Домагання в театральному. Що відомо зараз 

від | 11.08.2021 | Вісник сексизму

Час читання: ( Кількість слів: )

Народного артиста України та викладача Київського національного університету імені Карпенка-Карого Володимира Талашка звинуватили у домаганнях. Сценарист і кінокритик Богдан Панкрухін оприлюднив неанонімні історії дівчат на своїй сторінці у фейсбуку. 

Раніше сценарист закликав писати йому тих, хто зазнав домагання у стінах Карпенка-Карого та отримав багато повідомлень щодо поведінки Володимира Талашка. 

«Люди у величезній кількості почали писати мені, що Талашко постійно дозволяє собі домагатися не тільки до студенток, а й до абітурієнток, які закінчили школу і прийшли вступати до вишу. Робить він це вже понад 20 років і працює практично за однією схемою». 

«Ми поїхали до нього додому. Нас зустріла його собака колі. Він почав смажити картоплю, одразу показувати свої фотоальбоми з картками зі знімальних майданчиків, розказувати історії про відомих акторів. В якийсь момент він запропонував мені: «Вам після поїзда потрібно помитися, прийняти душ!» Мій дитячий мозок тоді злякався. Душ був за дверима в кухні. Але що він про мене зараз подумає, думала я… Що я якесь «село і люди», чому відмовляюся митися?.. А може від мене неприємно пахне». Ну і я погодилась сходити в душ, після цього ми поснідали, потім перейшли в залу і він почав прослуховування моєї програми. Сидів у кріслі навпроти мене. Потім Талашко дістав фотоапарат і запропонував мене пофотографувати, сказав, що це його хобі, що він усіх фотографує. Я думаю: «Ну, коли приїхала вже на акторський вступати, то потрібно і фотографуватись». Тут і почалося це: «А ось тут приспустіть, тут зніміть». Так він мене роздягнув до пояса, а потім почав до мене чіплятися. Я була просто шокована, не знала, що мені взагалі робити в цій ситуації, як усе зупинити і втекти з цієї квартири, – розповіла Юлія Бірзул. – У Києві я була вперше, не розуміла, де я, мобільного телефону в мене не було, був лише квиток додому на вечір. За цими думками я не зрозуміла, як ми опинилися в спальні, я вже лежала на ліжку, а він мене цілував. В той момент я згадала дівчину з нашого колективу, яка постійно вдавала, що непритомніє, привертаючи до себе увагу (так ми гадали). І ось у цій ситуації я теж неочікувано вдала, що знепритомніла. Причому я це зробила двічі або тричі. Я типу приходила до тями, щоб перевірити, що відбувається. Талашко дуже злякався. Він одразу почав питати, що зі мною, чи я чимось хворію? Я відповіла, що останнім часом зі мною таке відбувається, почала на ходу щось вигадувати, і він реально злякався. Щоб ти розумів, до цього він взагалі ніяк не реагував на моє (зараз розумію) дуже розгублене: «Що ви робите, мені незручно, припиніть». Тому ідея зі знепритомненням була просто спасінням. Я швидко одягнулася, почала ломитися в двері. Собака на мене загарчав. Талашко сказав: «Не переживайте, все добре, ми ж із вами друзі!» 

Після посту свої історії в соціальних мережах почали публікувати й інші жінки. 

Журналістка Ірина Сампан опублікувала фото з актором та написала: «Переді мною сидить народний артист України Володимир Талашко. Всі знають його за роллю у фільмі Бикова «В бой идут одни старики». Це був 2018 рік. Після цього інтерв’ю він запросить мене додому показати свої фотографії зі зйомок «для інтерв’ю», нагороди, потім наллє якоїсь наливки й почне домагатися. За декілька хвилин я вилечу з його квартири, закрию рота й ніколи нікому про це не скажу. Ну я так думала. Але як виявилося, це був не перший і не останній випадок».

«Я закінчила другий і останній курс майстерні Талашка з двійками із трьох (ніби, пам’ять стерлася вже) предметів – акторської майстерності, дикторської та майстерності ведучого ніби). Це основні предмети, які є на спеціальності! Тоді я не дуже розуміла, що за несправедливість? І мене Талашко запевняв, що я профнепридатна, що без таланту тощо… А все тому, що я вперто відмовляла на його різні «провокації» щодо поїздки додому, щоб «порепетирувати», роздягтись на репетиції (хоча 1 раз він все-таки це зробив перед усім курсом, він 3 години мене різними педагогічними мутками провокував, аби я роздяглась) – зараз це все смішно і сумно, але тоді я абсолютно не розуміла, що відбувається. У мене з’являлись думки, можливо, я дійсно не заслуговую навчатись у такому крутому виші, в такого відомого майстра, що я якась закомплексована, бо не можу просто так роздягтись і зробити етюд голою? І чому мені складно поїхати до нього додому і зробити все, що він хоче, аби отримати роль? І мене запевняли, що це така методологія навчання у творчому виші!» – написала про свій досвід акторка Анастасія Вергелес. 

Хвиля обурення сколихнула соціальні мережі, адже подібні історії багато років замовчувалися. 

«Налякані дівчата мовчали роками. Поки в одної терпець не увірвався. І одна за одною жінки почали розповідати свої історії. Талашко такий там не один, – написала телеведуча Яніна Соколова. – Коли я вступала до вишу, один із педагогів мав і до мене схожі спроби, які відбувалися під дією на нього оковитої. Так, педагоги у виші періодично п‘ють і на індивідуальних заняттях проявляють свою хтивість, знаючи, що жінки мовчатимуть. Бо хто вони – народні, а хто ці, «інагородні». Я категорично давала відворот метрам, але пам‘ять це тримає. І накладає відбиток на подальше життя». 

«Так, залицяння, домагання, приниження, залякування, психологічне і сексуальне насильство входило в навчальну і позанавчальну програму виховання артистів із нахрін поламаною психікою, які думали «Так і Оксана теж, значить так треба»… Далі ці патерни і сексуальне обслуговування переходило з інституту в театр. У театрі треба ролі, в театрі хочеться бути на ставці. Тож, ти знаєш, що робити? Ви знаєте, що майже у кожного худрука/директора є таємна кімнатка з засаленим диваном? Вона часто розташована за фальшдверима, чи має вхід через шафу, чи це просто окремий, прихований кабінет десь у підвалі чи під дахом, де відбуваються «наради» і розбір ролей», – пише Ярослава Кравченко, засновниця «Дикого Театру». 

Торік акторка Оксана Черкашина написала про пропозицію від директора театру «Актор» Слави Жили, який шукав акторок для проєкту, що передбачає зйомки топлес та імітування сексу. Акторку обурила пропозиція та вона додала: «Я не хочу в цій ситуації мовчати, я не хочу відчувати себе на самоті, а найголовніше, я не хочу, щоб ця ситуація пройшла непомітно, бо насправді вона стосується не тільки мене, а кожного/кожної з нас, хто стикається з щоденним насильством і відсутністю вибору в театрі або суспільстві, і боїться сказати про це. Насильство в театрі відбувається кожен день, ті, хто мають владу, постійно нею зловживають, від сексуального, фізичного та емоційного насильства до отаких дивних пропозицій». 

Тоді у соціальних мережах користувачі почали публікувати пости з хештегом #‎насиллявтеатрі, а Ярослава Кравченко ініціювала опитування на цю тему.  «69,9% опитаних (загалом 247 людей) сказали, що зазнавали того чи іншого виду насильства, – написала вона сьогодні. – Більшість опитаних (з історіями, що шокують) забажали залишитись анонімними. Є звісно ображені, що були готові розповісти історії, які не були нами опубліковані, – не ображайтесь, будь ласка, ми чекали контексту». Ярослава виклала кілька скринів з опитування. «Можливо, це наштовхне когось на сміливість говорити, адже подібне відбувається не тільки в Києві, але й у регіонах», – додала вона

Реакція університету та влади

У коментарі виданню Wonderzine виконувачка обов’язків ректора університету ім. Карпенка-Карого Галина Миленька сказала, що в університеті планують створити робочу комісію для розслідування ситуації, яка буде складатися з керівництва та юридичного відділу. Миленька наголосила, що «університет різко засуджує прояви харасменту як із боку викладачів, так й абітурієнтів».

Також у коментарі виданню представниця університету зазначила, що до того, як ознайомилася з постом, про подібні випадки не чула. «Ніколи такі питання не ставилися». 

На противагу заявам університету щодо відсутності інформації про подібні випадки раніше акторка Анастасія Вергелес написала, що під час навчання вони з одногрупницями зверталися в деканат і написали заяву про випадки з Талашком, – пише видання. «Ми вирішили втрьох із дівчатами піти писати заяву в деканат в Інститут екранних мистецтв на Щорса. Розповіли, що Талашко погладжує, психологічно тисне, змушує роздягатися, запрошує до себе додому. Про роздягання нам сказали, що ми самі знали, куди вступали. Про запрошення додому – що це нормальна практика. «Ви не перші, попередній курс теж писав заяву. У Володимира є «дах», тому вам краще ухвалити рішення: або ви підете з університету, або переведетеся на інший курс, або приймете ці правила». Попросили забрати заяву, бо вона однаково нікуди не піде», – прокоментувала Анастасія. 

Володимир Талашко заперечує звинувачення у домаганні до студенток та абітурієнток. Про це він заявив у коментарі «Суспільному». За його словами, історії нібито потерпілих дівчат — це «наклеп» і він «нікого не домагався». Давати коментар на камеру актор відмовився.

Раніше викладач зробив схожу заяву й у коментарі телеканалу «1+1». «Роздягав? Цілував? Такого не було. Не пам’ятаю, не знаю. Якогось спілкування інтимного не було», — заявив Талашко. Водночас він підтвердив, що іноді студенти під час репетицій бували у нього вдома, але «все відбувалось у рамках пристойності». 

На пропозицію видання «Заборона» прокоментувати одну з історій, вказаних у пості Богдана Панкрухіна, Талашко запитав, чому дівчина заговорила тільки зараз?

«Події, про які розказують… Якщо це було, то це було давно. Людина ця давно закінчила інститут і, якщо не помиляюсь, працює», — каже він.

За словами Миленької, Талашко до 29 серпня перебуває у відпустці, а з 1 вересня його буде усунуто від роботи.

У Міністерстві культури та інформаційної політики заявили, що «глибоко стривожені» такими звинуваченнями щодо викладача та негайно ініціювали службове розслідування. Богдан Панкрухін опублікував реакцію міністра культури Олександра Ткаченка, який зазначив, що буде організована можливість анонімного збору інформації про випадки харасменту в мистецькій сфері.

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Православна церква України виступила проти інституту реєстрованих партнерств

Православна церква України виступила проти інституту реєстрованих партнерств

Православна церква України закликала зняти з розгляду та відхилити законопроєкт про інститут реєстрованих партнерств, який назвала «категорично неприйнятним». Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Синоду 28 березня....

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зріс інтерес до порнографічних матеріалів, у яких об’єктами сексуальної експлуатації стають українки та українці, котрі виїхали за кордон через війну. Про це повідомляє The Guardian, посилаючись на спільне...

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зріс інтерес до порнографічних матеріалів, у яких об’єктами сексуальної експлуатації стають українки та українці,...