, який пропонує запровадити добровільний військовий облік для жінок. Про це на сторінці у повідомив нардеп Максим Бужанський, пише Wonderzine Україна. 

Законопроєкт №6482 про зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» пропонує зробити добровільним військовий облік для жінок, за винятком медиків. Співавторами законопроєкту стали 58 депутатів від «Слуги Народу» й інших фракцій. «Вибачте, дорогі жінки, усе, що можу сказати щодо цієї ініціативи чиновників із міноборони», – написав Бужанський.

Справу про зґвалтування у Кривому Розі хочуть закрити втретє

У червні 2021 року в Кривому Розі вчитель зґвалтував ученицю під час шкільного випускного. Попри свідчення дівчини та речові докази ґвалтівнику за п’ять місяців так і не вручили підозру й лише раз викликали на допит. Справа набула розголосу, проте її вже втретє хочуть закрити.

Уперше слідчий закрив справу наприкінці серпня, але за рішенням прокурора її відкрили знову. Слідство призначило дівчині психіатричну експертизу, за скаргою адвокатки Тамари Бугаєць прокурор скасував рішення слідчого й призначив психологічну експертизу.  Вже у кінці вересня слідчий знову закрив справу, не дочекавшись результатів експертизи.

За рішенням прокурора справу знову відкрили. 

«Складається враження, ніби все слідство зосереджене на тому, щоб довести, що вчитель отримав добровільну згоду на секс із неповнолітньою дівчиною. Адже вчитель не заперечує факт сексу з ученицею. І слідство не запитує його, як це — у 29 років, маючи вагітну дружину, займатися сексом із 17-річною дівчиною», – пише депутатка Інна Совсун. 

«Ніхто не звертає уваги на те, що Оля чітко казала: «Я цього робити не буду». І на те, що вона була в стані алкогольного сп’яніння і що ґвалтівник — її вчитель, старший більш ніж на 10 років, і що він зачинив двері зсередини», — обурюється адвокатка Тамара Бугаєць.

Зараз слідчий Ніколаєнко Геннадій Леонідович втретє закриває справу. Адвокатка готує скаргу на постанову слідчого.  «Вражає, що старший слідчий закрив кримінальне провадження якраз тоді, коли адвокатка оскаржувала його ж відмову проводити повторну експертизу у слідчого судді. Адже перша експертиза була проведена з численними порушеннями. Якість проведення психологічних експертиз у справах про зґвалтування в Україні потребує особливої уваги, але ця була просто не для людей зі слабкими нервами. Так от, старший слідчий Ніколаєнко не виявив жодного бажання прийти до слідчого судді, надати матеріали, щоб суддя міг ухвалити рішення у справі. Він проігнорував скаргу на свою роботу і просто зухвало на власний розсуд закрив справу», – продовжує Інна Совсун.

За її словами, на депутатське звернення до міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського прийшла відповідь, що службове розслідування не встановило жодних порушень з боку правоохоронних органів. 

Добровільна жіноча пожежна команда

В Україні запрацювала перша добровільна пожежна команда, у якій нестимуть службу черниці Свято-Троїцького Мотронинського жіночого монастиря у селі Мельники Медведівської сільської територіальної громади, що на Черкащині. Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат У новоствореній пожежній команді нестимуть службу п’ятеро добровольців – ігуменя монастиря, дві послушниці та двоє водіїв пожежного автомобіля. «Окрім гарантування пожежної безпеки монастиря та реагування на надзвичайні події, під захистом пожежної команди перебуватимуть жителі 7 сіл та двох селищ, що входять до сільської територіальної громади. Адже відстань до найближчої пожежної частини складає близько 20 кілометрів», – йдеться в повідомленні. Повідомляється, що добровольці пройшли спеціальне навчання, відпрацювавши вправи з бойового розгортання, подавання води та надання першої домедичної допомоги постраждалим.

ПЦУ і менструація

Православна церква України на сторінці у фейсбуку спробувала розвінчати популярний міф про те, що під час менструації жінкам не можна заходити до храму. 

Вони стверджують, що жінкам під час менструації «можна і потрібно» молитися у храмі, бути присутніми на служінні та торкатись святинь та ікон.

Український фільм на Netflix

Український документальний фільм «Домашні ігри» режисерки Аліси Коваленко вийшов на Netflix.«Ми зараз на Netflix. Радісні новини до Різдва та Нового року. Це сталося вперше для українського творчого документального фільму», – написала режисерка.

Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат

У основі сюжету – історія Аліни, 20-річної дівчини з незаможної київської родини, яка має шанс досягти успіху завдяки футболу. Вона могла б грати в національній збірній України, однак життя приготувало для неї випробування: її мама помирає, залишивши на неї молодших брата та сестру. Аліна повинна зробити вибір: футбол або сім’я, пише Суспільне. 

Поодинокі пікети у Харкові

До всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства» харківська феміністична організація «Білкіс» провела акцію. 13 учасниць із плакатами стояли у центрі — від майдану Свободи до майдану Конституції. Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат «Третій рік поспіль ми підтримуємо акцію #16ДнівПротиНасильства. Третій рік поспіль підіймаємо питання безпеки, свободи та рівності для жінок. Але, на жаль, наша боротьба не закінчена, адже кожна третя жінка у світі є постраждалою від насильства. Майже кожна з нас стикається з насильством, кетколлінгом, газлайтингом, мізогінією та іншим. Тому ми будемо виходити на площі, вулиці та майдани», – написали вони в інстаграмі.  Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат

Таліби заборонили лікарям приймати жінок без супроводу чоловіків

Влада «Талібану» в афганській провінції Ґазні заборонила лікарям надавати допомогу жінкам, якщо їх на прийомі не супроводжує чоловік.  Раніше жінки могли приходити до лікарень у супроводі родичок. Проте комісія талібів ухвалила, що це «незаконно та аморально», якщо жінка звертається до лікарні без відома чоловіків. Від лікарів зажадали не надавати допомогу таким пацієнткам та не пускати їх до лікарень.

Джерело видання Etilaatroz повідомило, що заборона поширюється і в інших провінціях Афганістану через так зване Міністерство ісламського призову та орієнтації. Це відомство, наприклад, у середині грудня ухвалило, що жінкам заборонено відкривати обличчя та будь-яку частину тіла. Жителькам Афганістану тепер дозволено надягати тільки бурку, паранджу (повністю закрите вбрання) або нікаб (одяг із прорізом для очей), і лише темних кольорів.

Окрім того, Міністерство пропаганди доброчесності та запобігання пороку видало водіям рекомендації, де зазначається, що вони не повинні возити жінку на довгі відстані без махрама — це близький родич, за якого жінка не має права виходити заміж, але має право залишатися з ним наодинці та подорожувати. «Жінкам, які подорожують на відстань понад 72 км, не слід пропонувати поїздку, якщо їх не супроводжує близький член сім’ї», — сказав представник міністерства Садек Акіф Мухаджир.

28 грудня прибічники «Талібану» відкрили вогонь по мирній демонстрації афганок у Кабулі, які висловили незгоду з політикою угруповання та вимагали дотримання своїх безумовних прав. 

Жінки проти Містера Біга

Актора Кріса Нота, відомого за роллю Містера Біга у серіалі «Секс і місто», звинуватили у зґвалтуванні двоє жінок.  Вони звернулися до видання The Hollywood Reporter окремо, з інтервалом у кілька місяців і не знали одна про одну. Жінки під псевдонімами Зої та Лілі розповіли, що гучне промо нового серіалу «І просто так», що є фактично продовженням «Сексу і міста», викликало у них болючі спогади про випадки, що сталися в 2004-му в Лос-Анджелесі та 2005 року в Нью-Йорку. 

Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат

Actor Chris Noth poses for photographers upon arrival at the British Independent Film Awards in central London, Sunday, Dec. 2, 2018. (Photo by Joel C Ryan/Invision/AP)

Кріс Нот заперечує всі звинувачення. «Звинувачення проти мене, висунуті особами, з якими я зустрічався роки, навіть десятиліття тому, є категорично неправдивими. Ці історії могли бути написані хоч 30 років, хоч 30 днів тому – «ні» завжди для мене означає «ні». Це межа, яку я ніколи не переступив. Зустрічі відбувалися за згодою. Я не знаю, чому звинувачення з’являються лише зараз, але я знаю одне: я не нападав на цих жінок», – говорить він The Hollywood Reporter.

Через деякий час звинувачення на адресу актора висунула ще одна жінка. Тридцятирічна Ава говорить, що Кріс Нот домагався до неї, коли вона працювала в ресторані на Манхеттені. На той час Аві було 18 років, Ноту – 55. 

Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат

Акторки «Секс і місто» зі своїми дублерками

Згодом про домагання від актора розповіли кантрі-співачка Ліза Джентіл та акторка Хезер Крістіан, дублерка Крістін Девіс у серіалі «Секс і місто». Ще у лютому 2021 року Кристіан написала колонку про домагання на знімальному майданчику, але тоді не вказала імен. Зараз вона підтвердила, що йшлося саме про Нота.

Сара Джессіка Паркер, Синтія Ніксон і Крістін Девіс зробили спільну заяву щодо звинувачень Кріса Нота: «Ми глибоко засмучені почути звинувачення проти Кріса Нота. Ми підтримуємо жінок, які вийшли і поділилися своїм болісним досвідом. Ми знаємо, як складно це зробити, і вдячні їм за це». 

Кріса Нота виключили з серіалу The Equalizer, а агенція розірвала з ним контракт. 

Манікюрниці в рабстві

Сотні жінок з пострадянських країн їдуть на Близький Схід працювати в індустрії краси — манікюрницями, перукарками, косметологинями — і потрапляють у трудове рабство. У цьому їм «допомагають» рекрутингові агенції, які заробляють на них непогані гроші. Головна редакторка Заборони Катерина Сергацкова поспілкувалася з кількома жінками, які потрапили до цієї пастки, та розібралася, як працює схема вербування нелегальної робочої сили.

«2020 року, у самий розпал локдауну, українка Анастасія Харченко полетіла до Іраку на заробітки. Через українське агентство пошуку роботи Dream Job International її влаштували в манікюрний салон у Багдаді — там вона мала займатися нарощуванням та корекцією нігтів. За таку роботу платили набагато більше, ніж платять в Україні та в інших пострадянських країнах: їй пообіцяли 1800 доларів на місяць. Працювати було важко: вона обслуговувала по п’ять-шість клієнток на день, і з кожною треба було проводити близько двох годин — так робочий день розтягувався із самого ранку до пізнього вечора. Брати вихідні керівництво салону не дозволяло: від клієнток не було відбою, а «робочих кобилок» не вистачало.

Спочатку дівчина робила все, що від неї вимагали, але в якийсь момент у неї забрали документи на підставі оформлення тимчасової посвідки на проживання. У такій країні, як Ірак, іноземка без паспорта, особливо жінка, стає дуже вразливою: за будь-який непослух роботодавець може здати її поліції, звідки вона неминуче потрапить до в’язниці за порушення міграційного законодавства. А якщо її звинуватить, наприклад, у проституції, — а для цього достатньо, щоби хтось сказав, що бачив, як жінка зустрічається з чоловіком, з яким не одружена, — то реакція правоохоронців буде ще жорсткішою: можуть посадити за ґрати на кілька років. І роботодавці шантажують своїх робітниць, щоби ті сиділи мовчки та відпрацьовували свою зарплату.

Рятувати Анастасію з полону (закреслено: манікюрного салону) довелося українському консульству в Багдаді. Повернувшись до Києва, вона зважилася відкрито розповісти, що відбувається з такими, як вона, на Близькому Сході, і про те, як рекрутингові агенції вербують жінок на нелегальну роботу, яка перетворюється на трудове рабство». 

Усі історія на сайті видання Заборона 

Головою поліції Нью-Йорка вперше стане жінка

Кічант Сьюелл стане першою жінкою на чолі поліції Нью-Йорка. Обрання Сьюелл, керівника детективів округу Нассау, вважається одним із найважливіших рішень для Еріка Адамса, нового мера міста. 

Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат Людина, близька до Адамса, сказала, що він був вражений впевненістю та компетентністю Сьюелл, а також її досвідом роботи під прикриттям. Протягом 23 років у Департаменті поліції Нассау Кічант Сьюелл, яка виросла у Квінсі, працювала у відділах боротьби з наркотиками та розслідування особливо важливих справ, а також переговорницею щодо заручників. У вересні 2020 року вона очолила відділ детективів, який складався з 2400 співробітників.

Компенсація для спортсменок

Гімнастки, які заявили про домагання колишнього лікаря збірної США Ларрі Нассара, отримають 380 млн доларів компенсації. Спортсменки протягом п’яти років вимагали компенсації в судах, суперечка завершилася після того, як Федерація гімнастики США, олімпійський та паралімпійський комітети країни досягли мирової угоди. Серед спортсменок, які заявили про непристойну поведінку лікаря, було кілька олімпійських чемпіонок.

Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат

Золоті олімпійські призерки МакКайла Марон (ліворуч) і Сімона Байлз

У 2018 році Нассара засудили до понад 300 років в’язниці за розбещення гімнасток. Спортсменки, включаючи низку олімпійських чемпіонок, свідчили про те, як Нассар чинив над ними сексуальне насильство.

Рейчел Денхолландер, перша жінка, яка оприлюднила звинувачення проти Нассара в 2016 році, привітала цю новину, написавши в Twitter: «Цей розділ нарешті закінчився. Тепер розпочнеться важка робота з реформування та відновлення. Від того, що станеться далі, залежить те, чи прийде справедливість і чи будуть зміни здійснені». Та додала «Справедливість перемогла настільки, наскільки це було можливо, і добре, що ми цьому радіємо. Пам’ятайте, що завтра всі прокинуться, переживаючи наслідки. Не втрачайте реальність серед тверезого тріумфу істині», – написала вона.

Загалом Нассара звинувачують у домаганнях та розбещенні понад 300 жінок і дівчаток, з якими він працював як лікар у USA Gymnastics та Університеті штату Мічиган. Ларрі Нассар був головним лікарем олімпійських гімнасток протягом 18 років. Серед жінок, які заявили про домагання лікаря, золоті олімпійські медалістки Сімона Байлз, Алі Райсман та МакКайла Мароні.

Їхні свідчення, зокрема, лягли в основу вироку Нассару. У звіті про розслідування ФБР, опублікованому в липні, було виявлено численні помилки, затримки та приховування агентів ФБР, що дозволило зловживанням Нассара продовжуватися ще кілька місяців після відкриття справи.

Адвокат, який представляє потерпілих, назвав врегулювання справи «історичним», але сказав, що вони продовжуватимуть «домагатися справедливості» щодо чиновників, які не провели розслідування. Адвокат Джон Менлі віддав належне жінкам, які дали публічні свідчення, додавши: «Ми перемогли з однієї простої причини — мужності та завзятості тих, хто вижив».

Facebook проти порнопомсти

Facebook запускає серію інструментів, призначених для боротьби з поширенням порнопомсти (revenge porn), коли відверті фото людини викладають у соціальні мережі без її згоди.  Нові інструменти дозволять користувачам легко повідомляти про будь-які інтимні фотографії, опубліковані без згоди. Після позначки їх перевірять «спеціально підготовлені представники» Facebook, які «переглянуть зображення та видалять його, якщо воно порушує стандарти спільноти [Facebook]».

Бургомістром Берліну стала жінка

Бургомістром Берліну вперше в історії стала жінка. Раніше Франциска Ґіффай очолювала міністерство у справах сімʼї Німеччини. Після складання присяги Ґіффай призначила 10 сенаторів – урядовців федеральної землі Берлін. До сенату увійшли сім жінок. Це більше, ніж будь-коли раніше. Франциска Ґіффай належить до Соціал-демократичної партії Німеччини. Попередник і однопартієць нового бургомістра Міхаель Мюллер очолював Берлін сім років. На виборах у вересні його обрали депутатом Бундестагу.

Папа Франциск назвав домашнє насильство над жінками «майже сатанинським»

Папа Франциск сказав, що чоловіки, які чинять насильство над жінками, займаються чимось «майже сатанинським». Він зробив цей коментар – один із найсильніших висловів, які він використовував, щоб засудити домашнє насильство, – під час програми, яка транслювалася 19 грудня на італійському телебаченні:

«Кількість жінок, яких б’ють і знущаються з них у своїх будинках навіть їхні чоловіки, дуже, дуже велика, – сказав він. – Для мене це майже сатанинське, оскільки людина користується ситуацією, нападаючи на того, хто не може захистити себе, хто може лише [спробувати] заблокувати удари. Це принизливо. Дуже принизливо».

Вісник сексизму vol. 61: Жінки і військкомат Відтоді як пандемія Covid-19 почалася майже два роки тому, Папа кілька разів виступав проти домашнього насильства, що зросло в багатьох країнах, адже у карантин багато жінок залишилися у пастці зі своїми кривдниками. Дані поліції, оприлюднені минулого місяця, показують, що в Італії щодня відбувається близько 90 епізодів насильства над жінками, 62% із них – випадки домашнього насильства.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Православна церква України виступила проти інституту реєстрованих партнерств

Православна церква України виступила проти інституту реєстрованих партнерств

Православна церква України закликала зняти з розгляду та відхилити законопроєкт про інститут реєстрованих партнерств, який назвала «категорично неприйнятним». Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Синоду 28 березня....

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зріс інтерес до порнографічних матеріалів, у яких об’єктами сексуальної експлуатації стають українки та українці, котрі виїхали за кордон через війну. Про це повідомляє The Guardian, посилаючись на спільне...

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зріс інтерес до порнографічних матеріалів, у яких об’єктами сексуальної експлуатації стають українки та українці,...