/

В Україні за 2022 рік зафіксували п’ять випадків порушень прав ромської громади — Freedom House

Почати
/
4 хв на читанння

В Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації щодо ромських родин, спричинені расовою та етнічною стигмою. За минулий рік міжнародна правозахисна організація Freedom House зафіксувала п’ять випадків порушення прав ромської громади.

Про це йдеться у звіті організації за 2022 рік.

За даними Європейського інституту мистецтва та культури ромів (ERIAC), з лютого 2022 року близько 100 тисяч українців ромського походження вимушено покинули свої домівки через війну. Половина з них виїхала за кордон. Через війну становище ромів погіршилося: багато сімей не мають можливості виїхати з тимчасово окупованих територій, а ті, хто виїхав, часто не можуть отримати статус ВПО чи іншу допомогу через відсутність документів. Ромські сім’ї — переважно жінки з дітьми — повідомляють про дискримінацію та нетерпимість, нерідкими є випадки сегрегації та гірших умов проживання для ромів у тимчасових поселеннях.

Серед випадків порушення прав ромської громади вказується ситуація на залізничному вокзалі у Лозовій на Харківщині, коли провідник не пускав ромську жінку з дев’ятьма дітьми до вагона поїзда.

«В результаті жінці таки вдалося зайти. У вагоні полиці були зайняті чоловіками, а деякі — багажем, проте ні їй, ні дітям місцем не поступалися», — наголошує організація.

Ще один випадок зафіксували у Львові, де мешканці почали формувати загони для «боротьби з ромами». Одна з таких самопроголошених груп цивільної оборони «Ловці» опублікували фотографії дівчат, які брали участь у кишенькових крадіжках у центрі Львова. Трьох жінок-ромок облили зеленкою та прив’язали до стовпа клейкою стрічкою. Згодом цю інформацію використали в російській пропаганді.

Інший випадок стався у Запоріжжі, де в травні з дитсадка №145, в якому надають прихисток біженцям, адміністрація вигнала ромів, бо, на її думку, родина з чотирма дітьми не виглядає «як українська нація». Через це люди дві доби перебували на вулиці.

Серед 140 опитаних українців ромського походження, які переселилися до Запоріжжя після повномасштабного вторгнення росії, лише дві родини отримують виплати як ВПО (станом на листопад-грудень 2022 року), жодна людина не отримала житло, а шелтери та прихистки переповнені. Також зі 140 людей жодна офіційно не працює: чоловіки шукають підробітки, а жінки з маленькими дітьми не можуть працевлаштуватися через закриті по всьому місту дитячі садочки (станом на 11 грудня 2022 року). Лише 33% учасників опитування мали гаджети, за допомогою яких їхні діти могли відвідувати уроки онлайн.

Під час перевірки тимчасового поселення в селі Зимна Вода на Львівщині виявили, що ромські сім’ї більш ізольовані від суспільних і громадських послуг, діти не навчаються у закладах освіти, і загалом рівень особистої безпеки представників ромської національної меншини в поселені низький.

А під час перевірки 14 шелтерів в Угорщині з’ясувалося, що ромські жінки проживають у сегрегованих шелтерах із гіршими умовами, якщо порівняти з тими, де мешкають не роми. На фокус-групах ромські жінки розповіли, що під час перетину кордону вони зазнавали дискримінації з боку українських прикордонників.

Окрім цього, ромські жінки поділилися, що угорські державні інституції намагаються переселити ромок-біженок до Німеччини, щодо інших жінок таких дій не було, це свідчить про небажання Угорщини приймати ромів.

Для тих, хто залишився на окупованих територіях, ситуація не краща: поширені випадки пограбування, викрадення та насильницьких зникнень журналістів, активістів та представників спільнот.

У грудні в окупованій Макіївці Донецької області розстріляли ромську сім’ю з восьми осіб, четверо з них — діти. На думку радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, вбивство може бути справою рук «вагнерівців», усі вбиті мають кульові поранення в голову з близької відстані.

 

  • У серпні 2022 року в Офісі омбудсмана України створили окремий відділ, який працює над питанням національних меншин та корінних народів, зокрема над захистом прав ромів.

Фото: cottonbro studio: Pexels