Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?

від | 28.08.2020 | Здоров'я, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Статеве виховання і секс-освіта – важливий етап у дорослішанні кожної дитини. Часто батькам складно компетентно та зрозуміло відповідати дітям на їхні запитання про тіло, сексуальність, статеві органи, репродуктивну систему чи менструацію. З віком у хлопчиків і дівчаток виникає багато різних запитань про себе і однолітків, часто саме книжки заповнюють прогалини у знаннях батьків чи вчителів.
Український книжковий ринок поступово заповнюється хорошою літературою про секс для дітей різного віку. Разом із секс-педагогинею та авторкою платформи «Сексінфорія» Юлією Ярмоленко розбираємося, що з представлених нині книжок варто прочитати.

Що таке статеве виховання?

Статеве виховання, не плутати з сексуальною освітою, – це не стільки про розмови чи настанови, скільки про ставлення до тіла, фізіології, розуміння своєї анатомії, відповідальності за стан здоров’я, безпеку, вміння відстоювати власні кордони, говорити «ні», поважати бажання інших, вміння комунікувати. Триває цей процес щонайменше до 16-18 років. А займатися статевим вихованням і сексуальною освітою з дитиною потрібно від народження.

Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?

«Віточка-квіточка та її дівочі справи»


У своїй роботі секс-педагогині я найбільше стикаюся з неграмотністю дорослих, переважно у соцмережах, на своїх сторінках. Більшість із тих, кому вже за 20-30 років, не знають правил інтимної гігієни, гігієни після дефекації, як працює тіло, багато жінок переконані, що місячні – це вихід мертвої яйцеклітини, страх, що у піхві щось загубиться, невміння підбирати й користуватися презервативами і ще багато важливої інформації. Хлопці часто переймаються через розмір пеніса, його форму, розмір яєчок, полюції, мастурбацію. Якщо цього не знають дорослі, то зрозуміло, що не знають і діти, підлітки. Тож звертання щодо небажаної вагітності чи різних захворювань, пов’язаних зі статевими органами, проблем, що стосуються менструації, я отримую в інстаграмі щодня.
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?

«Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків»


Про секс-освіту за останні шість років стали говорити більше. Але мені складно оцінювати зміни, моя вибірка не є репрезентативною, бо моя аудиторія вже готова говорити з дітьми на цю тему. Тому, щоб компетентно оцінити і говорити про трансформації, потрібне серйозне дослідження.

Про прогалини в секс-освіті та їхні наслідки

Батькам складно займатися сексуальною освітою зі своїми дітьми, бо з ними на ці теми не говорили ні батьки, ні вчителі, ні лікарі. Навіть досі деякі медики соромляться коректно називати статеві органи, лікують фізіологічний фімоз і синехії. Сексуальна освіта починається з освіти дорослих, тож нам доведеться її здобувати самостійно – читати науково-популярні книжки про тіло, фізіологію, секс, слухати подкасти, ходити на різні заходи, яких зараз дуже багато. Головне, щоб ще не були події чи лекції, які множать стереотипи (як зробити приємно чоловікові, як догодити партнерові, інструкції щодо жінок та чоловіків).

Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?

«Мія дорослішає. Що треба знати про дозрівання»


На моїй платформі «Сексіфорія» є стаття «5 причин навчити дітей словам пеніс і вульва», де я пояснюю, чому так важливо проговорити з дітьми коректні назви їхніх статевих органів. Також я писала про це у своєму інстаграмі й публікувала скріни у телеграмі з форумів тих, хто ґвалтує дітей. Там вони радили своїм «колегам» не чіпати дітей, якщо вони знають правильні назви статевих органів. Адже це означає, що такі дівчатка і хлопчики найчастіше знають, що таке безпечні й небезпечні дотики, і обов’язково розкажуть дорослим, яким довіряють, що відбувається щось неприємне. А це небезпечно для ґвалтівників.

Що читати дітям:

«Моє дивовижне тіло», Рут Мартін, «Книголав» (2+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Книжка розповідає про те, звідки беруться діти, пояснює, чому хлопчики і дівчатка різні за своєю фізіологією, як доглядати за своїм тілом, як ростуть діти. Відповіді на складні запитання подаються у легкій формі. Підходить для дітей 2-3 років.
«Малечі про інтимні речі», Юлія Ярмоленко, «Талант» (4+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Ця книжка про правила інтимної гігієни, статеві органи, презервативи, груди, менструацію та ерекцію. Тут знайдуться відповіді на запитання, які цікавлять дітей від 4 до 10 років.
«Не в капусті й не лелека», Анна Герцог, «Талант» (6+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Книжка підійде для цілої сім’ї, для тих, хто чекає на другу чи третю дитину. Авторка розповідає все про гормони, матку, запліднення, з чого починається вагітність. Завдяки історії дітям можна пояснити, що означає, коли у сім’ї з’являється ще один малюк, допомагає впоратися з емоціями. Книжка для дітей від 2 до 8 років.
«Віточка-квіточка та її дівочі справи», «Я і він», Юлія Смаль, «Моя книжкова полиця» (6+)

Серія з двох книжок про хлопчика і дівчинку, які розповідають свою історію статевого дозрівання. Разом із героями діти пізнають себе, вчать нові слова і терміни, правила гігієни, отримують розуміння своєї природи. Наприклад, чому хлопчикам потрібні спеціальні трусики для прогулянки на конях, про волосся на тілі та менструацію. Для дітей від 6 років.
«Мія дорослішає. Що треба знати про дозрівання», «Бруно дорослішає. Що треба знати про дозрівання», Моніка Пейтк, «Урбіно» (6+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Ще одна серія із двох книжок про дорослішання хлопчика і дівчинки. Розповідається про зміни, які відбуваються в організмі під час статевого дозрівання, про його різні етапи. Як ростуть груди, що таке місячні і депіляція пояснюють для дівчаток. Про мутацію голосу, ріст волосся на тілі, гоління – для хлопчиків. Підходять для дітей від 6 років.
«Як я дорослішаю. Посібник для дівчат», Аніта Найк, «Як я дорослішаю. Посібник для хлопців», Філ Вілкінсон, «Книголав» (7+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Книжка розповідає, як підготуватися до підліткового віку, чому змінюється тіло і настрій. Яких трансформацій чекати в найближчі декілька років. Містить підказки і поради, як впоратися з труднощами дорослішання і змінами у своєму тілі. Для дітей від 7 років.
«Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків», Франсуаза Буше. «Артбукс» (9+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Допоможе зрозуміти, про що думають дівчатка і хлопчики, як потоваришувати з протилежною статтю, чому бути дівчинкою не краще і не легше, і навпаки. Для дітей від 9 років.
«Читати заборонено. (Майже) таємний посібник», Ілона Айнвольт, «Чорні Вівці» (11+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Книжка для підлітків розповідає про хлопця і дівчину, які занотовують всі зміни, що з ними відбуваються. Вчить відверто говорити на складні теми, шукати відповіді та ставити правильні запитання про те, що хвилює в пубертатний період. Рекомендовано з 11 років.
«Про секс. То як, поговоримо?», Ханна Віттон, «Книголав» (15+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Про перші стосунки і секс, незайманість, контрацепцію і сприйняття власної сексуальності. Авторка порушує важливі проблеми, з якими часто стикаються підлітки, наприклад сектинг або негативний вплив порно. Одна з перших книжок українською для підлітків 14+ про секс.
«SEX. Наука в коміксах», Ларрі Гонік, «Рідна мова» (16+)
Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?
Комікс із чудовим гумором, який перевертає уявлення про секс, позбавляє його штампів вульгарщини і таємничості. Що таке безпечний секс, шлюб, кохання, що робити, щоби було приємно і не плакати після цього. Описується все з науковою достовірністю і дотепністю для підлітків від 16 років.
Юлія Ярмоленко: Зі списку, наведеного вище, найбільше рекомендую «Малечі про інтимні речі», бо вона про інтимну гігієну та правила безпеки для дітей 4-9 років, «Як я дорослішаю» – від 7 до 11 років, «Читати заборонено» Ілони Айнвольт для дітей від 10 до 13 років і «Про секс» Ханни Віттон для підлітків від 14 років. Наступного року в Україні з’являться й інші книжки для підлітків. Принаймні, над своєю книжкою я вже почала працювати.

Як розповісти про секс дітям і чи потрібно це робити?

«Малечі про інтимні речі»


Також є дві книжки російською, які варто прочитати: «Звідки беруться діти» Кеті Дейнс для малюків 2-4 років і «Звідки я взявся» Хосе Морфа для 5-9-річних.
На українському книжковому ринку не вистачає книжок про менструацію для дівчаток. І є лише одна книжка про секс для підлітків. Але загалом книжок багато, і це радує.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Журнал Inker випустив номер, присвячений жінкам на війні

Журнал Inker випустив номер, присвячений жінкам на війні

Журнал соціального мальопису Inker опублікував восьмий випуск «Жінки на війні», присвятивши його військовослужбовицям та медикиням на фронті. Новий номер журналу вийшов 15 березня. «У восьмому номері журналу соціального...

Артвидавництво «Чорні вівці» випустить книжки для дітей про онкологію

Артвидавництво «Чорні вівці» випустить книжки для дітей про онкологію

У березні в дитячому артвидавництві «Чорні вівці» вийдуть друком дві нові книжки: «Бабуся та рак» української письменниці Марії Правди та «Верхи на єдинорогах» норвезької авторки Маріанджели Ді Фіоре.  Обидві книжки...