/

#TylkoTAK: У Польщі вимагають переглянути законодавство щодо зґвалтування

Почати

Громадський рух за права жінок у Польщі Strajk Kobiet оголосив початок кампанії #TylkoTakOznaczaZgodę. Активістки вимагають змінити польське законодавство, адаптувавши визначення зґвалтування відповідно до вимог Стамбульської конвенції, та посилити покарання за сексуальне насильство.

На своїй сторінці в Instagram вони закликали людей робити фото з гаслом #TylkoTAK та викладати їх в інтернеті.

«Ми вимагаємо негайно змінити законодавство, щоб воно нарешті захищало зґвалтованих і карало ґвалтівників! #TylkoTAK — у цьому гаслі є ключове слово. Якщо “так” не пролунає голосно й чітко, він не має права торкатися вас і як ґвалтівника його мають судити за злочин. Ми вимагаємо, щоб законодавчі положення визначали зґвалтування лише так», — наголосили активістки.

У Strajk Kobiet зазначають, що чинний кримінальний кодекс Польщі визнає злочин зґвалтуванням лише, якщо постраждала людина доведе, що чинила опір. До того ж вказано, що це має бути «активний і безперервний опір», «гучний протест, прохання чи крик», «справжній, а не удаваний» опір («czynny i nieprzerwany opór», «głośny protest, prośba lub krzyk», opór «rzeczywisty, a nie pozorny»).

На думку активісток, законодавство не захищає людину, якщо під час насильства вона перебувала у стані шоку, була непритомна, спала чи має обмежені можливості.

Окрім цього, Strajk Kobiet вимагає посилити покарання за зґвалтування, яке нині, згідно з Кримінальним кодексом, становить лише два роки позбавлення волі.

Активістки нагадали, що в парламенті вже майже два роки (від 8 березня 2021 року) лежить готовий проєкт змін до Кримінального кодексу, який вводить визначення зґвалтування, що базується на незгоді, не вимагає від постраждалих доводити факт насильства та збільшує нижню межу покарання за зґвалтування до трьох років позбавлення волі.

  • Раніше Польщу сколихнула історія 14-річної дівчинки з вадами розвитку, яку зґвалтував дядько. Постраждала завагітніла, і тітка з племінницею звернулися до лікарні, щоб зробити аборт. Попри наявність у постраждалої довідки прокуратури про вчинення щодо неї злочину, яка давала право на легальний аборт, дві лікарні в Підляшші відмовилися це робити через «застереження совісті». Лише після втручання Фонду жінок і планування сім’ї FEDERA процедура відбулася у Варшаві.

 

Фото: Instagram strajk_kobiet