В Україні держпосадовцям заборонили виїзд за кордон: це може призвести до колапсу самоврядування через масове складання мандатів депутатками місцевих рад

від | 31.01.2023 | Війна в Україні, Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

В Україні держслужбовцям заборонили виїжджати за кордон без поважних причин.

За словами президента Володимира Зеленського, заборона поширюватиметься на «всіх посадових осіб центральної влади, різних інших рівнів місцевої влади».

«Це стосується правоохоронців, народних обранців, прокурорів і всіх тих, хто має працювати на державу та в державі. Хочуть відпочивати зараз — будуть відпочивати поза межами державної служби. За кордон їздити на відпочинок чи з якоюсь іншою недержавною метою посадовцям більше не вдасться», — заявив він.

Проте на думку деяких народних депутатів, обмеження може призвести до масового складання жінками мандатів на місцях і колапсу самоврядування, адже саме жінки становлять більшість серед місцевих депутатів. Зокрема, так вважає нардеп фракції «Слуга народу» і член Комітету Верховної Ради з питань державної влади та місцевого самоврядування Віталій Безгін.

«Подібний крок може призвести до тенденції на складання жінками-депутатами місцевих рад мандатів та руйнації системи місцевого самоврядування в країні. Норма, яка виписує умови перетину кордону жінками-депутатами місцевих рад, в рішенні КМУ виписана незрозуміло. Не ясно, достатньо бути жінкою, щоб виїжджати закордон без відрядження, чи для цього має бути умова про відвідини дітей до 18 років. Переконаний, що обмеження щодо жінок мають бути зняті, а формулювання мають бути чіткими», — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Безгін зауважів, що ані в указі президента, ані в рішенні РНБО не йдеться про депутатів місцевих рад, окрім керівних посад, проте цей пункт з’явився у рішенні Кабміну. На думку нардепа, єдиним ефектом від забороні буде паралізування роботі прикордонників, «враховуючи кількість депутатів місцевих рад і потребу по кожній жінці перевіряти, чи дійсно діти закордоном». У зв’язку з цим Безгін вже подав звернення до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, «щоб уряд чітко виписав норму щодо жінок-депутаток місцевих рад».

Зі свого боку, в русі «Чесно» зауважили, що депутати місцевих рад не отримують зарплату, на відміну від народних депутатів. До того ж вони можуть мати закордонні відрядження на своїй основній роботі.

«Тому депутати можуть опинитися перед вибором: волонтерити на громаду чи працювати. Також ця заборона може негативно вплинути на ситуацію з жіночим лідерством у радах. Жінки-депутатки можуть відмовлятися від мандатів, щоб мати можливість в умовах війни вивезти дітей за кордон у будь-який момент», — заявили в «Чесно».

За даними ЦВК, станом на 2020 рік депутатками рад різних рівнів були 15 633 жінки, з них 9,5 тисяч — це сільські і селищні депутатки.

Голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко у коментарі LB.ua погодилася, що заборона має стосуватися насамперед керівників, включаючи рівень місцевого самоврядування.

«Я — жінка з двома неповнолітніми дітьми, заборона мене торкнеться. Однак я розумію, що керівники мають бути на місцях. Утім усі інші депутатки занепокоєні. Вони мають отримати від уряду більш конкретне роз’яснення, оскільки наразі воно розмите. І це вже спричинило паніку. Мені телефонували декілька депутаток і попросили юридичне роз’яснення, оскільки мають неповнолітніх дітей, які за межами України. Материнський інстинкт найсильніший. Плюс не в усіх за межами країни діти, у когось — це мати, тому треба розширити постанову та уточнити її. Бо ж у протилежному разі будуть складати повноваження, а ми не зможемо приймати рішення, бо депутаток насправді більшість», — пояснила вона.

Наразі профільний Комітет із питань місцевого самоврядування вже звернувся до Кабінету міністрів із проханням терміново переглянути рішення.

  • 23 січня Рада національної безпеки та оборони України ухвалила рішення, що на час воєнного стану держслужбовці можуть виїжджати за кордон лише у службові відрядження — за офіційного підтвердження. Це стало реакцією на відпустку заступника генпрокурора Олексія Симоненка в Іспанії та поїздку нардепа Миколи Тищенка в Азію, які обурили українців. Того ж дня президент Володимир Зеленський увів рішення РНБО в силу.
  • 27 січня Кабінет міністрів схвалив постанову, яка забороняє виїзд чиновників за кордон без поважних причин на час війни, передбачивши можливість для жінок або батьків-одинаків відвідувати дітей за кордоном, лікуватися за кордоном, а також у разі смерті членів родини за кордоном. Під час виїзду посадовці повинні надати підтверджувальні документи.

Фото: пресслужба Державної прикордонної служби України

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Суд узяв під варту третього фігуранта справи про вечірки, але він може вийти під заставу

Суд узяв під варту третього фігуранта справи про вечірки, але він може вийти під заставу

Шевченківський столичний райсуд відправив під варту до 1 травня з альтернативою застави у 402,6 тисячі гривень третього учасника та організатора вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат. Як повідомляє Watchers.Media,...

Всесвітня організація з легкої атлетики заборонила трансгендерним спортсменам брати участь у змаганнях серед жінок

Всесвітня організація з легкої атлетики заборонила трансгендерним спортсменам брати участь у змаганнях серед жінок

Всесвітня організація легкої атлетики (World Athletics) заборонила трансгендерним жінкам виступати в жіночій категорії на міжнародних змаганнях. У пресслужбі організації уточнили, що така заборона почне діяти з 31 березня...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...