/

У Польщі чоловік втратив роботу через сексуальну орієнтацію. ЄСПЛ визнав це дискримінацією

Почати
/
3 хв на читанння

Європейський суд з прав людини постановив, що відмова в працевлаштуванні через сексуальну орієнтацію не є нормою для європейського законодавства.

Відповідне рішення ЄСПЛ ухвалив 12 січня у справі поляка, який з 2010 до 2017 року працював на загальнонаціональному суспільному телеканалі Польщі як фрілансер. Після публікації різдвяного відео зі своїм партнером, яким закликав до толерантності щодо одностатевих пар, робочий контракт чоловіка скасували, а новий укладати відмовилися. Чоловік подав на мовника до суду у Варшаві, вимагаючи компенсації та відшкодування збитків, але програв справу. Ухвалюючи рішення, польський суд послався на закон Польщі, в якому зазначено, що сексуальна орієнтація може бути врахована під час вибору договірного партнера, повідомляє Deutsche Welle.

Після цього польський суд звернувся до Європейського суду з проханням роз’яснити, чи поширюється європейське законодавство про рівне ставлення на робочому місці на позаштатних працівників і чи має директива ЄС верховенство над польським законом.

Євросуд ухвалив, що, згідно з законом ЄС про рівне ставлення у сфері зайнятості і професійної діяльності, відомий як Директива 2000/78, сексуальна орієнтація самозайнятої особи в Європейському Союзі не може бути причиною для відмови в укладенні робочого контракту, навіть якщо це суперечить національному законодавству.

«Визнання того, що свобода договору дозволяє відмовлятися від укладення договору з особою на підставі сексуальної орієнтації цієї особи, позбавить практичної дії Директиву 2000/78 та заборону будь-якої дискримінації за цією ознакою», — постановив суд.

Закон ЄС «спрямований на усунення всіх дискримінаційних перешкод у доступі до засобів існування та здатності робити свій внесок у суспільство через роботу, незалежно від правової форми, в якій вона надається», додав суд.

Тепер польський суд повинен вирішити цю справу відповідно до ухвали Євросуду, яка є обов’язковою для всіх інших національних судів, які розглядають аналогічні справи.

  • Польща не визнає одностатеві шлюби, як і усиновлення одностатевими парами дітей, а для законної зміни гендерного статусу потрібне хірургічне втручання. Після приходу до влади в 2015 році партії «Право і справедливість» (PiS) ситуація для ЛГБТ-спільноти погіршилася.
  • У 2020 році польський президент Анджей Дуда заявив, що «ЛГБТ-ідеологія більш руйнівна», ніж комунізм, а близько 100 міст і районів ухвалили резолюції, які засуджують «ідеологію ЛГБТ». Згодом він запевнив, що провідні ЗМІ, зокрема Reuters, Financial Times, New York Times, Associated Press та The Guardian, вирвали його слова з контексту «в рамках брудної політичної боротьби». «Я щиро вірю у різноманітність та рівність. (…) Водночас переконання будь-якої меншини не можуть бути нав’язані більшості під фальшивою претензією на толерантність», — додав політик.
  • Наприкінці 2022 року колишня учасниця гурту Spice Girls Мелані Сі скасувала виступ на зйомках телеконцерту польської державної телекомпанії Telewizja Polska (TVP) напередодні Нового року через «проблеми, що суперечать інтересам спільнот», які вона підтримує.

Фото: Mathias Reding: Pexels