Чи правда пальмова олія шкідлива та чому її постійно хочуть заборонити?

від | Лис 17, 2021 | Статті, Здоров'я

Час читання: ( Кількість слів: )

Пальмова олія – найпопулярніша рослинна олія у світі. Її не тільки багато споживають напряму – на ній смажать у промислових масштабах, бо вона довго не згорає, додають і в інші продукти – у шоколад та випічку. А ще вона є в помадах, шампунях, свічках.

Та й саме виробництво пальмової олії дуже ліквідне: з одного гектара насаджень олійної пальми добувають набагато більше олії, ніж із будь-якої іншої культури. 

От тільки загугливши «пальмова олія», ви в кращому разі отримаєте запитання «чи шкідлива пальмова олія?» упереміш із гучними заголовками про те, що вона «вбиває все живе». А ще в Україні регулярно намагаються заборонити цей продукт. 

То чи дійсно пальмова олія жахлива?

Не жахливіша за інші олії. Все залежить від її якості і доз.

Наприклад, сама сира пальмова олія містить ненасичені жирні кислоти – тобто ті, що корисні для людей, а ще лікопін, який знижує ризик розвитку раку, та вітаміни. От тільки до нас пальмова олія найчастіше уже доходить переробленою і рафінованою, тобто користі в ній мало.

Здебільшого пальмова олія проблемна тим, як її використовують. Наприклад, те ж смаження чи фритюр. У пальмової олії висока точка димлення, тому її або суміші з нею використовують саме для різних страв у фритюрі. І шкода тут насамперед не у пальмовій олії, а саме в цьому глибокому смаженні. На будь-якій олії ваша їжа буде нездоровою, якщо кип’ятити її в жирі 10 хвилин. 

Унаслідок неправильної обробки чи транспортування у складі пальмової олії можуть бути канцерогени, звітують у Європейській агенції безпеки харчової продукції. Але знову ж таки – це проблема не олії чи її складу, а результат виробничих помилок. 

От що у пальмовій олії точно є шкідливим, то це насичені жири. І це єдина причина, чому Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вживати менше пальмової олії, а натомість використовувати в побуті менш насичені, наприклад, оливкові, соняшникові чи кукурудзяні олії. Поза тим насичених жирів ще багато у вершковому маслі, гхі та смальці. 

Тобто сама із себе пальмова олія – та ще й свіжа і хорошої якості – навіть корисна. А от рафінована чи перероблена пальмова олія не більш небезпечна, ніж будь-яка інша олія, у якій смажать картоплю чи роблять хрусткі крильця.

То чому ж пальмову олію хочуть заборонити?

По-перше, на цьому зручно піаритися. У 2018-му тоді ще народний депутат Олег Ляшко, відомий борець за корів, заявляв, що така заборона «поверне корову в село». Доводив шкоду пальмової олії він тим, що, якщо харчуватися пальмовою олією два тижні, то «це закінчиться онкологічною клінікою і витратами на лікування». Тут варто зауважити, що жодна двотижнева олійна дієта корисною не буде.

По-друге, іноді депутати просто не вміють пояснювати, що саме вони хочуть заборонити. Взимку 2021-го в парламенті зареєстрували черговий законопроєкт – про безпеку харчових продуктів, які вживають діти. У пояснювальній записці депутати розповідали, що пальмову олію, особливо у дитячому харчуванні, треба заборонити, бо від неї купа хвороб. От тільки, коли у вересні проєкт ухвалили в першому читанні, виявилося, що забороняти пропонують не просто пальмову олію, а гідрогенізовану пальмову олію та інші гідрогенізовані рослинні олії. А це вже зовсім інший продукт.

То варто було боятися не пальмової олії?

Так, бо гідрогенізована пальмова або будь-яка інша олія – це фактично жир, насичений воднем. Він стає достатньо твердим, щоби триматися купи, але достатньо м’яким, щоб мазати його на хліб. Впізнаєте? Це основа для маргаринів і спредів.

І побічний ефект такого процесу – це утворення трансізомерів жирних кислот. А простіше – трансжирів. Це ті самі небезпечні жири, які накопичуються в організмі, можуть заміщати собою інші жири і призводять до хвороб.

У ВООЗ навіть запровадили програму з відмови від трансжирів REPLACE – настільки вони загрозливі. 

Отож, у самій пальмовій олії трансжирів немає, і вони майже не утворюються навіть після частого на ній смаження, а у гідрогенізований пальмовій чи іншій олії – є. І ось тут небезпека. 

Тож якщо все так добре з пальмовою олією, можна й далі використовувати її всюди? Не зовсім, бо це дуже неекологічно.

А до чого тут екологія?

Якщо неконтрольовано виробляти будь-який затребуваний продукт, це шкодить навколишньому середовищу. Так і з пальмовою олією. Її основні виробники – Індонезія та Малайзія. Фермери, щоб заробити більше від продажу популярної олії, знищують природні ліси і вирощують там потрібні пальми. Екосистеми не працюють нормально, а тварини, які жили там століттями, залишаються без домівок. 

У 1990 році у світі налічували близько 315 тисяч орангутангів – вони мешкають там само, де вирощують пальми на олію. Нині ж у дикій природі залишилося менше 50 тисяч цих приматів, розділених на невеликі групи. І вони мають невеликі шанси на тривале виживання. 

У Всесвітній організації дикої природи закликають використовувати тільки ті пальмові олії, які виробили за спеціальним екологічним та соціальним стандартом. Він передбачає, що задля насаджень цих пальм не знищували ліси, що існують, а сама компанія не шкодить місцевим громадам.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!