Пальмова олія – найпопулярніша рослинна олія у світі. Її не тільки багато споживають напряму – на ній смажать у промислових масштабах, бо вона довго не згорає, додають і в інші продукти – у шоколад та випічку. А ще вона є в помадах, шампунях, свічках. От тільки загугливши «пальмова олія», ви в кращому разі отримаєте запитання «чи шкідлива пальмова олія?» упереміш із гучними заголовками про те, що вона «вбиває все живе». А ще в Україні регулярно намагаються заборонити цей продукт.
З чого роблять пальмову олію?
Пальмову олію добувають з м’якоті плодів олійної пальми – Elaeis guineensis. Отримують олію шляхом пресування. Далі її можуть очищувати, рафінувати, дезодорувати тощо.
Сира пальмова олія багата на про-вітамін А, лікопен, вітаміни Е та фітостероли. В ній містяться ненасичені і насичені жирні кислоти у співвідношенні 1:1. Після обробки склад олії втрачає вагому частину своїх корисних властивостей. А от що справді може стати небезпечним – часте споживання продуктів з тепловою обробкою та глибоким смаженням. І річ тут не в пальмовій олії, а в методі обробки продуктів. Яку б олію ви не обрали для фритюру, картопля фрі не стане більш корисною чи менш шкідливою.
Шкода та заборона пальмової олії часто пов’язана саме з її виготовленням. Проте насправді виробництво пальмової олії дуже ліквідне: з одного гектара насаджень олійної пальми добувають набагато більше олії, ніж із будь-якої іншої культури.
Чи дійсно пальмова олія шкідлива?
Не шкідливіша за інші олії. Все залежить від її якості і доз.
Наприклад, сама сира пальмова олія містить ненасичені жирні кислоти – тобто ті, що корисні для людей, а ще лікопін, який знижує ризик розвитку раку, та вітаміни. От тільки до нас пальмова олія найчастіше уже доходить переробленою і рафінованою, тобто користі в ній мало.
Здебільшого пальмова олія проблемна тим, як її використовують. Наприклад, те ж смаження чи фритюр. У пальмової олії висока точка димлення, тому її або суміші з нею використовують саме для різних страв у фритюрі. І шкода тут насамперед не у пальмовій олії, а саме в цьому глибокому смаженні. На будь-якій олії ваша їжа буде нездоровою, якщо кип’ятити її в жирі 10 хвилин.
Унаслідок неправильної обробки чи транспортування у складі пальмової олії можуть бути канцерогени, звітують у Європейській агенції безпеки харчової продукції. Але знову ж таки – це проблема не олії чи її складу, а результат виробничих помилок.
От що у пальмовій олії точно є шкідливим, то це насичені жири. І це єдина причина, чому Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вживати менше пальмової олії, а натомість використовувати в побуті менш насичені, наприклад, оливкові, соняшникові чи кукурудзяні олії. Поза тим насичених жирів ще багато у вершковому маслі, гхі та смальці.
Тобто сама із себе пальмова олія – та ще й свіжа і хорошої якості – навіть корисна. А от рафінована чи перероблена пальмова олія не більш небезпечна, ніж будь-яка інша олія, у якій смажать картоплю чи роблять хрусткі крильця.

Сира пальмова олія напіврідка і має червоний відтінок
То чому ж пальмову олію хочуть заборонити?
По-перше, на цьому зручно піаритися. У 2018-му тоді ще народний депутат Олег Ляшко, відомий борець за корів, заявляв, що така заборона «поверне корову в село». Доводив шкоду пальмової олії він тим, що, якщо харчуватися пальмовою олією два тижні, то «це закінчиться онкологічною клінікою і витратами на лікування». Тут варто зауважити, що жодна двотижнева олійна дієта корисною не буде.
По-друге, іноді депутати просто не вміють пояснювати, що саме вони хочуть заборонити. Взимку 2021-го в парламенті зареєстрували черговий законопроєкт – про безпеку харчових продуктів, які вживають діти. У пояснювальній записці депутати розповідали, що пальмову олію, особливо у дитячому харчуванні, треба заборонити, бо від неї купа хвороб. От тільки, коли у вересні проєкт ухвалили в першому читанні, виявилося, що забороняти пропонують не просто пальмову олію, а гідрогенізовану пальмову олію та інші гідрогенізовані рослинні олії. А це вже зовсім інший продукт.
То варто було боятися не пальмової олії?
Так, бо гідрогенізована пальмова або будь-яка інша олія – це фактично жир, насичений воднем. Він стає достатньо твердим, щоби триматися купи, але достатньо м’яким, щоб мазати його на хліб. Впізнаєте? Це основа для маргаринів і спредів.
І побічний ефект такого процесу – це утворення трансізомерів жирних кислот. А простіше – трансжирів. Це ті самі небезпечні жири, які накопичуються в організмі, можуть заміщати собою інші жири і призводять до хвороб.
У ВООЗ навіть запровадили програму з відмови від трансжирів REPLACE – настільки вони загрозливі.
Отож, у самій пальмовій олії трансжирів немає, і вони майже не утворюються навіть після частого на ній смаження, а у гідрогенізований пальмовій чи іншій олії – є. І ось тут небезпека.
Тож якщо все так добре з пальмовою олією, можна й далі використовувати її всюди? Не зовсім, бо це дуже неекологічно.
А до чого тут екологія?
Якщо неконтрольовано виробляти будь-який затребуваний продукт, це шкодить навколишньому середовищу. Так і з пальмовою олією. Її основні виробники – Індонезія та Малайзія. Фермери, щоб заробити більше від продажу популярної олії, знищують природні ліси і вирощують там потрібні пальми. Екосистеми не працюють нормально, а тварини, які жили там століттями, залишаються без домівок.
У 1990 році у світі налічували близько 315 тисяч орангутангів – вони мешкають там само, де вирощують пальми на олію. Нині ж у дикій природі залишилося менше 50 тисяч цих приматів, розділених на невеликі групи. І вони мають невеликі шанси на тривале виживання.
У Всесвітній організації дикої природи закликають використовувати тільки ті пальмові олії, які виробили за спеціальним екологічним та соціальним стандартом. Він передбачає, що задля насаджень цих пальм не знищували ліси, що існують, а сама компанія не шкодить місцевим громадам.